Sakızı Yutar İsek Gerçekte Ne Olur

0

“Bir Sakız Yuttuğunuz’da Midenize Yapışıp 7 Yıl Boyunca Orada Kalacağı Efsanesini Belki Duymuşsunuzdur. Peki Bilim Bu Konu Hakkında Ne Diyor?

Vücudumuzdaki Kimyasal Reaksiyonlar, Amerikan Kimya Derneğinin Yaptığı Çalışmalar Ve Sindirim Sistemimizin Çalışma Prensibini Göz Önüne Aldığımızda Şunu Söyleyebiliriz: Lisede Yuttuğunuz Sakız Hala Midenizde Değil…

Sindirim Sistemimiz Üç Temel Bölümden Oluşuyor. Bunlardan İlki, Besin Vücuda Girdiğinde Çiğneme Hareketiyle Görevine Başlayan Mekanik Süreç. İkincisi Mukus Salgısında Bulunan Ve Besinleri Kimyasal Yollarla Daha Küçük Parçalara Ayırmaya Yarayan Enzimler.

Sonuncu Ve Bir O Kadar Da Önemlisi De Bağırsaklardan Kolayca Geçmesi İçin Besinlerin Çözünmesini Sağlayan Asitler.
Bilindiği Üzere Yemek Yendiğinde Dişler Ve Dil, Besini Daha Küçük Parçalara Ayırmak Üzere Beraber Çalışır. Daha Sonra Besin, Kas Hareketleri İle Sindirim Yolu Boyunca Mideye İtilir Ve Mide Öz Suyu Yardımıyla Bulamaç Haline Getirilir.
Tüm Bunlar Olurken Mukus Salgısındaki Enzimler, Mide Öz Suyu Ve Bağırsaklar; Besinleri Vücutta Kullanılacak Yapı Taşlarına Çevirmeyi Sağlayan Kimyasal Sindirimi Devam Ettirir.
Daha Sonra Midedeki Asitler İşe Koyulur Ve Bağırsaklardan Kolayca Geçebilmeleri İçin Kalan Besin Parçalarını Bulamaca Çevirir.
Ama Çiğnediğimiz Sakız, Yediğimiz Yemekler Gibi Kolayca Sindirilemez. Bunun Nedeni Sakıza Kıvamını Veren Doğal Ve Sentetik Kauçuk Tabanı İçermesidir. Bütil Kauçuk, Genelde Sakız Yapımında Kullanılan Ve İdeal Çiğnenebilirli’ği Sağlayan Sentetik Bir Kauçuk Türüdür. (Ayrıca Teker Ve Basketbol Topu Yapımında Da Kullanılır)
Sakız, Çiğneme Hareketinden Etkilenmediği İçin Mekanik Sindirime Uğramaz. Bu Yüzden Sakızı Yuttu’ğunuzda Sindirim Kanalı Boyunca Midenize Doğru Dev Bir Topak Şeklinde Yol Alır.
Enzimler’iniz Sakızın İçindeki Karbonhidrat, Yağ Ve Alkol Bileşiklerini Sindirebilecek Durumdayken Kauçuk Tabanının Bu Enzimlere Bağışıklığı Vardır.
Mide Öz Suyundaki Güçlü Asitlerin Bile Bu Kauçuk Tabanına Bir Etkisi Yoktur (Söz Konusu Dayanıklılık Özelliğinden Dolayı Bu Kauçuğun Koruma Amaçlı Eldiven Yapımında Kullanıldığını Unutmayalım). Sonuç Olarak Sakızınız’ın Bir Kısmı, Sindirim Sisteminizin Tüm Parçalama Girişimlerine Rağmen Kurtulmayı Başarır.
Fakat Aynı Durum Yediğiniz Bazı Diğer Besinler İçin De Geçerlidir. Ayçekirdeği Veya Patlamış Mısır Gibi… Nihayetinde Yuttu’ğunuz Bir Sakız Sindirim Sisteminize Karşı Gelecek Kadar İsyankar Olsa Bile Bu Durum, Kaslarınızın Onu Birkaç Gün İçinde Vücudunuzdan Dışarı Atmasına Engel Değildir.”

Paylaş:

Leave A Reply

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.