Anasayfa » KİM KİMDİR » Recep Tayyip Erdoğan kimdir Hakkında Herşey

Recep Tayyip Erdoğan kimdir Hakkında Herşey

Recep Tayyip Erdoğan / Hayatı

26 Şubat 1954 İstanbul
Recep Tayyip Erdoğan (d. 26 Şubat 1954, İstanbul, Türkiye Cumhuriyetinin 59. ve 60.dönem hükûmeti başbakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski başkanı.

Recep Tayyip Erdoğan hayati

İlk yıllarıRizeli bir ailenin oğlu olarak İstanbulda doğdu. 11 Ağustos 2004 tarihinde Gürcistana yaptığı bir gezide verdiği demece göre ailesi Rizeye Batumdan göçetmiş bir Gürcü aileydi.


Recep Tayyip Erdoğan okul yılları

Tahsili

İlkokulu Piyale Paşa İlkokulunda, liseyi ise İstanbul İmam Hatip Lisesinde okudu. 1973 yılında İmam Hatipten mezun oldu.Yüksek öğrenimini, daha sonra Marmara Üniversitesine bağlanarak adı Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi olarak değiştirilen Aksaray İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulunda yaptı.

Özel hayatı1969 yılında 15 yaşındayken 1000 lira transfer parası alarak Camialtı Spor Klubünde profesyonel futbolcu oldu. Daha sonra İETT Spor Klubünün profesyonel futbolcusu oldu. 1976 yılında İETT şampiyon olduğunda Erdoğan da bu takımda oynamaktaydı. Erokspor Klübünde de futbola devam etti ve 16 yıllık futbol yaşamını 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrasında bıraktı ve daha fazla siyasi faaliyet ve girişimlerine ağırlık vermeye başladı.

Yedek subay olarak yaptığı askerliğinin acemiliğini Tuzla Piyade Okulunda; kıta hizmetini ise yine İstanbul Kâğıthanedeki Hasdal kışlasında 3. Kolordu, 6. Piyade Tümeni, 77. Piyade Alayı, Karargâh Servis Bölüğünde yaptı. Askerde kışla kantinlerinin idaresinden sorumlu oldu.

1977 yılında tanıştığı Emine Gülbaran ile, 4 Temmuz 1979 tarihinde evlendi. Ahmet Burak ve Necmeddin Bilal isimli iki oğlu, Esra ve Sümeyye adında da iki kız çocuğu oldu. Çocuklarının hepsi eğitim hayatlarına ABDde devam ettiler.

Yakın arkadaşı Remzi Gür, (Başbakan) Erdoğanın çocuklarının İngiltere ve ABDde tahsillerinde kendilerine burs sağladı. Ayrıca (Başbakan) Erdoğan ailesi, Remzi Gürün Ekinlik Adasındaki lüks villasında tatillerini geçirdiler.

Nakşibendi Tarikatının kollarından olan İskenderpaşa Dergahına devam etti. Burada dergağın şeyhi Esad Coşanın sohbetlerine katıldı.


Siyasi Kariyeri

Millî Selâmet Partisi
Üniversite yıllarında Milli Türk Talebe Birliğine girmiş, 1976 yılında Millî Selâmet Partisi (MSP) Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığına ve aynı yıl MSP İstanbul İl Başkanlığına seçildi.


Refah Partisi

12 Eylül 1980 ihtilalinden sonra 1983 yılında kurulan Refah Partisi ile siyasi hayata tekrar atıldı. 1984 yılında Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında da İl Başkanı ve MKYK üyesi seçildi. 1986 ara seçimlerinde milletvekili adayı oldu. Ardından 1989 yılında da Beyoğlu ilçesinden belediye başkan adayı oldu ve 1989 seçimlerinden Refah Partisi 2. parti olarak çıktı. 1991 yılında tekrar milletvekili adayı oldu ve parti barajı geçince milletvekili oldu. Tercihli oy sistemi nedeniyle yüksek seçim kurulu milletvekilliğini iptal etti. 27 Mart 1994 seçimlerine kadar İstanbul İl Başkanlığı görevini sürdüren Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu ve 27 Mart 1994 seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Başkanlığı döneminde İstanbuldaki kaçak yapılaşma ile mücadele etti.Hakkında 18 dosyadan İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesinde dava açıldı.Bunlardan bazıları Akbil, İsfalt, İstaç ve İdo davalarıdır. Bu davalar, milletvekili olduğunda dokunulmazlığı nedeniyle dokunulmazlığı süresince donduruldu.

Adalet ve Kalkınma Partisi

R.Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı George W. Bush Beyaz Sarayda (2007)Fazilet Partisinin, Anayasa Mahkemesi tarafından temelli kapatılmasının ardından, bağımsız kalan milletvekilleri, yeni parti kurma çalışmalarını “gelenekçiler” ve “yenilikçiler” olarak adlandırılan iki kanattan sürdürdü. “Millî Görüşçü” olarak adlandırılan kanat, Recai Kutanın genel başkanlığında 20 Temmuz 2001de Saadet Partisini kurarken, “değişimci” kanat da,

Tayyip Erdoğan liderliğinde 14 Ağustos 2001de, Adalet ve Kalkınma Partisini kurdu ve Tayyip Erdoğan, parti genel başkanlığına seçildi.Erdoğan “biz gömleğimizi değiştirdik” ifadesiyle gelenekçilerden büyük tepki aldı.

Kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), 3 Kasım 2002 seçimlerinde kayıtlı 41.291.568 seçmenin oy kullanan 32.652.702 kişisi içinden 10.770.704 adet oy alarak %34,29 ile birinci parti oldu.


Başbakanlığı

Erdoğan seçim yasağı bulunduğu için meclise giremedi. Abdullah Gül bir süreliğine parti başkanlığını ve başbakanlığı yürüttüyse de, seçimlerde Siirt milletvekili seçilen Fadıl Akgündüzün milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından Siirt seçimlerinde Ak Partiden ilk sıradaki Mervan Gülün adaylıktan çekilmesi ile seçime girerek kazandı. Ak Parti Hükûmetini Abdullah Gülden devralarak Başbakan oldu.

Recep Tayyip Erdoğan 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan 23. Dönem Milletvekili Seçimlerinde partisinin %46,6 oy alarak 341 milletvekili çıkardı.

Başbakan olarak görevde olduğu 2003 yılından bugüne (2008) kadar Türkiye ekonomisi ortalama yıllık %6.3 oranında büyümüş ve Türkiyenin GSMHsi Dünya toplamının binde 11.10undan binde 13.68ine yükselmiştir.

Hüküm giymesi ve cezalar

Hakime hakaret
1989 yılında Beyoğlu Belediye Başkanlığına Refah Partisinden aday oldu. Ancak az farkla seçimi kaybetti. Seçim kuruluna itiraz etti. Seçim kurulunda hakim Erdoğanın itirazını kabul etmedi. Erdoğan görevli hakime “Sarhoş kafayla karar veremezsin” şeklinde hitap etti. Bunun üzerine hakim, Erdoğanı suçüstü savcılığına vererek tutuklattırdı. Erdoğan Sağmağcılar Cezaevine konuldu. Burada 1 hafta gözaltında kaldı. Sonra aldığı ceza para cezasına çevrilerek serbest kaldı.

Şiir davasında hapis

12 Aralık 1997 yılınında davet üzerine gittiği Siirt’;te, miting sırasında Ziya Gökalpın 1912 yılında Balkan Savaşı için yazdığı Asker Duasının değiştirilmiş bir sürümü ile; orduyu öven dizeyi söylemeden, yerine aşağıdaki mısraları eklediği için Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi’;nde yargılanmaya başlandı. Yargılama sonucu Türk Ceza Kanunu’;nun 312/2 maddesinden “;Halkı din ve ırk farkı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek”; suçunu işlediğine hükmedildi ve dört ay hapis cezasına çarptırıldı. 26 Mart 1999 günü Pınarhisar Cezaevine konan Erdoğan cezasını 24 Temmuz 1999 günü tamamladı.

Ziya Gökalpin şiiri

Asker Duası Erdoğanın okuduğu
değiştirilmiş şiir
Elimde tüfenk, gönlümde iman,
Dileğim iki: Din ile vatan…
Ocağım ordu, büyüğüm Sultan,
Sultana imdád eyle Yárabbi!
Ömrünü müzdád eyle Yárabbi!

Yolumuz gaza, sonu şehádet,
Dinimiz ister sıdk ile hizmet,
Anamız vatan, babamız millet,
Vatanı mamur eyle Yárabbi!
Milleti mesrur eyle Yárabbi!

Sancağım tevhid, bayrağım hilál,
Birisi yeşil, ötekisi al,
İsláma acı, düşmandan öc al,
İslámı ábád eyle Yárabbi!
Düşmanı berbád eyle Yárabbi!

Kumandan, zabit, babalarımız.
Çavuş, onbaşı, ağalarımız.
Sıra ve saygı, yasalarımız.
Orduyu düzgün eyle Yárabbi!
Sancağı üstün eyle Yárabbi!

Cenk meydanında nice koç yiğid,
Din ve yurd için oldular şehid,
Ocağı tütsün, sönmesin ümid,
Şehidi mahzun etme Yárabbi!
Soyunu zebun etme Yárabbi!
Minareler süngü, kubbeler miğfer
Camiler kışlamız, müminler asker
Bu iláhi ordu dinimi bekler
Allahu Ekber, Allahu Ekber.

Yolumuz kaza, sonu şehadet
Dinimiz ister sıdk ile hizmet
Anamız vatan, babamız millet
Vatanı mamur eyle Yarabbi
Milleti mesrur eyle Yarabbi

Sancağım tevhid, bayrağım hilál
Birisi yeşil, ötekisi al
İslama acı, düşmandan öc al
İslamı ábád eyle Yarabbi
Düşmanı berbád eyle Yarabbi

Cenk meydanında nice koç yiğid
Din ile yurt için oldular şehid
Ocağı tütsün, sönmesin ümid
Şehidi mahzun etme Yarabbi
Soyunu zebun etme Yarabbi

Tazminat cezası

Ana madde: Üç kuruşluk tazminat davası
14 Ocak 2000 tarihinde Avusturalyanın Melbourne şehrinde yayın yapan SBS radyosuna verdiği mülakatta kendisini Abdullah Öcalan ile karşılaştıran bir kişiye “Sayın Öcalan şu an, düşüncelerinin değil, almış olduğu kellelerin hesabını veriyor. Bense düşüncelerimden dolayı 4 ay hapis yattım, aramızdaki fark çok büyük.” şeklinde cevap verdi. Şehitlerden ve hayatını kaybeden mağdurlardan kelle ve yasa dışı silahlı örgüt lideri Öcalandan sayın diye söz etmesi nedeniyle eleştirildi.Şehit Anaları Derneği tarafından kendisine sembolik bir manevi tazminat davası açıldı. Davacıların avukatlığını Kemal Kerinçsizin yaptığı davada, 3 kuruş tazminat cezası İstanbul Kartal 2. Sulh Ceza Mahkemesi heyetinin Aralık 2007 tarihinde oybirliği ile verdiği kararla onaylandı. Mahkeme hakimi, kararında şehitlere kelle ve yasa dışı silahlı örgüt liderine sayın denmesinin dil sürçmesi olamayacağına hükmetti. Erdoğan, sözlerinden dolayı tazminat cezası ödemeye mahkûm oldu.Erdoğan kararı temyiz etti. Yargıtay temyiz başvurusunu hem usulden hem de esastan inceledi ve Kartal 2. Sulh Ceza Mahkemesinin verdiği kararı onadı.

Ödüller
Merkezi ABDde bulunan ADLden II. Dünya Savaşında Musevilerin hayatlarını kurtaran Türk diplomatları adına umursamayı cesaretlendirme (Courage to Care) ödülünü aldı, 6 Kasım 2005
Amerikan Yahudi Kongresi AJC tarafından 2004 yılında cesaret karakteri ödülü (Profiles of Courage)verildi.
Akdeniz ülkeleri arasındaki kültürel işbirliği ve ilişkilerin geliştirilmesi için çalışan Akdeniz Laboratuvarı Vakfının Avrupa Kurumlar Ödülü, 1 Temmuz 2005

İLGİLİ KONULAR

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Recep tayyip Erdoğan Resimli sözleri
En Güzel Recep Tayyip Erdoğan Sözleri
Recep Tayyip Erdoğan kimdir Hakkında Herşey

Yorum yapın