Ana SayfaGenelSigaranın İnsan Psikolojisi Üzerine Etkileri

Sigaranın İnsan Psikolojisi Üzerine Etkileri

Author

Date

Category

Sigaranın İnsan Psikolojisi Üzerine Etkilerini Hiç Düşündünüz Mü? Genelde Sigara Tiryakileri Sigara İçme İsteklerini Genellikle Şöyle Açıklar:

– Gergin Olduğum Zaman İçiyorum.
– Dikkatimi Toplamak İçin İçiyorum.
– Canım Sıkkın Olduğu Zaman İçiyorum.
– Üzgün Olduğum Zaman İçiyorum.
– Sinirli Olduğum Zaman Yatışmak İçin İçiyorum.

Yalnızca Bir Sigara Bu Kadar Çok Şey Verebilir Mi? Bu Sorunun Cevabı Sigaranın Barındırdığı Kimyasal Maddelerin Psikolojik Etkilerinde Yatıyor.

*Nikotin – Güçlü Bir Uyarıcı

Sigara Bağımlılarını Kendisine Bağlayan Nikotin; Kokain Yada Amfitemin Kadar Güçlü Ve Onlara Benzer Bir Uyarıcıdır. Tiryakiye Sürekli Sigara İçme İsteği Veren Şey De Odur. Nikotin Sigara İçen Kişiyi Uyarır, Kalp Çarpıntısına, Yüksek Tansiyona, Kişinin Nefes Alıp Verişinin Hızlanmasına Sebep Olur. Ne Yazık Ki, Bu Etkiler Yirmi Dakika İçinde Kaybolur Ve Tiryaki Bir Sigara Daha Yakar.

*Karbon Monoksit Ve Diğer Sakinleştiriciler

Hem Sigara Dumanında Hem De Alkolde Bazı Sakinleştirici Maddeler Bulunmaktadır. Sigarada Bulunan Karbon Monoksit, Kişiyi Sersemleştirir. Bu Kimyasal Maddeler, Kısa Bir Süre İçin Gerilimi, Kızgınlığı Ve Diğer Güçlü Hisleri Bastırır.

*Diğer Psikolojik Etkiler

Pek Çok Sigara Bağımlısı İçin, Sigara İçmek Törensel Bir Şeydir, Kişi İşini Bırakır, Paketten Bir Sigara Alır, Onu Yakar, Dumanı İçine Çeker Ve Dışarı Verir, Kendisini Rahatlattığını Düşünür. Ayrıca Sigaranın Yanında Bağımlılar Genellikle, Kahve, Çay Yada Alkol Alırlar. Bu Öyle Bir Zevk Haline Dönüşür Ki, Kişi İçin Sigarayı Bırakmak İmkansızlaşır.

*Bağımlılığın Gücü

Eninde Sonunda, Sigara Kullanan Herkes, Nikotin İhtiyacı Duymaya Başlar. Nikotin Güçlü Bir Uyuşturucudur Ve Mutlaka Bağımlılık Yapacaktır. Nikotine Bağlanan Bir Vücut, Beyne Sürekli Nikotin İstiyorum Mesajı Yollayacaktır Ve Bağımlı Kişi Sigara Üstüne Sigara Yakacaktır.

*Bilmek Güçlenmektir

Sigara Yakmanızı Sağlayan Şeyleri Ve Sigara İçtikten Sonra Hissettiklerini Gözden Geçirin. Bu Hisleri Tanımlamanız Sigarayı Bırakmaya Karar Verirken Size Yardımcı Olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar