Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Sağırlık Hakkında Bilgiler

0

Sağırlık, Sağırlık nedir, Sağırlık hakkında bilgiler, Sağırlık özellikleri, Sağırlık belirtileri, Sağırlık nedenleri, Sağırlık tedavisi

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Sağırlık hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Sağırlık hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Sağırlık Nedir ? Sağırlık nedenleri nelerdir ?, Sağırlık belirtileri nelerdir ?, Sağırlık tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Sağırlık

Sağırlık Nedir

Sağırlık, her zaman karşımıza çıkan sağlık sorunlarından biri olarak dikkat çekmektedir. İki tür sağırlık vardır: Sesin dış kulaktan iç kulağa yayılmasının hatalı olmasından kaynaklanan kondüktif (iletim tipi) sağırlık; seslerin beyne iletilmesinde sorun yaşanan sensorinöral (duyusal-sinirsel) sağırlık

Sağırlık Hakkında Bilgiler

Beyin kulaktan yeterli ses bilgisi almazsa bir işitme kaybı oluşur. Kulak 3 bölüme ayrılmıştır: kulağın görünen kısmı ve kulak kanalı dahil dış kulak; kulak tamburundan ve buna bağlı 3 kemikten oluşan orta kulak; ve işitme siniri beynine giden sinir impulslarını yaratan duyu organı olan iç kulak. Kulağın bu bölümlerinin herhangi biriyle ilgili bir sorun işitme kaybına yol açabilir. Semptomlar hafif, orta, şiddetli veya şiddetli olabilir. Hafif işitme bozukluğu olan bir hastada konuşmayı anlamada sorunlar olabilir, özellikle de etrafta çok fazla gürültü varsa, orta derecede işitme kaybı olanlar işitme cihazına ihtiyaç duyabilirler.

Sağırlık

Sağırlık Nedenleri Nelerdir ?

  • Su çiçeği
  • Sitomegalovirüs
  • Kabakulak
  • Menenjit
  • Orak hücre hastalığı
  • Frengi
  • Lyme hastalığı
  • Diyabet, (çalışmaların diyabetli bireylerin bir çeşit işitme kaybına sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdiği için)
  • Anahtar risk faktörü olduğuna inanılan tüberküloz (TB), streptomisin tedavisi

Sağırlık

Sağırlık Tedavisi Nelerdir ?

Her türlü işitme kaybı olan kişiler için tedavi mevcuttur. Tedavi sağırlığın hem nedeni hem de şiddetine bağlıdır. Sensorinöral işitme kaybı tedavi edilemez. Kokleadaki saç hücreleri hasar gördüğünde tamir edilemezler. Bununla birlikte, çeşitli tedavi yöntemleri yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olabilir.

İşitme cihazları

Bunlar, işitmeye yardımcı olan giyilebilir cihazlardır. Birkaç tür işitme cihazı vardır. Birçok farklı boyutta, devrede ve güç seviyesinde gelirler. İşitme cihazları sağırlığı tedavi etmemekte, ancak kulağa giren sesi yükseltmekte, böylece kişi daha net duymaktadır. İşitme cihazları bir batarya, hoparlör, amplifikatör ve mikrofondan oluşur. Bugün, çok küçük oldukları için kulağın içine sığabiliyorlar. Birçok modern versiyon, arka plandaki gürültüyü konuşma gibi ön plan seslerinden ayırt edebilir.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap