Sinemanın Baş Kahramanı Olan 25 İsim

0
106

 

1) Thomas Edison
Mucit Olan Thomas Edison Yer Yüzünde Video Çeken İlk Kişidir Diyebiliriz. Kendisi İcat Ettiği Kamera İle Birçok Görüntü Kaydetti Ve Bunları İnsanlara ‘Para’ Karşılığında İzlettirerek Tarihe Geçti. Video Dediğimiz Şey, Thomas Edison İle Başladı. Lakin Ortada Şöyle Bir Sıkıntı Vardı: Edison Çektiği Videoları Toplu Bir Şekilde Gösteremiyordu. Çünkü Kinetoskop Aynı Anda Sadece Bir Kişinin İzleyebileceği Bir Aletti. Bunu Düzeltmek Başkalarına Kalmıştı.

 

2) Lumiere Kardeşler
Lumiere Kardeşler Cappucine Bulvarındaki Grand Cafe’de Yaptıkları Özel Gösterimde ‘Sinemayı’ Keşfettiler. Edison’un Kinetoskop’una Level Atlatıp Sinematograf’ı İcat Ettiler Ve Küçük Bir Kalabalığa Çektikleri Videoları Bir Yere Yansıtmak Vasıtasıyla İzlettiler. Sinematografın İcadı İçin Buraya Bakabilirsiniz: Bkz. Lumiere Kardeşler Böylece İlk Toplu Gösterimi Yani Sinemayı Keşfetmiş Oldular Ve Bu Keşifleri Dünya Tarihini Değiştirecekti. Onlar Bu Gösterimi Yaptıktan Sonra Yanlarına Biri Geldi Ve Sinematograf Makinesini Kaça Satacaklarını Sordu. Lumiere Kardeşler Ne Kadar Enteresandır İcat Ettikleri Makinanın Ömrünün Uzun Olmayacağını Sinemanın Tutmayacağına İnanıyorlardı Ve Bu Sebeple Gelen Kişiye Makinelerini Satmadılar. Yalnız Gelen Kişi Red Edildiği İçin Hırs Yaptı Ve Sinemanın Gidişatını İnanılmaz Bir Şekilde Değiştirdi.

 

3) George Melies
Evet, Lumiere Kardeşlerin Red Ettiği Adamın Adı: George Melies İdi. Melies Red Edilmenin Hırsıyla Kendi Kamerasını İcat Etti Ve Sokaklara Düştü. Görüntüler Çekmeye Başladı. Sonra Bir Şey Oldu Ve Kamerası Tutukluk Yaptı, Ardından Tekrar Çalıştı. Görüntüleri İzleyen Melies Şans Eseri Bir Şey Keşfetmişti: Kesme Kurgusu! Görüntüde Sokakta İlerleyen İnsanlar Bi Anda Kaybolmuşlardı. Bunu Gören Melies Hemen Bu Tekniği Kullanmaya Başladı. Melies, Kesme Sayesinde Pelikül Üzerinde İlk Efekt Yapan İnsan Oldu. Kendisi O Kadar Hayalperestti Ki Canavarlı, Yaratıklı Filmleri İlk Çeken Kişi Oldu. 1902’De Aya Yolculuk Filmini Çekti. İlk Bilimkurgu Filmini De, İlk Korku Filmini De O Çekti. Hatta İlk Konu Anlatan Kişi Melies Oldu. Diğerleri Gibi Sadece Görüntüler Çekmedi; Konulu Filmler Yaptı. Melies Bu Sebeple Sinemanın ‘Vaftiz Babası’ Olarak Adlandırılır. Şuan Yapılan Bütün Efektlerin Temeli Ona Aittir. Yalnız Melies’in De Yapamadığı Bir Şey Vardı. Onun Filmlerinde Kamera Hep Sabitti Ve Kendisine Ait Olan Tiyatroda Çekim Yapardı. Filmleri Tiyatronun Perdeye Yansıtılmış Hali Gibiydi Biraz Da. Onun Akıl Edemediğini Bir Başkası Akıl Etmişti.

* George Melies’nin Aya Yolculuk Filmi. Bu Film Hem İlk Bilimkurgu Filmidir Hem De “Bildiğim Kadarıyla” İlk Uyarlama Filmdir Çünkü Jules Verne’in Aya Sehayat Ve H.g. Wells’in Aydaki İlk İnsanlar Eserinden Uyarlanmıştır:
Https://Youtu.be/_Frdvdklxuk
* Keza George Melies De Avrupa’da İlk Film Stüdyosu Kuran Kişidir. Kendisi Stüdyonun Çatısını Saydam Yaptırmıştır Ki Doğal Işıktan Yararlanabilsin.
Link

4) Edwin S. Porter
Sinemada İlk Pan Hareketini Yapan, İlk Defa Sokağa Çıkıp Gerçek Bir Film Çeken Kişi Edwin S. Porter’dır. Çektiği The Great Train Robbery İle İlk Western Filminin De Sahibi Olup İlk Defa Düzgün, Olay Örgüsü Olan, Mekanların Değiştiği Bir Film Çekmiş De Oldu. Onun Bu Çalışması Birçok Kişiye İlham Kaynağı Oldu. Artık Sinema Sadece Görüntülerden Oluşan Ya Da 4 Duvara Sıkışan Bir Şey Değildi. Çok Daha Fazlası Olacaktı. Keza Edwin S. Porter, Sinemada İlk Açı Değiştirerek Çekim Yapan Kişidir. Devamlılık Kurgusu Onunla Başladı. Bunu İlk Keşfettiği Filmi Life Of An American Fireman Filmdir. Merdivenden Yukarı Çıkan İtfayeciyi Bir De Odanın İçinden Çekmeyi Akıl Ederek Hem Binanın Dışında Hem De İçinde Hayat Olabileceğini Kanıtladı.

 

5) Cecille B. Demille
Esasında Bu Adamın Burada Olmasının Tek Bir Sebebi Var: Hollywood. Bu Adam Hollywood Denen Yeri Bulan Kişidir. Hollywood Keşfi De Epey Bir Şans Eseridir. Hava Şartlarının Sürekli İyi Olduğu, Rahat Rahat Platoların Kurulup Çekim Yapılabilecek Yeri Arayan Cecille B. Demille Tesadüfen Şuanda Hollywood’un Olduğu Topraklara Gelir Ve Bu Keşfettiği Yer Şu Anda Dünyanın Sinema Merkezidir. Kendisi De Hollywood’da İlk ‘Uzun Metraj’ Film Çeken Yönetmendir: Amerikan Kızılderili Adam.

6) D. W. Griffith
Bu Adam Tüm Sinema Kanunlarını Değiştirdi. Çektiği 3 Saatlik The Birth Of A Nation Filmi Sinemadaki İlk Paralel Kurgu Kullanılan Filmdir; O Güne Kadar Yapılmış En Prodüksiyonlu Film Ünvanını Da Taşır. Aynı Anda 2 Farklı Hikayeyi Paralel Bir Şekilde Anlatan Griffith Filmin İçinde Kullandığı Teknikler Ve Çekimler İle Dünyayı Resmen Sarsar. Griffith, Sinemada Yeni Bir Milat Oluşturdu. İşin Hüzünlü Yanı The Birth Of A Nation’da Gösterdiği Irkçı Tavırları Yüzünden Daha Sonra Intolerance‘ı Çekmiştir Ama Bir Daha Hiç The Birth Of A Nation’da Elde Ettiği Başarıya Yaklaşamamıştır. Irkçılık Kötü Bir Şey!

 

7) Robert Wiene
Hikaye Anlatmak, Kamera Hareketleri Derken Sinema Gelişiyordu. Sonra Bu Arkadaş Çıktı Ve Değişik Bir Film Çekti. Adı The Cabinet Of Dr.caligari Olan Film Sinemadaki İlk Dışavurumcu Filmdi. Dışavurumculuk Tabii Ki Onun Keşfi Değildi. Dışavurumculuk Zaten Var Olan Bir Sanat Akımıydı Fakat Murnau Bunu İsteyerek-İstemeyerek Sinemaya Aktarmayı Başardı. Çekimlerden Çok Sahne Dekorlarının Önemli Olduğu, Karanlık Ve İç Karartıcı Temalara Sahip Dışavurumcu Filmler Murnau Sayesinde Akım Haline Gelir. Distopya, Canavarlar, Korkunç Mekanlı Filmler Bir Anda Furya Haline Geldi. Nosferatu (İlk Dracula Fakat İlk Vampir Filmi Değil), Metropolis (İlk Distopya) Gibi Filmler Bu Akımla Beraber Yapıldı. İlk Korku Filmi George Melies’e Ait Olsa Da Korku Sinemasını Günümüze Sokan Kişi Wiene Ve Onun Başlattığı Akım İle Film Yapanlardır.

8) Dziga Vertov Ve Robert J. Flaherty
Bu 2 Adam Sinemada Yeni Bir Yapı Taşı Oluşturdular: Belgesel! Flaherty Çektiği Kuzeyli Nanook İle Belgesel Sinemanın Temelini Attı. Günümüzde İzlediğimiz O Aslanlı Belgesellerin Temeli Bu Adama Ait. Lakin Kendisi İnceden Sahtekardı. Kuzeyli Nanook Belgeselinde, Eskimo Ailesine Kendi İstediği Şeyleri Yaptırarak ‘Doğal Yaşam’ Süsü Vermişti. Kamera Arkasında İstediklerini Yaptırmasına Rağmen Her Şeyi Doğal Yaşam Olarak Gösteriyordu. Vertov İşte Bu Konuda Flaherty’den Ayrılıyor. Vertov Herkese, Her Şeye Karşıydı. Kamera-Göz Denen Bir Şeye İnanıyordu Ki Bu İnanışı İleride Birçok İnsanı Etkilemiş, Akımların Öncüsü Olmuş, Ders Konularına Girmiştir. Ona Göre Kamera Bizim Göremeyeceğimiz Şeyleri Görürdü. Gene Ona Göre ‘Konu’ Olmamalıydı. Kamerayı Alıp Sokağa Çıkmak Ve Ne Bulursak Çekip Montajlamak Esas Belgeseldi, Esas Doğallıktı. Kamera-Göz Ya Da Kino Pravda İleride Görsel Algının En Önemli Konularından Biri Olur.

sr_1

9) Sergei Eisenstein
Her Şey Harika İlerliyordu. Sinema Tam Yeni Bir Kıvama Oturmuştu Ki Bu Adam Çıka Geldi Ve ‘Dramatik Kurgu’ Adını Verdiği Bir Montaj Tekniği İle “Siz Bi Durun” Dedi. Görüntülerle Anlam Oluşturma Üzerine Kurulu Bu Teknik Sinemanın Temel Taşlarını Bir Daha Değiştirdi. Çektiği Potemkin Zırhlısı Filminde Uyguladığı Bu Teknik Sonrası Artık Görüntüler Öylesine Seçil-E-Meyecekti. Her Görüntünün Bir Anlamı, Bir Önceki Planı Destekleyen Bir Manası Olacaktı. Eisenstein İle Montaj Önemli Bir Hal Almıştı. Bu Da Artık Sinemacıların Bu Anlamsal Yapıya Dikkat Ederek Film Çekmesi Gerektiğini Gösteriyordu.

10) Charles Chaplin
Nam-I Değer Charlie Chaplin. Peki Dönemin En Önemli Palyaçosu Neden Burada? Buster Keaton Ya Da Harold Lloyd Da Dönemin Komedyenlerindendi. Ama Onlar Listede Yoklar. Chaplin Komedi Sinemasında Bir Devrim Yaptı Demek Doğru Olabilir Ama Chaplin’i Farklı Kılan Şey, Dünyanın İlk En Ünlü Oyuncusu Olmasıydı. İnsanlar Onu Görmek İçin Setlerine Geliyor, Onun Oyuncaklarını Satın Alıyor, Onla Yatmak İçin Her Şeyi Yapıyorlardı. Bir Dönem Neredeyse Dünyanın En Ünlü İnsanıydı. Sinema İlk Süper Ünlüsüne Chaplin İle Kavuştu. Onun Oluşturduğu Bu Hava İleride Birçok Şeyin Değişmesine Sebep Olacaktı. Sinema Git Gide Çok Daha Büyük Bir Sektör Olmaya Doğru İlerliyordu. Tabii Komedi Sineması Deyince De Akla İlk Chaplin Gelir.

11) Alan Crosland Ve Warner Bross.
Alan Crosland Ve Warner Bross. Öyle Bir Şey Yaptılar Ki Tüm Sinema Kuramları Değişmek Zorunda Kaldı. Resmen Sinemaya Reset Attılar. Birçok Kişiyi İşsiz Bırakıp, Birçok Şirketin Batmasına Sebep Oldular. Onların Yüzünden Durduk Yere Herkes Para Harcamak Zorunda Kaldı. Ne Mi Yaptılar? Sesi Buldular! Warner Bross.’Un Geliştirdiği Vitaphone Tekniğini İlk Kullanan Kişi Alan Crosland’dir. Çektiği The Jazz Singer, Tamamı Sesli Olmasa Da Tarihteki İlk Sesli Film Olarak Geçer. Tabii İnsanlar Sessiz Filmlerden Bir Anda Sesli Filme Geçince Etkilendiler. Duyduklarından Hoşlandılar Ve Daha Fazlasını İstediler. Sesin Sinemaya Gelmesi Demek, Çekim Tekniklerinin Değişmesi, Sinema Salonlarının Değişmesi, Sesi Kötü Oyuncuların Sinemayı Bırakması Demekti. Tam Bir Milat Oldu Kısacası. Bu Konuyu İşleyen Bir Film Vardır Ki Bu Film 2012 Yılında Oscar Almıştır: The Artist.

12) Will H. Hays
Will H. Hays Bir Yönetmen Değil. Bir Yapımcı Da Değil. Oyuncu Mu? O Da Değil. Peki Bu Adam Neden Burada? Bu Adam: Tarihin İlk Sansürcüsüdür. Bu Adam Yüzünden Amerika’da Koca Bir Kaos Yaşandı. Onun Getirdiği Kurallar Sebebiyle Artık Filmler Sansürleniyordu, Sansürlemeyi Bırakın, Onun Getirdiği Kurallar Sebebiyle Filmler ‘Aynı Şekilde’ Bitmek Gibi Belirli Ve Zorunlu Kurallar İle Çekiliyordu. Misal; Kötü Adam Hep Cezasını Bulmalıdır. Asla Kötü Adam Kurtulamaz. Sevişmek Yok. Devlete Laf Sokmak Yok. Bu Adam Amerikan Sinema Tarihinin Kara Lekesidir Ve Sinema Tarihindeki Yeri ‘Kötü’ Bir Şekilde Büyüktür. Koyduğu Kurallara Karşı Gelen Yönetmenlerin Hikayesi İse Ayrı Bir Film, Yazı Konusudur.

13) Orson Welles
Orson Welles Bir Buluş Yapmadı Ya Da Yeni Bir Kuram Yazmadı. Orson Welles Bir Film Çekti, Adı Citizen Kane Olan, Film Sinema Tarihine İster İstemez Yön Verdi. Çünkü Orson Welles Filmi Öyle Güzel Çekmişti Ki İçinde Onlarca Yeni Çekim Tekniği, Değişik Açılar Vardı. Filmin İçerisinde Denediği Çekim Açıları Ya Da Kadrajlar Zaten Vardı Ama Welles Bunları Anlamlandırmayı Başarmıştı. Keza Filminde ‘Alan Derinliği’ Adında Bir Çekim Tekniği Kullanarak İlerideki Sinemacılara Yeni Bir Kapı Açmış Oldu. Orson Welles Sadece 1 Filmle, Birçok Yönetmeni Düşüncelere İtti. Filmi Şimdi İzleseniz Belki Sıkıcı Bulursunuz Ama Çekim Açısından Tatmin Olacağınız Kesin. Konu Olarak Değil, Çekim Olarak Bir Şaheser Oluşturdu.

14) Walt Disney
Bu Adamın Kim Olduğunu Hepiniz Biliyorsunuz. Animasyon Dünyasının Tarihi Bu Adam İle Yazıldı. Çok Fazla Anlatmama Gerek Yoktur Sanırım. Mickey Mouse Ve Bilimum Karakteri İle Walt Disney Animasyon Dünyasının Kapısını İlk Açan Kişi Olmuştur. Lakin Şunu Belirteyim: Mickey Mouse’un Yaratıcısı Bu Adam Mickey Fare Kadar Tatlı Değildir. Walt Disney Tarihin En Pis, En Çirkin, En Kötü İnsanlarından Biridir. Çalışanlarına Zorbalık Yapan Bir Patrondur. Animasyon Tarihine Altın Harflerle Yazıldı Ama Hiçbir Zaman İyi Bir İnsan Olamadı.

15) Joseph Raymond Mccarthy
Listedeki Bir Diğer Ne Yönetmen Ne De Yapımcı Olmayan İsim. Bu Adamın Da Burada Yer Almasının Sebebi Hiç Hoş Bir Sebep Değil. Amerikan Sinema Endüstrisine Bir Darbeyi De Joseph Mccarthy Vurmuştur. Dönemin Cumhuriyetçi Parti Senatörü Olan Mccarthy Ülkede Birçok Kişiyi Komünist Olmakla Suçlamıştır. Durduk Yere Suçladığı İnsanlar İle Bir Cadı Avı Başlatan Mccarthy’den Sinemacılar Da Payını Aldı Ve Birçok Kişi Sinemadan Uzaklaşmak Zorunda Kaldı. Amerikan Sinema Endüstrisi İçin Mccarthy Dönemleri Darbe Niteliğindedir. Zamanında Sansür İle Mücadele Veren Sinema Bu Sefer De Komünizm Safsatası İle Mücadele Vererek Darbeye Uğramıştır.

* Ekleme: Hicbir Masraftan Kacinmayan Adam Uyardı. İzleme Fırsatına Erişemediğimden Ötürü Bilmiyordum. Geçen Sene Çıkan Bryan Cranston’ın Oynadığı Trumbo Bu Dönemi Anlatıyormuş. İş Başa Düştü İzlemek Gerek.

16) Roberto Rossellini
Bir Dönek Olmasına Rağmen Rossellini Muhteşem Bir Dönüş Yaparak Sinemada Tarih Yazmayı Başarmıştır. İtalyan Yeni Gerçekçiliği Diye Bir Şey Duydunuz Mu Hiç? İşte Onun Başlamasına Sebep Olan Adam Rosselini’dir. Çektiği Roma, Citta Aperta Adlı Film İle Kocaman Bir Akım Başlattı. Rosselini Kamerasını Aldı Ve Stüdyodan Çıkıp Dışarıda Doğal Işıklarla Film Çekti. Stüdyolara Muhtaç Olmadıklarını Söyledi Ve Sokaktaki İnsanları Gerçek Hayatlarını Perdede Gösterdi. Bu Bir İsyandı. Ve Onun Başlattığı İsyan Dünyanın Her Yerine Yayıldı. Devletin Yalanlarına Karşı Başlayan Bu Akım Sinema Tarihinin En Önemli Meyvelerini Vermiştir. Sağolasın Rossellini!

17) Alfred Hitchcock
Bu Tombiş Abiyi Tanıyanınız Var Mı? Bu Adam Gerilim Ve Korku Sinemasının Özellikle De Gerilim Sinemasının Temellerini Atan, Her Zaman Da Gerilim Sineması Deyince Akla İlk Gelecek Olan Kişidir. Çektiği Polisiye Gerilim Filmleri İle Birçok Kişiye İlham Kaynağı Olmuştur. Ayriyeten De Vertigo Effect Denen Çekimi Bulan Kişidir. Alfred Abi Sonrası Gerilim Filmleri Onun Filmlerine Bakılarak Şekillenmiştir. Birçok Yönetmen Alfred Hitchcock’u Milat Olarak Belirlemiş, Ona Göre Film Çekmiştir.

18) Jean Luc-Godard
Kimi Sinema Tarihçileri Şunu Söyler: Sinema Lumiere’ler İle Başladı, Melies İle Gelişti Ve Godard İle Öldü. Godard Harbiden Sinemayı Öldürdü. O, Sinema Teröristiydi. Bütün Sinema Kuramlarına Ve Kurallarına Karşı Gelerek Çektiği Filmler İle Muhteşem Bir Başarı Elde Etti. Kendi Kafasına Göre Koyduğu Kurallar İle Filmler Yaptı Ve Kendince Bir Üne Kavuştu. Çektiği Serseri Aşıklar Filmi De Fransız Yeni Dalgasının İlk Filmi Olarak Kabul Edilir. Onun Bu Kuralsızlığı, Başına Buyrukluğu Da İleride Birçok Çöp Filmin Yapılmasına Ve Öğrencilerin Yaptıkları Çöp Filmlere Anlam Kasabilmesine Sebep Oldu.

19) Andrei Tarkovsky
Bu Adam Sinema Tarihine Ne Kattı? Şunu Kattı: Farklı Bir Bakış Açısı. Tarkovsky Sonrası Sinemaya Bakış Açısı Tamamen Değişti. Bu Birçok Yazarın Ve Sinema Tarihçisinin De Düşüncesidir. Çektiği Filmler İle Birçok Sinemacının Gözünü Açmış, Sinemaya Da Yeni Bir Bakış Açısı Getirmiştir. Onun Gibi Yönetmenler Yok Muydu? Vardı. Ama En Etklisi Tarkovsky Oldu. Şuanda Sinemacıları Ayırıyorsak Bunun Sebebi Bu Adamdır. Tarkovsky Sinemacısı İle Godard Sinemacısı Gibi. Tarkovsky Sonrası Sinema Bir Yol Ayrımına Girdi. Sanat Sineması Ve Gişe Sineması Ayrımı Zaten Yapılıyordu Fakat Tarkovsky Sonrası Bu Ayrım Netleşti. Artık Bir Tarkovsky Vari Film Yapanlar Vardı Bir De Amerikan Vari.

20) George Lucas
George Lucas Da Öyle Çok Büyük Bir Şey Yapmadı Canım. Sadece Star Wars Gibi Bir Film Yaptı Ve Bilimkurgu Sinemasını Altüst Etti. Onun Bu Şaheseri Sonrası Yapılan Bütün Filmler Önce Star Wars’a Bakıyordu Ondan Sonra Filmlerini Şekillendiriyordu. Hadi Hepsini Geçelim, Uzay Deyince Akla İlk Gelen İsim George Lucas’tır.

21) George A. Romero
Şimdi Doğruya Doğru: George A. Romero’yu Herkes Bilmez. Hatta Sinema Tarihi Derslerinde Bile Adı Geçmez. Lakin Bu Adam Sinemada Milat Oluşturan İsimlerden Biri. Kendi Cebinden Arttırdığı Parayla Çektiği The Night Of The Living Dead Filmi, İlk Akılda Kalan Zombi Filmi Olarak Tarihe Geçti. Hayatı Boyunca Zombi Filmi Çeken Romero Zombi Filmleri Furyasının Temelini Atmış Kişidir. Şuan İzlediğimiz The Walking Dead Onun Attığı Temelin Eseridir. Yürüyen Ölüler, Zombiler, İnsan Yiyenler, Vampirler Önce Dışavurumculardan Sonra Da Bu Abiden Sorulur.

** Daha Önce Zombi Filmi Yok Muydu? Vardı. Ama Kimse Onlara Zombi Muamelesi Yapmadı. White Zombie Adlı Film Mesela Adında Zombi İçermesine Karşın Vodoo Büyüsü İle Etki Altına Alınmış Kişiler Filmiydi. Romero, İlk Adam Akıllı İnsan Yiyen Zombileri Bize Sundu. Kendi De Hiç Zombi Demedi Ama Olsun.

22) Steven Spielberg Ve Sakallılar Devri
Spielberg’ü Eminim Ki Hepiniz Tanırsınız Ama Ne Yaptığını Gerçekten Bileniniz Var Mı? Bakın Anlatıyorum, Toplanın Hele: 70’Lerde Hollywood’da Bir Film Krizi Yaşanmaya Başladı. Bir Türlü Düzgün Film Çıkaramıyorlardı. Yapımcılar Hangi Filme El Atsa Tutmuyordu. Sonra Spielberg Ve Diğer Sakallılar: Brian De Palma, Martin Scorsese Ve Francis Ford Coppola Geldi. Dediler Ki: Biz Eğitimli Yönetmenleriz Film Çekmek İstiyoruz Ve Hiçbir Yapımcıyı Başımızda İstemiyoruz. Zaten Krizde Olan Hollywood Ne Kadar Ikınsa Da En Sonunda Bu Adamlara Tam Sorumluluk Vermekten Başka Çare Bulamadı. Tam Sorumluluğu Alan Spielberg, Jaws‘ı Çekti Ve Dünya Yıkıldı! Blockbuster Denen Kapalı Gişe Deyimi Jaws İle Ortaya Çıktı. Jaws O Kadar Sevilmiş Ve İzlenmişti Ki Filme Gitmeyen Kalmamıştı. Hele Hele Filmin Çekildiği Denizde İnsanlar Denize Girememeye Başlamış, Yeni Bir Paranoya Konusu Olmuştu. Ardından Diğer Sakallıların Çektiği Taxi Driver, The Godfather Ve Scarface Gibi Başyapıtlar Gişeleri Yerinden Oynattı. Spielberg Ve Diğer Sakallılar Sayesinde ‘Yapımcı Tabanlı’ Sistem Çöktü Ve Sinema Resmen Yönetmenlerin Konuştuğu Bir Sektör Haline Geldi. Yani Anlayacağınız Eskiden Oyuncuların Hangi Saatte Yatıp Kalkacağına Karar Verin Eli Paralı Yapımcılara Güle Güle Dendi Ve Sinema Gerçek Sahibi Olan Yönetmen Ve Ekibine Teslim Edildi.

23) Quentin Tarantino
Peki Tarantino’nun Bu Listede İşi Tam Olarak Nedir? Tarantino Çektiği Reservoir Dogs Ve Pulp Fiction İle Sinemayı Altüst Etmeyi Başarmıştır, Bu Bir Gerçek. Fakat Şöyle Bir Durum Var. Tarantino 2 Şeyi Net Olarak Sinemaya Getirmeyi Başarmıştır. Birincisi, Sinema Okumadan Sinemacı Olunabileceğini. Tarantino’nun Bu Çıkışı Birçok Genç Yönetmen Adayına Ve İçinde Sinema Tutkusu Olan İnsana Örnek Olduğu Kesindir. İkincisi De Tekrar Filmlerinin Gün Yüzüne Çıkması. Esasında Tarantino Resmi Bir Hırsızdır. Filmleri İzlediği Filmlerden Referanslar İle Bezenmiştir. İzlediğiniz Ve Beğendiğiniz Çoğu Sahne Başka Bir Filmden Referans Alınmış Olabilir. Tarantino Sonrası Açık Bir Şekilde Eski Filmleri Yeniden Gündeme Getirme Furyası Başlamış Oldu. Bu Tartışılabilir. Fakat Böyle Bir İhtimal Ve Gerçek De Ortada Var.

24) Daniel Myrick Ve Eduardo Sánchez
Ne Yaptıklarının Farkındalar Mıydı Bilmiyorum Ama Kesinlikle Sinemaya Çok Ama Çok Büyük Bir Yenilik Getirdiler. Bu Adamlar The Blair Witch Project‘in Yönetmenleridir. Yani Tarihin İlk Tamamı El Kamerası İle Çekilmiş Filmin Sahibiler. Filmi, Oyuncunun Elindeki Kameradan İzlettirerek Kimsenin Akıl Edemediğini Akıl Ettiler. Bu Adamların Kullandığı Teknik Sonucunda Paranormal Activity Yapıldı Ve El Kamerası Filmleri Bir Anda Patladı Gitti, Önünü Alamadık.

25) James Cameron
Titanic Mi? Hayır Tabii Ki De. James Cameron Çektiği Avatar İle Sinemanın Şimdiki Son Temel Taşını Koydu. Muhteşem Görsel Efektlere Sahip Olan Film Daha Önce Var Olmasına Rağmen 3D‘nin Farkına Varmamızı Sağladı. Avatar Sonrasında 3D Filmlerde İnanılmaz Bir Patlama Oldu. James Cameron Sağolsun Sinemada Bizden 3 Tl Fazla Alıyorlar Artık. Teşekkürler!
— Sinemanın Kilometre Taşlarını Koyan 25 İsim —

****
Şimdi Gelelim Diğer İlklere:

İlk Yakın Plan Çekim: Sick Kitten-George Albert Smith
İlk Hayalet Çekim(Kameranın Bir Aracın Önüne Bağlanarak Çekim Yapılması): A Kiss İn The Tunnel – George Albert Smith
İlk Gerilim Filmi, İlk Öznel Çekim, İlk Dikiz Aynası Çekimi, İlk Ekranın Üçe Bölündüğü Film: Suspense-Lois Weber
İlk Pelikül Boyanarak Yapılan Renkli Film: Pantomime Lesbienne-Alice Guy Blache (George Melies’in De Yaptığı İddia Ediliyor)
Bir Köpeğin Gerçekten Rol Yaptığı İlk Film Olabilir: The Whole Dam Family And The Dam Dog
İlk Stop Motion Film: The Humpty Dumpty Circus (İnternette Mevcut Değil)
İlk Korku Filmi: The Haunted House-George Melies(Türkçesi: Şeytanın 400 Şakası)
İspanya’da Çekilen İlk Film: Rina En Un Cafe

Sinema Tarihinin İlk Kadın Yıldızı: Mary Pickford Falan Değildir, Florence Lawrence’dır.
Sürrealist İlk Film(Kitaplara Göre): Un Chien Andalou – Luis Bunuel Ve Salvador Dali

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here