Anasayfa » Genel » Ramazan Bayram Namazı Evde Kılınır Mı ?

Ramazan Bayram Namazı Evde Kılınır Mı ?

Ramazan Bayram Namazı Evde Kılınır Mı, Bayram Namazı Evde Kılınır Mı,  2020 Ramazan Bayramı, 2020 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Ramazan Bayramı Hangi Gün, Ramazan Bayramı, Şeker Bayramı, Ramazan, Bayram, Şeker, Bayram Kaç Gün, Bayramda Sokağa Çıkma Yasağı, Bayramda Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı, Sokağa Çıkma Yasağı Kaç Gün, Bayramda Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı, Ramazan Bayramında Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı, Ramazan Bayramında Sokağa Çıkma Yasağı Hangi Gün, Ramazan Bayramında Sokağa Çıkma Yasağı Kaç Gün Sürecek, 

 

Sevgili okurlar; bugün sizlere Ramazan Bayramın yaklaşması nedeniyle akıllara takılan bir konu hakkında bilgi vermek istedik. Corona virüsü nedeni ile ülkemizde ki bütün camiiler ve ibadethaneler kapatılmış insanların toplu bir şekilde ibadet etmeleri sağlık sorunu oluşturabileceği düşüncesi ile yeni bir emre kadar yasaklanmıştı. Ramazan Bayramının yaklaştığı bugünlerde akıllara ise Ramazan Bayramı Evde Kılınır Mı ? soru geliyor. Uzman kadromuz ile yaptığımız araştırmalar siz değerli okurlarımız ve takipçilerimiz için faydalı olur.

Bayram Namazı
Bayram Namazı Evde Kılınır Mı ?

Ramazan Bayram Namazı Evde Kılınır Mı ?

Ramazan’ın son gününe geldiğimiz bu dönemde İslam Alem’inin aklına gelen ilk sorulardan biri olan Bayram Namazı evde kılınır mı ? sorusu oldu. Herkesin bu konuda kendince yorum yapıp, fikir beyan etmesi üzerine Diyanet İşleri bu konuya bir açıklama getirerek deyim yerindeyse son noktayı koydu.  ”Hanefi mezhebine göre cuma namazında aranan şartların bayram namazı için de söz konusu olduğuna işaret eden Diyanet İşleri  yani Hanefi mezhebinde bayram namazı vaciptir, mutlaka cemaatle camide kılınması gerekir. Bu mezhebe göre insanların evlerinde tek başına veya bir araya gelerek cemaatle bayram namazı kılmaları uygun değildir” ifadelerine yer verildi.

Diyanet İşleri Şafi mezhebine’de açıklık getirerek ”Şafi mezhebinde de asıl olan yine bayram namazının cemaatle camide kılınması olduğunu, farklı bir görüş olarak bu mezhebin içtihadının bayram namazını kaçıran insanların evlerinde tek başına veya cemaat olarak da bayram namazını kılabileceği yönünde olduğunu kaydetti.”

Yorum yapın