Robotik Kodlama Programları

0
283

Robotik kodlama programlarında hangi programlar kullanılır isimleri nelerdir ve uygulama hakkında bilgiler.

Çocuklar için robotik kodlama programları

Scratch Robotik kodlama programı

MIT Media Lab tarafından 2003’de geliştirilen Scratch, çocuklara bilgisayar programlamanın mantığını öğreten en çok kullanılan programlardan biri.Scratch ile animasyonlar,hikayeler,çizgi filmler, oyunlar yaratabilirsiniz. Ve bunları herkesle paylaşabilirsiniz. Üye olup bilgisayarınızdan giriş yapabilir ya da mobil uygulama olarak kullanabilirsiniz.5-7 arası için de daha basit bir uygulaması yer alıyor. www.scratchjr.org www.scratch.eba.gov.tr üzerinden de program hakkında bilgi alabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.


Code.org Robotik kodlama programları

Code.org Bill Gates,Mark Zuckerberg gibi isimlerin de destekçisi olduğu kar amacı gütmeyen bir organizasyon.7 yaş üzeri çocukların bilgisayar programlamaya başlaması için geliştirildi.”Her okuldaki her çocuğun bilgisayar bilimlerini öğrenmek için fırsatı olmalıdır.” sloganıyla yola çıkıyor. Okullarda öğretmenler tarafından da kullanılabiliyor.Çok basit adımlarla başlanılan dersler de giderek seviye artıyor.


CodeCombat oyun oyna kodlama yap

CodeCombat çevrimiçi programlayı öğrenebileceğiniz bir oyun.Oyuna giriş yaptığınızda hangi programlama dilini öğrenmek istediğinizi belirliyorsunuz ve oyuna başlıyorsunuz.Yazdığınız kodlarla ilerleyen oyunda sağda kod yazmanız için bir alan bulunuyor ve size önerilerde de bulunuyor.Kendiniz oynayabileceğiniz gibi çevrimiçi çoklu oynama seçeneği de bulunuyor. Arkadaşlarınızı da bu oyuna dahil edebilirsiniz!Eğlenerek öğreneceğiniz sitelerden bir tanesi.


Bitsbox

Çocukların Javascript ve HTML dillerini eğlenceli bir şekilde öğrenerek, yaptıkları uygulamaları kendi tablet ve telefonlarında çalıştırarak arkadaşları ile paylaşabiliyorlar.


App Inventor

MIT tarafından geliştirilen platform, çocukların sürükle bırak yolu ile Android telefonlar için kendi uygulamalarını hazırlamasını sağlıyor. Çocuklar yaptıkları uygulamaları isterlerse Google Play’e de yükleyebiliyorlar.


Kodu Game Lab

Kodlama öğrenmeyi kolaylaştıran en eğlenceli uygulamalardan biri olan görsel bir programlama dili Kodu Game Lab, Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Çocukların kendi oyunlarını tasarlayıp kodlayacakları program şuan için sadece Windows 7 veya 8 bilgisayarlarda çalışmaktadır.


Tynker

Çevrimiçi dersler, alıştırmalar, seviyelere göre dersler sunuyor. İnteraktif öğrenme modülleriyle çocuklar rozetler kazanıyor ve ilerliyorlar. Kendi oyunlarını oluşturabiliyorlar.


Lightbot

4-8 yaş için de seçeneği bulunan programda çocuklar bir karakter aracılığı ile yönlendirmeler yapıyor, bulmacaları çözerek ilerliyorlar. Karakteri verilen görevler doğrultusunda ilerleten çocuklar sağ sol ileri geri komutlarını kullanarak istenilen hedefe ulaşmaya çalışıyorlar.


TechRocket

Tech Rocket çevrimiçi öğrenme platformlardan bir tanesi olarak yer alıyor.Çocuk ve gençlere yönelik kod yazma,oyun tasarlama,grafik tasarım gibi ders içerikleri bulunuyor. Ücretli olarak sunulan derslere üye olarak ulaşabilirsiniz.


All Can Code

Programlayı çocuklara yönelik bir macera oyunu ile anlatan program.Çocuklar kendileri için geliştirilen bu oyunu oynarken hem programlamanın mantığını öğreniyor hem de eğlenceli vakit geçiriyor. Mobil uygulamaları da bulunuyor.


CodeAcademy

JavaScript,HTML,PHP, Ruby, Python gibi dilleri öğrenebileceğiniz dersler bulunuyor.Üye olup giriş yaptığınızda bu dersler belirli bir eğitim müfredatıyla karşınıza çıkıyor.Bu müfredata göre sırayla konuları tamamlıyorsunuz.Yazağınız tüm kodları eğitim içerisinde yazıyorsunuz ve hatalarını görebiliyorsunuz, sorularınızı sorabiliyorsunuz.


Coursera

Standford Üniversitesi profesörleri tarafından geliştirildi.Bir çok üniversite ve eğitim kuruluşu ile ortaklığı olan herkesin erişimine açık internet üzerinden dersler sunuyor. CourSera’da bilgisayar programlama ile ilgili derslere katılabilir, sertifika alabilirsiniz. Kendi ders programınızı yapmanıza da imkan sunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here