Shar-Pei Köpekleri Hakkında Bilgiler

0
202

Shar-Pei, Shar-Pei nedir, Shar-Pei köpekleri, Shar-Pei köpeklerinin özellikleri, Shar-Pei köpekleri hakkında bilgiler, Shar-Pei köpeklerinin bakımı, Shar-Pei köpeklerinin beslenmesi, Shar-Pei köpeklerinin fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Shar-Pei Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Shar-Pei Köpekleri, Çin kökenli köpek ırklarıdır. Çov-Çov türlerinden üretilmiş olabilirler.

Shar Pei Nedir

AçıklamaShar-Pei ya da şar pey, Çin kökenli köpek ırkı. Ataları tam olarak bilinmemektedir. Chow chow’dan türetilmiş olabilir. Ancak bu iki cins arasındaki yegane benzerlik mor dilleridir. Sağlam, çevik, güçlü bir köpektir. Teni yumuşak ve sarkıktır. Yükseklikleri; erkeklerde 46 – 51 cm, dişilerde 41 – 61 cm.

Shar Pei Köpekleri Hakkında Bilgiler

Shar Pei ırkının kökeni 1500’lü yıllara dayanmaktadır. Bu ırkın ataları tam olarak bilinmese de çıkış yerinin Çin olduğu söylenmektedir. Bazı söylentiler olarak Chow Chow ırkından türediği söylense de bu iki ırkın arasındaki tek benzerlik dil rengidir. Bu da o düşüncenin doğru olmadığının bir nevi kanıtıdır. Bu ırkın geçmişine bakıldığında geçmişte yırtıcı savaş köpekleri olarak kullanılmışlar. Geçmişte Çin’de yapılan köpek dövüşlerinin bir numaralı ismi olan Shar Pei ırkı, sonraki zamanlarda Amerika’ya gönderilerek burada yeni üretilen Shar Peilerin arkadaş canlısı birer köpek olmaları sağlanmıştır.

Shar Pei Köpeklerinin Özellikleri

Hem iri kafalı bol kırışıklı köpekler hem de küçük kafalı ve daha sıkı derili olanlar bu ırkta görülebilir. İki tip kürk vardır; at tüylü ve fırça tüylü. Az rastlanan at tüylü ele sert gelir ve dikensi bir yapısı vardır. Fırça tüy daha uzun tüylüdür ve daha yumuşaktır. İki tip tüy de 2.5 cm uzunluğundadır. Tüyler tüm tek renklerde olabilir. Küçük kulakları öne doğru düşer. Geniş ve yastıksı yanakları ile iri bir başı ve kare gövdesi vardır. Yavrular erişkinlerden daha kırışıktır. Shar-Pei yaşlandıkça kırışıklarını kaybeder.

Shar Pei Köpeklerinin Bakımı

Kaşıntı ve tahrişi engellemek için deri sık sık kontrol edilmeli ve düzenli bir şekilde temizlenmelidir. Bütün tüyler haftada bir tımar edilmelidir. Gerekli bakım ve ilgi gösterilirse dışarıda yaşayabilirler. Bazılarının deri problemleri olabilir ve 9-11 yıllık ömürleri vardır.

Shar Pei Köpeklerinin Beslenmesi

Doğumdan bir aya kadar, yavruların beslenmesi tamamen anneye bağımlıdır. Bu süre boyunca, sütün besleyici olması için orospu, gelişmiş beslenmeyi almalıdır. 4. haftada yavrular kulaklarını ve gözlerini açarlar, koku alma duyuları ve tat algıları daha keskin hale gelir. Bebekler, yemek kokusuna ilgi duymaya başlıyorlar ve damızlık, bu merakı teşvik ederek, yavru beslenmeye tamamlayıcı yiyecekler getiriyor.

2 ayda, yavru menüsü anne sütünün% 30’unu ve yetişkinlerin% 70’ini oluşturur. İçeriğin türüne bağlı olarak (damızlık tarafından tercih edilir), bebekler alır:

  • Yavru Veya Konserve Yiyecekler Için Kuru Yiyecekler.
  • Kıyma, Süt, Ryazhenka, Kefir, Yumurta Sarısı, Sebze.

    3 ay veya daha az bir süre sonra köpek yavrusu yeni bir eve taşınır ve aşı almaya başlar. Bu yaşta, bebek annenin artık bağışıklığı ile korunur ve vücudun güçlü bir diyete ihtiyacı vardır. 4 ay sonra koğuş, dişleri değiştirmeye başlayacak ve bu da eser elementlere olan talepte keskin bir artışa yol açacaktır.

Shar Pei Fiyatları Nedir

Shar Pei köpeklerinin fiyatları 700 lira ile 2000 lira arasında değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here