Ana Sayfa Bilgi Formu A dan Z ye Bilgiler Sebze Nedir? Sebze çeşitleri Nelerdir

Sebze Nedir? Sebze çeşitleri Nelerdir

Author

Date

Category

Sebze; Türlere göre, yaprakları, kökleri, yumruları, hatta meyveleri, genellikle pişirilerek yenen bitkilerin genel adıdır.

Eskiçağ’da Latin doğabilimcileri sebzeleri, kıvırcık (ya da yeşil) salata gibi yumuşak yapraklı, soğan gibi soğanlı, şalgam ve turp gibi şişkin ve etli köklü olmaları ya da, sözgelimi baklagiller gibi etli tohumlu (baklamsı) meyvelere sahip olmaları ve taze ya da kuru olarak yenmelerine göre (bakla, bezelye ve mercimek) birbirinden ayırt ederlerdi.

Sebze tanımı günümüzde yavaş yavaş değişikliğe uğradı ve toplandıktan sonra taze olarak yenen yeşil sebzelerce (sözgelimi, kıvırcık salata), toplandıktan bir süre sonra kuru halde yenen kuru sebzeler (sözgelimi, bakla, mercimek) ayırt edildi.

SEBZE ÇEŞİTLERİ

Beslenme açısından ve yalnızca bitkinin yenen bölümü göz önünde tutularak şöyle bir ayrım yapılabilir:

GERÇEK SEBZELER. Yalnızca yaprakları yenenler: Lahana,ıspanak, kuzukulağı, pırasa; tetragonia (yenizelandaıspanağı); yalnızca yaprak sapları yenenler: Pazı, kereviz, rezene, ravent; yalnızca gevrek genç sürgünleri yenenler. Kuşkonmaz, vb.; yalnızca gövdenin tabanındaki soğansı yumruları yenenler: Alabaş lahana, vb.;yalnızca gövdedeki tomurcukları yenenler: Brüksellahanası, vb.; yalnızca çiçek durumları yenenler: Enginar; karnabahar.

SALATALAR. Tek başına tadı yavan olan ve ancak tuz, yağ, sirke ve çeşitli baharat katıldıktan sonra yenen sebze çeşitleridir. Bunlar arasında hindiba, tere, brükselhindibası, kıvırcık salata, valerianella, karahindiba, marul, vb. sayılabilir.

KÖK SEBZELER. Bu tür sebzeler arasında pancar, havuç, şalgam, yaban-havucu, turp, bayırturpu, tekesakalı, iskorçina bulunur.

SOĞANLAR. Çoğu kez baharat olarak kullanılan bu sebzeler arasında sarımsak, yabanisarmısak,soğan vardır. YUMRULAR. Karabaş, tatlı patates (ignam), yerelması, vb’nden oluşur.

KURU SEBZELER. Taze ya da kurutulmuş olarak yenebilen ve uzun süre kuru halde saklanabilen sebzelerdir; bunlar temelde, besin olarak kullanılan (sözgelimi, bakla, fasulye, mercimek, bezelye, nohut, soya) baklagil to-humlarıyla temsil edilirler.

MEYVE SEBZELER. Bunlar gerçekte meyvedir ama sebze gibi tüketilirler (sözgelimi patlıcan, hıyar, kabak, balkabağı, kavun, karpuz, biber, domates).

BAHARAT OLARAK KULLANILAN ÇEŞİTLİ OTLAR.Frenkmaydanozu, maydanoz, tarhunotu, vb.

KÖKEN ÇEŞİTLİLİĞİ

Sebze olarak tüketilen bitkilerin kökenleri çok değişkendir. Kuşkonmaz, pancar, havuç, kereviz, hindiba, lahana, tere, valerianella, kuzukulağı, yabanhavucu, karahindiba, tekesakalı, iskorçina, vb’nin yurdu Avrupa’dır. Çok sayıda sebze de Batı ve Orta Asya kökenlidir (sarmısak, frenkmaydanozu, yabanisarmısak, ıspanak, bakla, marul, mercimek, şalgam, soğan, pırasa, bezelye, nohut, turp, bayırturpu, ravent); enginar, bazı hindiba çeşitleri, rezene ve maydanoz gibi çok az sayıda bazı sebzeler de Akdeniz bölgeleri kökenlidir. Bazı sebzelerin anayurduysa daha uzaktır: Sözgelimi, patlıcan, hıyar ve kornişon Hindistan kökenli, karabaş ve soya ise Çin ve Japonya kökenlidir. Tümüyle egzotik kökenli olanlarsa tetragonia,Tropikal Afrika kökenli kavun ve karpuz, yabani halde Kuzey Amerika çayırlarında yetişen yerelması ve son olarak anayurtları Orta ve Güney Amerika olan kabak, fasulye, biber patates, balkabağı, domatestir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Rüyada Acı Yemek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Acı Yemek nedir, Rüyada Acı Yemek ne anlama geliyor, Rüyada Yemek Yemek nasıl yorumlanır, Rüyada Acı Yemek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Abla Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Abla Görmek nedir, Rüyada Abla Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Abla Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Abla Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Akarsu Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Akarsu Görmek nedir, Rüyada Akarsu Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Akarsu Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Akarsu Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Ağrı Çekmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Ağrı Çekmek nedir, Rüyada Ağrı Çekmek ne anlama geliyor, Rüyada Ağrı Çekmek nasıl yorumlanır, Rüyada Ağrı Çekmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Ahır Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Ahır Görmek nedir, Rüyada Ahır Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Ahır Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Ahır Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Son Yorumlar