Anasayfa » EĞİTİM » Şimşek Çakmadan Gök Gürlemez İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Şimşek Çakmadan Gök Gürlemez İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

şimşek çakmadan gök gürlemez ile ilgili kompozisyon, şimşek çakmadan gök gürlemez ile ilgili kompozisyon örnekleri, şimşek çakmadan gök gürlemez ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 şimşek çakmadan gök gürlemez ile ilgili kompozisyon, 2021 şimşek çakmadan gök gürlemez ile ilgili kompozisyon örnekleri, şimşek çakmadan gök gürlemez ile ilgili kısa kompozisyonlar, şimşek çakmadan gök gürlemez ile ilgili kompozisyon ödevleri, şimşek çakmadan gök gürlemez ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size şimşek çakmadan gök gürlemez ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. şimşek çakmadan gök gürlemez ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, şimşek çakmadan gök gürlemez ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Şimşek Çakmadan Gök Gürlemez İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Şimşek Çakmadan Gök Gürlemez İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

”Şimşek çakmadan gök gürlemez.” atasözü, birden fazla anlamda kullanılmaktadır. Birinci anlam şudur: İnsanlar arasında söylenmiş bir söz, yayılmış bir dedikodu varsa, onun dayandığı bir temel yani bir gerçek de muhakkak vardır. Yani ateş olmayan yerden duman çıkmaz. İkinci anlamı şudur: Bir olay meydana gelmeden önce, o olayla ilgili belirtiler baş gösterir. Örneğin şimşek çaktığını gördüğümüz an, ardından büyük bir gök gürlemesinin de oluşacağını anlarız. Üçüncü anlamı da şudur: Kişi, başarıya ulaşmak, ilerlemek ve yükselmek istiyorsa önce emek vermeli, çalışmalı ve fedakarlıkta bulunmalıdır. aksi takdirde istediğini elde edemez.

Evet, gerçekten de emek vermeden, özveride bulunmadan başarıya ulaşmak, zengin olmak mümkün değildir. Bizi alim yapacak olan bilgiler, beyimize kendiliğinden girmez. O bilgileri öğrenmek için bazen yıllarca çalışır, emek verir ve kendi zamanımızdan feragat ederiz. Çünkü biliriz ki en güzel şeyler, en zor şekilde elde edilen şeylerdir. Bir kişinin sıradan bir işçi olması için belki okul okumasına bile gerek yoktur. Ancak birinin bir devlet kurumunda yüksek maaşlı bir memur olabilmesi için okuması ve okurken de daima derslerine ilgi göstermesi, öğrenmesi, araştırması gerekir. Tüm bunlar olmadan öyle bir mesleğe sahip olmak çok zordur. Atasözünde geçen ”şimşek” kavramı çalışmalarımız, emeklerimizi ifade eder. Başarının kendisi ise gök gürlemesidir. Yani başarı için çalışmak şarttır.

Geleceğimizi tamamen tayin etmek tabii ki mümkün değildir. Ancak kendi çabalarımızla onu istediğimize yakın hale getirmek gayet mümkündür. Yağmurun ne zaman yağacağını kesinkes bilemeyiz. Fakat şimşek çaktığını gördüğümüzde, gök gürlemesinin de olacağından emin olabiliriz. İşte hayattaki başarılarımız da öyledir. Çalışırsak, emek verirsek, azmedersek ve kendimize güvenirsek başarabileceğimizi de bilebiliriz.

Şimşek Çakmadan Gök Gürlemez İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Sağanak yağmurda, atmosferdeki elektriğin boşalması esnasında oluşan parlak ışıklardan meydana gelen şimşekler ve yıldırımlar, birer iklim olayı olmanın yanı sıra aynı zamanda binlerce santralden daha fazla elektrik üreten enerji kaynaklarıdır. Bu doğal enerji kaynaklarının nasıl oluştuğu ve ne kuvvette ısı ve ışık yaydıkları sorularının yanıtları, Yüce Rabbimiz’in sonsuz gücünü ve ihtişamlı yaratma sanatını gözler önüne seren birer yaratılış harikasıdır.

Şimşek, atmosferin iki ayrı noktasında, yani bulut ve yer ya da iki bulut arasında oluşabileceği gibi, tek bulut içindeki elektrik geriliminin yüksek bir değere ulaştığı zaman da meydana gelebilmektedir. Güneş ışıkları ile yeryüzünde ısınan hava, içinde buharlaşan suyu da taşıyarak yükselir. Bu yükselen hava yaklaşık 2-3 kilometreye ulaşınca havanın soğuk katmanlarıyla karşılaşır. Bulutların bu yükselişleri sırasında içlerinde oluşan buz kristalleri birbirlerine sürtünerek bir statik elektrik enerjisi açığa çıkarırlar. Bu elektrik enerjisi bulutların üst katmanlarında pozitif (+), alt katmanlarında ise negatif (-) yüklü olarak birikir. Bulutun içindeki yük havayı iyonize edecek güce ulaştığında şimşek oluşur.

Bulutla yer arasındaki elektrik yükü farkı arttıkça aradaki havanın da delinmesi kolaylaşır ve belli bir değerden sonra havanın delinmesiyle oluşan iletken kanal boyunca buluttan toprağa veya topraktan buluta elektriksel boşalma başlar. Bulutla bulut arasında olan elektriksel deşarja şimşek ve bulutla toprak arasındaki elektriksel deşarja ise yıldırım denir. Yıldırım en az iki çakma şeklinde gerçekleşir. İlk deşarj sırasında, buluttan yere eksi yük (-) akar. Bu çok parlak bir çakma değildir ve genellikle ana kanaldan dışarı doğru saçılan birçok dal görülür.

Şimşek Çakmadan Gök Gürlemez İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın