Sigara Bağımlılığı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Sigara Bağımlılığı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

12 Temmuz 2021 0 Yazar: Mernuş Dündar

sigara bağımlılığı kompozisyon ödevi, sigara bağımlılığı ile ilgili kompozisyon ödevleri, sigara bağımlılığı ile ilgili ödevler  kompozisyon örnekleri, sigara bağımlılığı ile ilgili kompozisyon, sigara bağımlılığı ile ilgili kompozisyon örnekleri, sigara bağımlılığı ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır

Zevke neden olan madde veya davranışların artan miktarlarda tekrarlanmasıyla oluşan biyopsikososyal bir bozukluk olan durumlara bağımlılık denir. Bağımlılık; sevdiklerimize, değer verdiğimiz insanlara zarar vermemizi ve hatta onları çok incitebilmemizi sağlayabilir. Sizlerde bu duruma düşmek istemiyorsanız herhangi bir madde bağımlılığı durumuna düşmeyin. Bizde sizlere bu konu hakkında farkındalık oluşturmak adına sigara bağımlılığı ile ilgili kompozisyon örnekleri hazırladık. Peki sigara bağımlılığı ile ilgili kompozisyonlar nelerdir, sigara bağımlılığı ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, sigara bağımlılığı ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır? Hepsi ve daha fazlası yazımızda.

Sigara Bağımlılığı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Sigara Bağımlılığı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Zararlı alışkanlıklar insanların sağlıklarının bozulmasına neden olmaktadır. Bu alışkanlıklar bedensel ve ruhsal sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Sigara da kötü alışkanlıklardan biridir. Sigara bağımlılığa neden olan ham maddesi tütün olduğu söylenen ve içinde birden çok kimyasal bulunan bir zehirdir. Sigara bağımlılığı insanların iradesiyle ilgili bir şey olarak yaşanmaktadır. Bu nedenle akıl, irade ve mantık gibi hesapların alt üst olmasına neden olmaktadır. Sigaranın içindekilerin zehir olması ve dumanın da çevreye ve çevredeki insanlara dahi zarar vermesi çok tehlikeli olduğunu göstermektedir.

Sigara kullanımının artması ve başlangıç yaşının düşmesi sağlık sorunlarının tehlikeli ve önü alınmaz bir hızda artmasına neden olmaktadır. Günümüzde hemen her hastalığın sebebi ve tetikleyicisi sigara olarak bilinmektedir. Sigara bağımlılığı ile mücadele etmek için bireylerin destek alması gerekir. Böylece akıl, irade ve mantık çerçevesinde sigaradan kurtulmak mümkün olacaktır. Sigara bağımlılığı kanser başta olmak üzere sağlık sorunlarının ölümcül olmasına neden olduğu için mutlaka terk edilmelidir.

Ölümcül zararlı alışkanlıklardan kurtulmanın ve en önemlisi sigaradan kurtulmanın en kolay yolu sigara içilen ortamları ve sigara içen arkadaşları terk etmektir. Arkadaşların uyarılması ve arkadaş çevresinin değiştirilmesi gerekir. Böylece bağımlılık ile daha sağlıklı bir mücadele edilerek bu sorun kolaylıkla aşılabilir.

Sigara Bağımlılığı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Hiçbir faydası olmadığı gibi zararlarının boyutu toplumun her kesimi tarafından bilinen akademik olarak büyük zararı tescil edilen sigaranın, buna rağmen gün geçtikçe tüketim oranı yükselmektedir. Basında, sigaranın zararları anlatılır, anne ve babalar çocuklarına sigara içmenin her yönüyle maddi ve manevi zararlarını anlatır; yetmedi okullarda öğrencilere bunun eğitimleri verilir. Buna rağmen dünya genelinde sigara içen sayısı çoğalır, sigara tüketiminde bir artış görülür. En kötüsü de sigarayla tanışma ve kullanma yaşı ilköğretime kadar inmiş bulunmaktadır.

Özellikle kalp-damar, akciğer rahatsızlıklarında tedavi için doktora gittiğimizde, doktordan gelen ilk soru; sigara, alkol kullanıyor musunuz? Genellikle bu rahatsızlıklardan giden insanın cevabı da “Evet” olur. Doktor , hastaya bunlardan uzak durmasını temenni eder. Bazı doktorlar da vardır ki, hastasına sigarayı yasakladığı halde kendisi sigara içer. Madem zararlı, doktor siz neden içiyorsunuz? Çok çelişkili bir davranış biçimi aslında.

Sigara üretimi, başlı başına her ülkede olduğu gibi, Türkiye’de de tüketimi fazla olan bir Rant ( kazanç sağlama ) sektörüdür. Tütün ürünleri üzerinden yüksek miktarlarda para kazanan kişi ve kurumlar bulunuyor. Para kazanmak uğruna insanların sağlığı tehlikeye sokulup, risk unsuru oluşturulmaktadır. Ne kadar çok tüketilirse, sektör o kadar çok para kazanır ve bir o kadar da insanın yaşamı sona erer. Bu, önemli bir gündem maddesidir. Kullananlara suçlu muamelesi yapıp, yasal önlem alınmalıdır ki, o insanları yaşama döndürelim… Hayattan erken vakitte kopmalarını önleyebilelim!

Sigara Bağımlılığı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •