Anasayfa » EĞİTİM » Şeri ve Örfi Hukuk Kuralları Hakkına Kısaca Bilgiler

Şeri ve Örfi Hukuk Kuralları Hakkına Kısaca Bilgiler

tarih, tarih hakkında bilgiler, tarih kısa notlar, tarih ipuçları, şeri huhuk, örfi hukuk, şeri hukuk nedir, örfi hukuk nedir, tarih soruları

Geçmişten günümüze Türk Devletleri dünyanın her sahnesinde yerlerini almıştır. Bu sahnede yer alabilmek için büyük stratejiler, donanmalar, teşkilatlanmalar, yayılmacı politikalar ve daha nice unsurlar çok büyük bir öneme sahiptir. Türkiye tarihini araştıracak olduğumuzda bir hayli geniş ve ayrıntılı bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Peki şeri ve örfi hukuk kuralları nelerdir? Gelin bu soruya cevap bulalım.

Örfi Hukuk Nedir

Şeri Hukuk Kuralları Nedir?

Şer-i Hukuk, İslam dinine göre düzenlenmiş olan kanunlardır. Kaynağı ise, Kur’an, icma, sünnet ve kıyastır. Bu konuda din ve yasama işlerini ise, padişah adına Şeyhülislam’a yürütür.

Örfi Hukuk Kuralları Nedir? 

İslamiyet öncesinden bu yana devam eden töre kurallarının İslamiyet’e aykırı olmayacak şekilde düzenlenmesiyle oluşan kurallardır. Örfi hukuka padişahın yönetim, maliye ve ceza gibi konularda çıkarttığı kanunnameler de dahildir. Örfi kanunlar hazırlanırken İslam hukukuna aykırı olmamasına dikkat edilirdi.
Benzer konulara buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın