Samoyed Köpekleri Hakkında Bilgiler

2
545

Samyoed nedir, samoyed köpekleri, samoyed köpeklerinin özellikleri, samoyed köpekleri hakkında bilgiler, samoyed köpeklerinin bakımı, samoyed köpeklerinin beslenmesi, samoyed köpeklerinin fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Samoyed Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Samoyed Köpekleri, doğada bulunan ve en bilinen köpek türlerinden biridir. Çok tatlı ve şirin bir hayvandır. Yüzü sibirya kurdu ile benzemektedir.


Samoyed Köpekleri Nedir

Samoyed, adını kuzey Sibirya’da yaşayan Samoyedlerden almaktadır. Uzun beyaz tüyleri ve gülen yüz yapısı ile tanınırlar.

Samoyed Köpekleri Hakkında Bilgiler

Samoyed ırkı köpekler, normalde isimlerini kuzey Sibirya’da yaşayan Samoyedler‘den almaktadır. Yumuşak ve uzun beyaz tüyleri ve sevimli tebessüm eden yüz yapısı ile tanınırlar. Türkiye’de belli bir köpek sever tarafından bilinen bu ırk çok fazla meşhur olmasada, Türkiye’deki takipçileri azınsanmayacak kadar fazladır. Samoyed ırkı köpekler kompakt ve kaslı vücuda sahiptir ve bu kaslar normalde hayvanın gücünü gözler önüne sermektedir ve nedenli güçlü bir köpek olduğunu daha ilk bakışta göstermektedir.

Çok güçlü ve haraketli bir köpek ırkıdır, burnu uzun ve orjinal dik kulaklı köpek ırkları arasındadır. Çok sık bir tüy yapısına ve sarı, beyaz ve bej rengi kürk renklerine sahiptir. Bu kadar sık bir tüy yapısına sahip olmasının nedeni soğuk iklim ırk köpek olmasıdır.

Samoyed Köpeklerinin Özellikleri

 • Samoyed cinsi köpekler bembeyaz yumuşak tüyleri ve sevimlilikleri ile tanınırlar.
 • Dik kulaklı köpek cinsleri arasındadır.
 • Uzun bir kuyruğa ve bolca tüye sahiptirler.Bunun nedeni soğuk iklim ırkı köpek olmasıdır. 10-12 yıl ömürleri vardır.
 • Bu ırk ismini kuzey Sibirya’da yaşamını sürdüren Samoyed’lerden almaktadır.
 • Samoyed’ler Ural Dağlarinin berisinde yaşayan bir halktır.
 • Samoyed’lerin dili Türkçe’ye benzediği söylenmektedir. Kızak köpekleridir.
 • Samoyed cinsi köpekler sadece 1 insanı sahipleri olarak görürler ama onun dışındaki insanlarla da araları çok iyidir. İyi huylu ve sevgi dolu köpeklerdir.
 • Çok güçlü ve hareketlidirler.
 • Oyuncu bir yapıları vardır ve uyumlulardır, sorun çıkarmazlar.
 • Çocuklarla iyi anlaşırlar ama bu ırk koruma köpekliği asla yapamaz.
 • Tüylerinin düzenliliği ve beyazlığı için düzenli banyo yaptırılmasına gerek yoktur fakat yaz aylarında düzenli olarak fırçalanmalıdır.

Samoyed Köpeklerinin Bakımı

Yoğun bir tüy bakımı gereklidir. Mevsimsel olarak ciddi bir tüy dökümü dönemi yaşar. Sık ve gür kürkü sık sık fırçalanmalıdır. Yeterince sık fırçalanırsa yıkanmadan da beyazlığını koruyabilir.

Samoyed Köpeklerinin Beslenmesi

Samoyedinizi onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin.

Samoyed Köpeklerinin Fiyatları

Samoyed köpek cinsi köpeklerinin fiyatları ise 1000 lira ile 4000 lira arasında değişmektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here