Saint Bernard Köpekleri Hakkında Bilgiler

0
509

Saint Bernard, Saint Bernard nedir, Saint Bernard köpekleri, Saint Bernard köpeklerinin bakımı, Saint Bernard köpeklerinin özellikleri, Saint Bernard köpeklerinin beslenmesi, Saint Bernard köpeklerinin fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Saint Bernard Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Saint Bernard Köpekleri, en zeki köpek türlerinden biridir.

Saint Bernard Nedir

Saint Bernard, çok büyük ve adeleli, İsviçre kökenli köpek ırkı. Bernard halk arasında salyalarıyla ünlü olan ve halkın sevgisinin çoğunu Beethoven adlı filmle kazanmış olan bir köpek ırkıdır.

Saint Bernard Köpekleri Hakkında Bilgiler

Asya kökenli olması muhtemel bulunan köpeğin Mastiff türüne benzediğini söylemek gerekir. Adını “Hospice du Grand Saint Bernard’tan, yani İsviçre ile İtalya arasında, Alp’lerin esas bölümündeki geçit yerindeki sığınaktan almaktadır. Köpeğe dair ilk kayıt 18. yüzyılda elde adilmiştir. Buradaki rehipler , dağlık araziden kışın , kar ve fırtına ortamında geçen yolcuların rehberliğinde , çığ yüzünden tehlike geçirenlerin kurtarılmalarında St Bernard’ın yardımından yaralanmaktadırlar.köpek hakkında ileri sürülen geröeklerle öykü ve destanları birbirinden ayırdetmek pek olanaklı olmasa bile , St Bernard’ın dayanma gücünü , dikkatini , tedbirini ve koku duygularını inkar etmeye , olanak yoktur.Pek çok can kurtardığı , bulduğu , heyelanlardan insaları kurtardığı kuşkusuzdur.Esas “orjinal” olmadığı ileri sürülmektedir; daha sonra Newfoundland dahil öteki türlerle yapılan melezleme çalışmalarıyla bugünkü modern köpeğin ıslah edildiği anlaşılmaktadır. Köpeğin Huyu: Uysal , zeki ve dost mizaçlıdır. Gereksinimleri :Çok iri olan köpeğin , özel bakım istediği , bol et yediği , barınağınında rahat olması gerektiği anımsanmalıdır.

Saint Bernard Köpeklerinin Özellikleri

Saint Bernard köpek ırkının ilk dikkat çeken özelliği nazik ve arkadaş olmayı çok seven, çocuklara karşı çoğu zaman iyi tutum içerisinde olmasıdır. Hızlı hareket etmeyi sevmeyen sabır içerisinde itaat etmek konusunda başarılı bir ırktır. Çok büyük olduğu için küçük yaşlardan itibaren sosyalleşmesi gerekir. Eğitimine de aynı şekilde küçük yaşlarda başlanması gerekmektedir. Baskıcı bir yapı uygulanmamalı daima ona iyi şekilde güler yüzlü yaklaşılmalıdır. Çünkü bu boyutlarda bir köpek eğitilmezse saldırgan hal alır. Son derece iyi bir bekçi köpeği olma özelliği taşır zaten boyutları nedeniyle kişiler korkar. Bu köpekte en kötü özellik salya problemidir. Saint Bernard özellikleri genelde tüm cinslerinde aynıdır. Yeterli hareket etme durumları sağlandığı takdirde apartmanda beslenmeye uygun olabilmektedirler. Ev içerisinde çok hareket etmezler. Küçük bir bahçede onları sevindirebilir. Dışarıda olmak ister ama en önemlisi ailesinle beraber olmaktır o nedenle evi tercih edebilir. Sıcak iklimlere karşı problem yaratır.

Saint Bernard Köpeklerinin Bakımı

İki tüy tipinin bakımı da kolaydır. Bir fırça ile düzenli taranması ve gerekirse kuru şampuanlama yapılması yeterlidir. Normal şampuanlar kürkün suya dayanıklılığını sağlayan yağ tabakasını alacağından hafif bir ürün kullanılmalıdır. Bu ırk sürekli olarak az da olsa tüy döker ve bahar ayları ile son baharda bu döküş artar.

Saint Bernard Köpeklerinin Beslenmesi

Saint bernard belenmesi ise ırk olarak günde 2 kez kaliteli bir mama ile yapılmalıdır. İri oldukları için daha çok yiyeceğe ihtiyacı olduğunu düşünerek daha çok mama vermek hatalı bir davranıştır. Yavru oldukları dönemde günde 3 kez daha sonraları ise 4 aydan sonra günde iki kez kaliteli mama verilmesi uygun olup suları hiçbir zaman eksik olmamalıdır.

Saint Bernard Köpeklerinin Fiyatları

Saint Bernard Köpeklerinin fiyatları ise 1000 lira ile 3000 lira arasındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here