Anasayfa » KİM KİMDİR » Salih Kalyon Kimdir ?

Salih Kalyon Kimdir ?

Salih Kalyon kimdir,Salih Kalyon nereli,Salih Kalyon eşi kim ,Salih Kalyon Biyografisi, Salih Kalyon oynadığı filmler, Salih Kalyon hangi dini benimser, Salih Kalyon hakkında kısa bilgiler, Salih Kalyon yaşı kaç, Salih Kalyon ne zaman doğdu, Salih Kalyon boyu kaç, Salih Kalyon göz rengi nedir, Salih Kalyon, Salih Kalyon hakkında merak edilenler, Salih Kalyon çocuğu var mı, Salih Kalyon hakkında notlar, Salih Kalyon hakkında kısa notlar, Salih Kalyon hakkında bilinmesi gerekenler

 

Sevgili okurlar; bugün sizlere oyuncu, sporcu, sanatçı vb gibi isimlerin biyografilerini hazırladık. Sevdiğiniz, beğendiğiniz, hayranı olduğunuz ve sıkça takip ettiğiniz kişilerin merak edilen yanlarını, iyi huylarını, kötü huylarını önünüze sereceğimiz bir biyografi hazırladık. Takipçisi olduğunuz kişinin hakkındaki yazıyı okuduktan sonra artık onu daha iyi tanıyacak ve daha iyi bir şekilde betimleyeceksiniz. Umarım bu biyografi yazımız size faydalı olur.

Salih Kalyon Nereli ?

Salih Kalyon Kimdir ?

Salih Kalyon, 2 Şubat 1946’da Ağrı’da doğmuştur. Ortaöğretim mezunu olan sanatçı, Dostlar Tiyatrosu, BKM oyuncuları gibi topluluklarda sinema filmlerinde ve dizilerde oynamaktadır. Tolga Çevik’le birlikte Komedi Dükkanı adlı eğlence programında rol almış, daha sonra başka projeler nedeniyle bu programdan ayrılmıştır. 

Tiyatro yapmaya 1964 yılında başlamış, kariyerinin başında yirmi yıl kadar çocuk oyunları yazmış, yönetmiş ve oynamıştır. Verdiği bir röportajda sinema filmlerinde fazla rol almaması hakkında bir soru üzerine ” Ben 1964 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu’nda profesyonel oyunculuğa başladım, yani 44 yıl önce. Tiyatro oyuncusu olarak İstanbul’a geldiğim zaman, sinema yapma aşkıyla hep setlere gider, uzaktan çalışmaları seyrederdim…

1964 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu’nda profesyonel oyunculuğa başladı.1964 yılında Asaf Çiyiltepe – Güner Sümer ikilisinin yönettiği Ankara Sanat Tiyatrosu’na girerek Cahit Atay’ın “Sultan Gelin” oyunuyla profesyonel oyunculuğa adım atmış oldu. Bir yıl sonra Dostlar Tiyatrosu ile çalışmaya başladıysa da, kısa süre sonra tekrar AST’a döndü. “Ayak Bacak Fabrikası”, “Kuyruklu Yıldız”, “72. Koğuş”, “Müfettiş”, “Mayın”, “Durand Bulvarı”, “Tozlu Çizmeler”, “Linç” ve “Ana” oynadığı oyunlardan bazıları. 1976 yılında Ankara Çocuk Tiyatrosu adı altında kendi topluluğunu kurdu ve 20 yıl sürdürdü. 1996 yılında tiyatro çalışmalarına iki yıl ara verdikten sonra 1999 yılında “Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?” oyunuyla yeniden sahnelere döndü.

 

Salih Kalyon Filmleri

  • Eyvah Eyvah 2
  • Eyvah Eyvah 3
  • Olanlar Oldu

Yorum yapın