Anasayfa » TEKNOLOJİ HABERLERİ » Satışa Çıkarıldı 3D yazıcıyla üretilen otomobil Strati

Satışa Çıkarıldı 3D yazıcıyla üretilen otomobil Strati

3D yazıcıyla üretilen otomobil Strati satışa sunuluyor
Strati
Strati
Geçtiğimiz yıl üretilen ve 2015 Detroit Uluslararası Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan 3D baskı teknolojisi ile üretilen otomobil Strati bu yıl satışa sunulacak

3D baskı teknolojisini hayatımızın birçok alanında kullanıyoruz. En son otomobil piyasasında bu yönde adımlar atıldı. Geçtiğimiz yıl tanıtılan Strati bu yıl 2015 Detroit Uluslararası Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı.

İki koltuklu 800 kilogram ağırlığındaki aracın saatteki hızı 40 kilometreye çıkabiliyor. Bu yenilikçi araç şehir içi kullanım için tasarlandı ancak ilerde mesafenin de uzaması bekleniyor.

Aracı üreten Local Motors’un Tepe Yöneticisi Jay Rogers, bu alanda hızlı gelişmeler olacağına dikkat çekiyor: “Şu anda yaklaşık 44 saatte dijital üretim yoluyla bir aracı yapabiliyoruz. Bu yılın sonunda süreyi 24 saate düşürmeyi planlıyoruz. Daha sonrasında da toplamda 10-12 saat aralığına çekmek istiyoruz. Onu dışarıda büyük olasılıkla 5-6 yıl kullanabilirsiniz. Eğer onu garaja koyup normal araba gibi kullanmak isterseniz daha fazla uzun sürecektir. Bunun ayrıca tamamen geri dönüşümü mümkün. Bunun iyi olan tarafı herhangi bir çatlak ya da zarar durumunda geri dönüşümü olmayan parçaları çıkarabilirsin, geri dönüşüm sağlarsın.”

Geçtiğimiz yıl eylül ayında üretilen Strati’nin dünyanın ilk 3D baskılı arabası olduğu açıklandı. Bu teknolojinin otomobil sektörüne nasıl bir etkisinin olacağı önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacak. Bu yıl içinde piyasaya çıkacak aracın değeri 15 ila 25 bin Euro arasında olacak.

Yorum yapın