Sevilla Haritası Nedir?

Sevilla Haritası Nedir?

23 Eylül 2020 0 Yazar:

Sevilla Haritası, Sevilla Haritası Nedir, Sevilla Haritası Ne Anlama Geliyor, Sevilla Haritası Ne Demek, Sevilla Haritası Önemi, Sevilla Haritasının Önemi, Sevilla Haritası hakkında bilgiler, Sevilla Haritası hakkında notlar, Sevilla Haritası hakkında kısa notlar

 

Amerika Birleşik Devletleri  Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan kriz nedeni ile krize konu olan Sevilla Haritası hakkında bir takım açıklamalarda bulundu. Bu açıklamaların ardından sosyal medya platformları üzerinde sevilla haritası nedir, sevilla haritası ne anlam ifade etmektedir gibi bir çok soru işaretleri meydana getirdi. Bizlerde bu soru işaretlerinizi gidermek için bu konuyu ele aldık.

Sevilla Haritasının Önemi Nedir?

Sevilla Haritası Nedir?

Sevilla haritası, Rum-Yunan ikilisinin Türkiye’yi Akdeniz kıyılarına hapsederek izole etme hayallerinin temel araçlarından biri olarak kullanılıyor.

İspanya’nın Sevilla Üniversitesi beşeri denizcilik coğrafyası alanında uzman Prof. Juan Luis Suarez de Vivero tarafından hazırlandığı için üniversitenin adıyla anılan bu harita, Yunanistan’ın Ege ve Akdeniz’de kıta sahanlığı olarak hak iddia ettiği alan ile Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY) 2004 yılında ilan ettiği MEB’in sınırlarının AB’nin resmi sınırları olduğunu öne sürüyor.

Bu haritanın iddiasına göre, Meis Adası’ndan başlayan Yunan kıta sahanlığı güneye doğru Akdeniz’in ortasına kadar iniyor ve Türkiye’ye Antalya Körfezi dışında bir çıkış fırsatı tanımıyor.

Türkiye, yüzölçümü 10 kilometrekare olan, Anadolu’ya 2 kilometre, Yunan ana karasına ise 580 kilometre uzaklıkta olan bir adanın 40 bin kilometrekare genişliğinde kıta sahanlığı alanı yaratmasının rasyonel ve uluslararası hukuka uygun bir tez olmadığını vurgulayarak bu iddiaları reddediyor. Yunanistan ve GKRY tarafından yıllardır her vesileyle “AB’nin Doğu Akdeniz’deki deniz sınırları” olarak ön plana çıkarılan haritanın resmi bir hükmü olmadığı ve AB tarafından hazırlatılmadığı Birlik yetkilileri tarafından açıklanmışsa da AB’yle irtibatlı çeşitli kaynaklarda bu haritanın temel alındığı biliniyor.

Sevilla Haritasının Önemi Nedir?

Amerika Birleşik Devletlerinden Sevilla Haritası Hakkında Açıklamalar

ABD, yaptığı açıklamasında Sevilla Haritası’nın ‘hukuki bir önemi olmadığını’ aktardı:

“Sevilla Haritası’nın ‘hukuki statüsü’ hususunda ABD, Sevilla Haritası’nın hukuki bir öneme sahip olduğunu düşünmemektedir. Avrupa Birliği’nin de Sevilla Haritası’nı hukuki bağlayıcılığı olan bir belge olarak değerlendirmediğini görmekteyiz.”

Türkiye’nin Sevilla Haritası Karşısındaki Tutumu Nedir?

Türkiye ise bu haritanın haksız bir şekilde haklarının çiğnediğini söylüyor ve yüzölçümü 10 kilometrekare olan, Anadolu’ya 2 kilometre, Yunan ana karasına ise 580 kilometre uzaklıkta olan bir adanın 40 bin kilometrekare genişliğinde kıta sahanlığı alanı yaratmasının rasyonel ve uluslararası hukuka uygun bir tez olmadığını vurgulayarak bu iddiaları reddediyor.

Sevilla Haritasının Önemi Nedir?

Kıta Sahanlığı Nedir?

Ülke kıyılarına bitişik olan ve 200 metre derinliğe veya bu sınırın ötesindeki su derinliğinin doğal kaynaklarının işletilmesine elverişli olduğu noktaya kadar kara sularının dışında kalan deniz altı bölgelerinin deniz yatağı ve toprak altı kesiminin bütününe kıta sahanlığı deniyor.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •