Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Sinek Kuşları Hakkında Bilgiler

0

Sinek Kuşları, Sinek Kuşları nedir, Sinek Kuşları hakkında bilgiler, Sinek Kuşları özellikleri, Sinek Kuşları bakımı, Sinek Kuşları beslenmesi, Sinek Kuşları fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Sinek Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse; Sinek Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği cins bir kuş türüdür.


Sinek Kuşları Nedir

Sinek kuşu veya kolibri, sinek kuşugiller familyasını oluşturan küçük kuş türlerinin ortak adı. Havada asılı kalıp kanatlarını çok hızlı çırparak durabilmeleriyle tanınırlar. Türüne bağlı olarak saniyede 15 ila 80 kez kanat çırpabilirler.

Sinek Kuşları Hakkında Bilgiler

Sinek kuşu diğer adıyla kolibri olarak bilinen bu canlı sinek kuşgiller familyasını meydana getiren canlıların ortak adıdır. Bu olağanüstü canlı saniyede 15 ila 80 kere kanatlarını çırpabilirler. Havada asılı kalabiliriler, dikine ve geriye doğru uçabilirler. Sahip oldukları ince gagaları sayesinde bitkilerin nektarlarını rahatlıkla emebilirler. Bunu yaparken de havada asılı kalırlar. Kuşumuz kanat çırparken değişik bir ses çıkarır. Çıkardığı ses insanın dudakları kapalıyken konuşmaya çalışmasında çıkan sese benzer. Bundan dolayı bu canlıya hımlayan kuş anlamında hummingbird denmiştir. Genel olarak çiçek özüyle beslenen kuşlarımız polenlerin taşınmasına yardım ederler. Yavru besledikleri dönemlerdeyse böcekle de beslenirler. Bu kuşlar sadece Amerika kıtasında bulunur. Yeterli yiyecek buldukları taktirde soğuğa karşı oldukça dayanıklıdırlar. Bazı türler mevsimlik olarak göç eder.

Sinek Kuşlarının Özellikleri

Sinek kuşu parlak tüylere sahip ve gösterişli yapıda kuşlardandır. Özellikle erkekler parlaklık olarak daha çok dikkat çekmektedir. Bu nedenle birçok doğa sever perilere benzettikleri bu kuş türünü çeşitli şekillerde adlandırmışlardır. Brezilya yakutu, safir sinek kuşu, yakut sinek kuşu bunlardan bazılarıdır. Sinek kuşunun ince ve uzun bir gagası vardır. Bu gaga sayesinde sinek kuşu uzun çiçeklerden dahi nektar alabilmektedir. Sinek kuşunun göğüs kısmında ve alt kısımlarına doğru beyazlık bulunmaktadır. Kafaları ve kanatları ise genel renkleri ile bezenmiştir. Tüm sinek kuşlarının ortak özelliği ise vücutlarının bir bölümünde yeşil renklerinin olmasıdır.

Sinek Kuşları Nerelerde Yaşar

Sinek kuşları sadece Amerika kıtasında bulunur. Alaska’nın güneyi ve Kanada’dan; Güney Amerika’da Tierra del Fuego’ya kadar yaklaşık 1.200.000 km²’lik bir alanda bu kuşları görebilmek mümkündür. Birçoğu Orta ve Güney Amerika’daki tropikal iklimlerde yaşar, ancak bazı türleri ılıman iklimlerde de bulunur.

Sinek Kuşlarının Beslenmesi

Sinek kuşu daha önce de söylediğimiz gibi çoğunlukla çiçek nektarlarından beslenmektedir. Ancak bazı durumlarda böcek yedikleri de görülmüştür. Sinek kuşunun dikkat çeken bir diğer özelliği de metabolizmasıdır. Yapılan incelemelerde sinek kuşunun uçarken ihtiyacı olan enerji ve vücudunun verdiği tepkiler ölçülmüştür. Bu araştırmaların sonucunda sinek kuşunun kalp atışının dakikada 1260’a çıktığı görülmüştür. Sinek kuşu hızlı hareket etmesi nedeniyle bunu ortaya çıkarmaktadır. Sinek kuşu normal koşullarda ağırlıklarından daha fazla besin tüketirler. Ancak besin bulamadıkları zamanlarda da -özellikle geceleri- metabolizmalarını yavaşlatarak geçici bir kış uykusuna yatabilmektedirler. Bu uyku süresinde vücutları adeta uyuşan bu kuşların kalp atışları dakikada 50 ile 180 arasına düşebilmektedir.

Sinek Kuşlarının Dengelerini Sağlaması

Kuşlar hem havada hem de karada çok dengeli hareket ederler ve bu dengenin dikkat çekici iki ayrı yönü vardır. Bunlardan biri, uçarken dengelerini hiç yitirmemeleri, gökyüzünde rahatlıkla süzülmeleri; ikincisi ise yere indiklerinde incecik bir çubuk, dal ya da tel üzerinde düşmeden durabilmeleridir. Kuşlar üzerine yakın zamanlarda yapılan araştırmalar, diğer canlılardan farklı olarak kuşlarda iki ayrı denge organının olduğunu ortaya çıkardı. Bildiğimiz denge organı iç kulağın yanı sıra, kuşların leğen bölgesinde bir denge organının daha bulunduğu açıklandı. Bilim adamları iç kulaktaki denge organının uçuş sırasındaki hareketleri yönlendirdiğini, leğen bölgesindeki ikinci organın ise kuşların dik olarak yürümesini ve durmasını sağladığını söylüyorlar. Leğen bölgesindeki denge sisteminin keşfedilmesiyle Allah’ın bu canlıları iki ayrı denge organıyla kuşatmış olduğu öğrenildi.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap