Suat Günsel Kimdir?

0
383

Suat Günsel kimdir, Suat Günsel, Suat Günsel Biyografisi, Suat Günsel hakkında kısa bilgiler, Suat Günsel yaşı kaç, Suat Günsel ne zaman doğdu, Suat Günsel boyu kaç, Suat Günsel hakkında merak edilenler, Suat Günsel çocuğu var mı, Suat Günsel hakkında kısa notlar, Suat Günsel hakkında bilinmesi gerekenler,

Bugün sizlere, Suat Günsel hakkında kısa ve detaylı biyografisini hazırladık.

Suat İrfan Günsel (d. 1952, Baf), Yakın Doğu Üniversitesi kurucu rektörü. 1952 yılında Kıbrıs Beşiktepe’de köyün orman görevlisinin oğlu olarak dünyaya geldi.

Suat Günsel Kaç Yaşında?

Suat Günsel Kimdir?

Dünyanın en zenginleri arasına bu yıl ilk kez 891’inci sıradan giren KKTC’li işadamı Suat Günsel, listedeki Türk sayısını 26’ya çıkardı. KKTC’de “Suat Hoca” olarak tanınan Yakın Doğu Üniversitesi’nin (YDÜ) kurucusu Suat Günsel’in servetinin kaynağı da bu üniversite. Gayri safi milli hasılası 2 milyar 620 milyon dolar olan KKTC’den, 1 milyar dolarlık serveti ile dünyanın sayılı milyarderleri arasına giren Günsel’in tercihi ise, servetini rakamlarla ifade etmek yerine “yaratılmış bir değer” olarak tanımlamak.

Suat Günsel Üniversiteyi Nasıl Kurdu?

Bugün KKTC’nin başkenti Lefkoşa’nın kuzeyinde Dikmen anayolu üzerinde yer alan üniversite yerini 1991 yılında yerel idareden alan Günsel, o yıllarda buranın çöplük olduğunu hatırlatarak, “O araziden 50 kamyon çöp taşıdık. Ada’nın en çorak tepesiydi, bugün bir orman kurduk” dedi. Bugün 13 fakültesi ve 15 bin civarında öğrencisi olan üniversitenin kendisini dünya zenginler ligine taşımasını ise Günsel, şöyle değerlendirdi: “Bu bir kişisel servet olarak değil, yaratılmış bir değer olarak görülmeli. Bir üniversiteyi sadece parasal bir değer olarak göremezsiniz. Ben bir üniversiteyi ’toplumların dokuma tezgahı’ olarak görüyorum.”

Suat Günsel Mason Mu?

PKK’nın “gençlik yapılanması” olarak adı geçen YDG-H’nin üniversitelerdeki örgütlenmesi olan DEMGENÇ’in (Demokratik Gençlik Konfederasyonu), Türkiye’de olduğu gibi KKTC’deki üniversitelerde de örgütlendiğini görüyoruz. Bu Kürtçü gençlik derneğinin bütün illerde ayaklanma kararı aldığı Diyarbakır’daki ilk kongresine, KKTC’den de bazı öğrenci ve akademisyenler temsilci olarak katılmıştı. Bölgenin DEM-GENÇ başkanı olan Serdar KAYAALP isimli şahıs da bu kongrede yer alan isimlerden birisi. Serdar Kayaalp ile ilişkisi yüzünden Suat Günsel’in mason olup olmadığı merak ediliyor.

Suat Günsel Araba Müzesi

KKTC’nin ilk ve Tek Araba Müzesi Yakın Doğu Üniversitesi Araba Müzesi resepsiyonla KKTC ve TC Basın temsilcilerine tanıtıldı.

Müze’de YDÜ Kurucu Rektör Dr. Suat i.Günsel’in öğrencilik yıllarında kullandığı ilk arabası da yıllar sonra oğlu İrfan S. Günsel tarafından bulunarak Suat İ.Günsel’e doğum gününde büyük bir sürprizle hediye edilerek müzedeki yerine konuldu.

Suat Günsel Serveti Ne Kadar?

Serveti. Suat Günsel, Forbes Türkiye’nin 2020’de hazırladığı “En Zengin 100 Türk” listesinde 2.1 milyar dolarlık servetiyle 7. sırada yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here