Anasayfa » BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ » Stres Çarkı Nedir ,Stres çarkını Kim Bulmuştur, Stres çarkı Nasıl Yapılır

Stres Çarkı Nedir ,Stres çarkını Kim Bulmuştur, Stres çarkı Nasıl Yapılır

Stres Çarkı Hakkında Herşey

Stres çarkı hakkında bilgi

İngilizcesi Hand Spinner ya da Fidget Spinner olarak bilinen bu ürünlerin satışı her geçen gün artmakta.

Strs çarkını kim buldu 

İngiliz Guardian Gazetesi’ne göre üreticilerine ciddi kâr getiren stres çarkının ilk patenti aslında ABD’nin Florida Eyaleti’nde yaşayan Catherine Hettinger (62) adlı bir kadına ait.

Stres Çarkı lisansı kimde

Stres çarkı ülkemizde  tüm gençlerin konuştuğu trendlerden biri. Stres çarkı, adından da anlaşılacağı gibi stresi aldığına inanılan elde döndürülen bir çarktır.

İlk stres çarkı Florida’da yaşayan Catherine Hettinger tarafından 1997 yılında icat edildi. Yaşadığı rahatsızlıktan dolayı kızıyla pek fazla vakit geçiremeyen kadın, stres çarkını icat ederek kızının keyifli vakit geçirebilmesini amaçlamıştı.

Oyuncağın patenti almayı ihmal etmeyen Catherine Hettinger, 2005 yılında süresi biten patentini ekonomik problemler nedeniyle yenileyemedi. Yaklaşık 400$ olan ücreti ödemeyen Catherine Hettinger, artık patent sahibi olmadığı için satılan stres çarklarından bir kuruş kazanamıyor.

Stres çarkı artık çocukların , okullarla, parklarda, evlerde ellerden dillerden düşmeyen yeni bir trend olmustur. Öncelikle çocukları saran yavaş yavaş gençlere ve yetişkinlere de ulaşan.

stres çarkı nedir? Ne işe yarar? Nasıl oynanır? İşte hemen hemen herkesin merak ettiği stres çarkı hakkında tüm bilinmesi gerekenler.

Stres çarkı nedir Açıklaması ?

Stres çarkı cocuklar

Yanınızdan geçen, özellikle ortaokul ve lise dönemindeki çocukların ellerinde sürekli dönen heryerde popüler olan gençleri ağına çeken bir oyuncaktir.

Asıl amacı stresli anlarda zihni dağıtmak olan ve yetişkinlerin en büyük yardımcısı olan stres topuyla aynı işleve sahip olan stres çarkı farklı olarak dönüyor. Bu da onu çocuklar için daha cazip bir hale getiriyor.

Stres çarkı nasıl yapılır?

Stres çarkı 3d yazıcı ile yurt dışında ülkemizde cnc makinelerinde de yapılabiliyor.

Stres çarkı nasıl çevrilir?

Stres Çarkı çevirme

Merkezinde parmağınızla tutabileceğiniz bölmenin içi daha önce de dediğimiz gibi küçük bilyelerle dolu. Bu bölmeden tutarak diğer parmaklarınız ile uçuna vurduğunuzda stres çarkı dönmeye başlıyor.
30 Saniye ile 4 dakika arası kendi ekseninde dönebilen bu alet için çeşitli şekillerde dönüş modelleri geliştiriliyor.

Stres çarkının fiyatı nedir?

Stres çarkı hemen hemen artık tüm marketlerde kirtasiyelerde heryerde bulabilirsiniz fiyatı 5 tl den 50 TL ye kadar her yerde bulunuyor.

 

STRES ÇARKININ ZARARLARI

Uzmanlar, stres çarkının çocuklarda dikkat eksikliği, hiperaktivite, ankisiyete ve otizm sorunları yaşayan çocuklarda dönüş hareketinden ötürü kaygıyı azalttığını belirtse de gözalıcı renklerin dikkatleri dağıttığını söylüyor

Stres Çarkı Nasıl çevrilir, stres çarkı burunda çevirme 

Stres Çarkı kim buldu

 

“Stres Çarkı Nedir ,Stres çarkını Kim Bulmuştur, Stres çarkı Nasıl Yapılır” üzerine 9 yorum

  1. İlk stres çarkı Florida’da yaşayan Catherine Hettinger tarafından 1997 yılında icat edildi. Yaşadığı rahatsızlıktan dolayı kızıyla pek fazla vakit geçiremeyen kadın, stres çarkını icat ederek kızının keyifli vakit geçirebilmesini amaçlamıştı.

    Cevapla

Yorum yapın