Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Su Aygırı Hakkında Bilgiler

0

Su aygırı, su aygırları, su aygırları hakkında bilgiler, su aygırları özellikleri, su aygırları hangi bölgede yaşar, su aygırları ne yer

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Türkiyeyi bazalırsak Türkiye’de bulunan ve sadece Türkiye’de yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Su Aygırı hakkında bahsetmek gerekirse, Su aygırları hayatının çoğunu suda geçirirler.


Su Aygırı Hakkında Bilgiler/Özellikler

Su aygırı 5 metre uzuluğa ve 4 ton ağırlığa sahip olabilir. Bacakları kısa ve tombuldur. Kocaman bir varil gibi görünürler. Sevimli görünse de su aygırı pek uysal değildir. Su aygırı çenesi çok vahşidir. 50 cm civarındaki köpek dişleri kavga sırasında kullanılır ve çok tehlikelidir.

Su aygırı adı üstünde hayatının çoğunu suda geçiren bir memelidir. Suda yaşadıkları için zamanla ayakları kaygan yüzeylerde rahatça hareket edecek şekilde evrimleşmiştir. 4 parmaklı ayakları sayesinde kaymadan yürüyebilirler.

Su aygırının gözleri, kulakları ve burun delikleri başının üzerindedir. Bu sayede de su içinde durup serinlerken etrafı rahatlıkla gözleyebilirler. Sahra çölünün güneyinde çok sıcak iklimlerde yaşadıklarından serin kalmak için günün 18 saat gibi büyük bir kısmını suda geçirirler. Güneş ortadan çekilincede yiyecek bulmak için sudan çıkarlar.Su aygırı 40-45 sene yaşayabilir. Bugüne kadar en uzun yaşayan su aygırı 65 yıl yaşamıştır.Su aygırı hantal görünüşü ve kısa bacakları ile yavaş gibi görünebilir. Ancak saatte 48 km hızla koşabilirler.

Su Aygırları Ne Yer

Vahşi görünmesine rağmen vejetaryendir yani sadece bitkilerle beslenir. Dev köpek dişleri onların etçil olduğunu düşündürtebilir ancak su aygırları su kenarındaki bitkilerle beslenir. Yiyecek bulabilmek için 5 km yürüyebilirler. Su aygırları bitkileri dişleriyle değil dudaklarıyla koparır. Dev vücutlarına rağmen sürekli suda yaşadıklarından ve hareketsiz kaldıklarından 80 kg ile doyabilirler. Yani çok fazla yiyeceğe ihtiyaçları olmaz çünkü fazla enerji harcamazlar.

Su Aygırı Hangi Bölgede Yaşar

Su aygırı memeli bir hayvandır ve yarı sucul bir memelidir. Sahra altı Afrika denilen bölgede yaşar. Sahra altı Afrika demek Sahra Çölü’nün güneyi anlamına gelir. Su aygırı göl ve nehir kenarında yaşar. Evrimsel olarak geçmişinin 54 milyon yıl öncesine dayandığı söylenmektedir. Su aygırının balinalar ile evrimsel akraba olduğu da düşünülmektedir.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap