Anasayfa » EĞİTİM » Sorumluluk İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Sorumluluk İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

sorumluluk ile ilgili kompozisyon, sorumluluk ile ilgili kompozisyon örnekleri, sorumluluk ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 sorumluluk ile ilgili kompozisyon, 2021 sorumluluk ile ilgili kompozisyon örnekleri, sorumluluk ile ilgili kısa kompozisyonlar, sorumluluk ile ilgili kompozisyon ödevleri, sorumluluk ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Sorumluluk, kişinin kendine ve başkalarına karşı yerine getirilmesi gereken yükümlülüklerini zamanında yerine getirmesi zorunluluğudur. Sorumluluk, karakterin en önemli ögelerinden biridir. Bizde size sorumluluk ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Sorumluluk ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, sorumluluk ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Sorumluluk İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Sorumluluk İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Çocukluğumuzdan bu yana hayatımızda sürekli yerine getirmemiz gereken vazifeler vardır. Yaşa ve yeteneklere göre değişen bu vazifeler, çocukken oyuncaklarımızı toplamaktan başlar da okulda ödevlerimizi yapmaya, evlenip yuva kurunca da aile geçindirmeye kadar gider. Bu görevleri hepimiz az yada çok bir şekilde yerine getiririz. Getirmek sorumluluğumuzdur çünkü. Ödevini yapmayan öğrencinin yada çalışıp para kazanmayan bir aile babasının başına gelecekleri herkes bilir. Bu tür sorumluluklar yerine getirilmeyince hayatımızın zorlaşması ve hatta yaşanamaz hale gelmesini sağlar.

Peki bunların yanı sıra çevremize, arkadaşlarımıza, bizi sevenlere hatta yaşadığımız dünyaya karşı olan sorumluluklarımız ne olacak? Empati duygusunun gelişmediği bireylerde bencillik ve vurdumduymazlık görülür. Bu durumda ömrünü geçirdiği dünyanın sadece kendisine sunduğu nimetler ve yaşam alanı ön plana çıkar. Oysa gelecek kuşaklar, yan yana yaşadığımız komşularımız, çevremizdeki insanlara karşı hal ve hareketlerimiz de bizim sorumluluk alanımızdadır. En basitinden küçük bir çocuğa verilen söz bile artık bizim sorumluluğumuzdur ve tutulması gerekir.

Çok küçük yaşlarda gelişmeye başlayan sorumluluk bilincini, bir çok alandaki sorumluluklarımızı içine alacak şekilde benimseyip geliştirmemiz gerekir. Öncelikle kendimizden başlayarak kendimize karşı olan sorumluluklarımızı dikkate almalı, sonrasında aile, toplum, çevre ve dünya olarak genişletmeliyiz. Unutmayalım evimize aldığımız bir saksı çiçek bile artık bizim sorumluluğumuzdur.

Sorumluluk İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Sorumluluk kişini hayatında üzerine düşen vazifeleri yerine getirmesi olarak tanımlayabiliriz. İnsanın ailesine, çevresine, ülkesine, komşularına, arkadaşına vb. kişilere karşı birçok sorumluluğu bulunmaktadır. Sorumluluklarını yerine getiren insana biz toplumda sorumluluk sahibi insan deriz. Sorumluluk sahibi insanlar her işlerini zamanında, işin gerektiği şekilde yaptıklarından toplum içerisinde de güvenilirlerdir. Ayrıca sorumluluk sahibi insanlar çevresindeki insanları mağdur etmezler. Fakat sorumluluklarının bilincinde olmayan kişiler hem kendilerine zarar verdiği gibi hem de işlerin aksamasına sebebiyet vererek gerçekten işini düzgün yapan, hizmet bekleyen kişilere de zararları dokunur.

Örneğin bir çocuk olarak okula gitmek, derslerimizde başarılı olmak bizim sorumluluklarımızdandır. Biz bu sorumluluğumuzu bilerek çalışıp, çabalar, sorumluluklarımızın farkında olarak davranırsak sonuç ne olursa olsun sorumluluğumuzu getirmiş oluruz. Fakat derslerimize çalışmaz, ödevlerimizi yapmaz, sınıf içerisinde yaramazlık yaparsak hem kendi sorumluluklarımızı yerine getirmediğimiz, kendimize zarar verdiğimiz gibi hem de gerçekten ders dinlemek isteyen, çaba sarf eden kişilerinde zarar görmesine sebep oluruz.

Bir aile olarak her bireyin farklı fraklı rollerine uygun sorumlulukları vardır. Mesela baba çalışıp evin geçimini sağlamakla sorumludur. Dışarıda çalışan bir anneyse o da aynı şekilde evin geçimi ile sorumludur. Fakat anne ev hanımı ise evin işleri ile sorumludur. Çocuk okula gitmekle gibi gibi. İşte bir ailede bir kişi sorumluluklarını yerine getirmediği zaman tüm aile bireyleri bunun zararını çeker.

Her zaman bize verilen sorumlulukları istesek de istemesek de zamanında yapalım. Sorumluluklarımızı yerine getirmediğimiz zaman toplumun da bize olan güveni kaybolur ve toplumda değersizleşiriz. Tüm vatandaşlar olarak hem haklarımızı hem de sorumluluklarımızı bilmeliyiz. İnanın daha mutlu, daha huzurlu bir toplum haline geliriz.

Sorumluluk İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın