Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Saka Kuşları Hakkında Bilgiler

0

Saka Kuşları, Saka Kuşları nedir, Saka Kuşları hakkında bilgiler, Saka Kuşları bakımı, Saka Kuşları özellikleri, Saka Kuşları beslenmesi, Saka Kuşları yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Saka Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse; Saka Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de bulunmayan cins bir kuş türüdür.


Saka Kuşu Nedir

Saka kuşu, ispinozgiller familyasından kafeslerde çok beslenen ötücü bir kuş türü.

Saka Kuşu Hakkında Bilgiler

İspinoz familyasına ait olan Saka Kuşu, ötüşleriyle dikkat çeker. Ortalama olarak 13 cm kadar uzunluğa ulaşırlar. Fiziki görünümü serçelerek benzeyen Saka Kuşu’nun renkleri de en dikkat çekici Saka Kuşu özellikleri arasındadır. Bu renklerin ve desenlerin çok farklı çeşitler gösterdiği ve farklı coğrrafyalarda yaşayan birçok Saka türü bulunur.dir. Fas, Cezayir, İran, Türkiye ve Avrupa’da yaşam alanı vardır.

Saka Kuşu Özellikleri

Saka kuşu ortalama 13 santimetre boylarında bir kuş türüdür. Adının kökeni son derece ilginçtir. Hem ötüşü hem de renkleri nedeniyle çok uzun yıllar önce dahi kafeslerde beslenen saka kuşunun doğal bir özelliğinden dolayı bu ad ona verilmiştir. Saka kuşu doğal ortamda hem yuva yapmak için hem de beslenmek için küçük dalları iki ayağı ile kıstırarak kendisine çekebilmektedir. Bu olayı gören kişiler bu keşiften sonra olayı bir seyir haline getirmişlerdir. Bundan sonra kafese konulan saka kuşlarının da kafeste bulunan su kabından su içmek için tıpkı doğada olduğu gibi, dışarıda bulunan su kabını kendisine doğru çekmektedir. Bu özelliği nedeniyle su satıcısı anlamına gelen saka ismi bu kuşa verilmiştir. Saka kuşunun renklerine bakıldığında ana renkler göze çarpmaktadır. Gözünün arkasında bulunan kırmızılık, boynundaki esmer bant deseni, kanatların altında gövdeye uzanan sarı geniş bant, kahverengi sırt ve beyazımsı kuyruk sokumu saka kuşuna farklı ve güzel bir hava katmaktadır.

Saka Kuşu Yaşam Alanı

Güzel ötüşleri ile tanınan bu kuşlar özellikle devedikeni tohumları ile beslenir. Orman kenarlarında ve ağaçlık yerlerde ürer, üreme mevsimleri dışında küçük sürüler halinde dolaşırlar. Meyve bahçeleri parklarda sık görülen kuşlardandır.Bir ağaca kurduğu yuvası yerden 4 ilâ 10 m yüksektedir. Dişi 4-6 yumurta yumurtlar ve bir üreme mevsiminde 2-3, ender olarak 4 kere kuluçkaya yatar.

Saka Kuşu Beslenmesi

Saka kuşları doğal ortamlarında birçok tohumla, yeşillikle ve meyvelerle beslenebilmektedir. Bu nedenle kafes ortamında da tek tür bir yem ile beslenmemesi gerekir. Kaliteli karışım yemlerinin yanı sıra her hafta mutlaka yeşillik verilmesi gerekmektedir. Bu yeşillikler brokoli, kıvırcık, ıspanak gibi sağlıklı besinler olabilir. Ancak bunları verirken ölçüyü kaçırmamak gerekmektedir.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap