Sinema Filmlerinde En Çok Kullanılan Teknikleri

0

Bu gün size sinema filmlerinde sık sık kullanılan klişe olarak adlandırabileceğimiz bazı film tekniklerinden bahsetmek istiyoruz bu tekniklerden bir kaç tanesi izlediğimiz her filmde karşımıza çıkmakta ve hatta daha senaryo yazım aşamasında dahi bu teknikler ön planda tutularak yazılmaktadır.

film teknikleri

1) Anagnorisis – Farkında olma

bir karakterin gerçek kimliğini keşfedişi gibi, bilginin aniden keşfedilmesi durumu. karakterin daha önceden bir şekilde farkına varmadığı ya da bilinçaltına attığı şeylerin açığa çıkması taktiği, en sevilen ve beyin yakan filmlerin sonunda kullanılan güzel bir yöntemdir. (bkz: the sixth sense) (bkz: fight club) (bkz: the usual suspects)

2) Analepsis – Geçmişe atıf

geçmiş bir olay ya durumla ilgili yeni veya farklı bilgileri ortaya çıkaran geriye dönme durumu. filmlerde bildiğimiz flashback taktiği. (bkz: once upon a time in the west)

geçmiş bir olay ya durumla ilgili yeni veya farklı bilgileri ortaya çıkaran geriye dönme durumu. filmlerde bildiğimiz flashback taktiği. (bkz: once upon a time in the west)

3) Güvenilmeyen anlatıcı

en başından beri hikayeyi onun gözünden/ağzından dinlediğimiz anlatıcının yalan söylediğini veya hikaye boyunca verilen bilgiyi manipüle ettiğini öğrenme durumu. (bkz: memento) (bkz: shutter ısland) (bkz: the usual suspects)

4) Peripeteia – Dönüm noktası

karakterin şansının bir anda tersine dönmesi durumu.
(bkz: million dollar baby), (bkz: titanic)

5) İlahi Adalet

iyinin ödüllendirildiği ya da kötünün cezalandırıldığı “ironik” ilahi adalet durumu. (örn: katilin kurbanını öldürmek için kullandığı silahla öldürülmesi, uyuşturucu karşıtı bir politikacının uyuşturucu bulundurmaktan içeri alınması vb.)

6) Çehov’un Tüfeği

küçük bir rol oynamış gibi görünen bir karakterin ya da nesnenin bir anda hikaye için önemli hale gelmesi durumu. (bkz: buddy/the ıncredibles) (bkz: rick/the walking dead) ayrıca bakınız: duvarda asılı silahın oyunun sonunda mutlaka patlaması durumu.

7) Red Harring – Yanlış Balığı Takip Etme

karakterleri ya da izleyiciyi yanlış doğrultuda yönlendiren ipucu ya da bilgi verilmesi durumu. (bkz: the da vinci code)

8) In Medias Res – Olayın Ortasına Dalma

ileri bir zamanla ilgili bilgi vermek için bir anda hikayenin ortasına dalma durumu. (bkz: raging bull) (bkz: kill bill: volume 2)

9) lineer Olmayan Anlatım

en sık kullanılan taktiklerden biri. kronolojik olmayan bir sırada anlatımla, izleyiciden parçaları birleştirmesini bekleme durumu. (bkz: pulp fiction), (bkz: mulholland drive, rashomon)

10) Ters Kronoloji

ters zaman dizimi bir anlatımla, izleyiciden parçaları birleştirmesini bekleme durumu. izleyici çünkü maymun. (bkz: memento, eternal sunshine of the spotless mind)

 

11) Deus Ex Machina – Tepeden İnme Çözüm

her ne kadar latincesi “makineden çıkan tanrı” anlamına gelse de, filmlerin final sahnesinde tüm problemleri çözmek için gelen üstün güç anlamında kullanılır.
(bkz: war of the worlds), (bkz: avatar)

Sinema Ve Medya Hakkında İlginizi Çekebileceğine İnandığımız Diğer Yazılarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz.

1 Yaratıcı Yönetmen Nasıl Olunur?

2 Yeşil Perde Nedir?

3 Fotoğraf Makinesi Temel Parçaları

4 Slr Ve Dslr Fotoğraf Makinelerinin Farkları

Paylaş:

Leave A Reply

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.