Subay Rütbeleri ve Anlamları

Subay Rütbeleri ve Anlamları

22 Şubat 2018 0 Yazar: Cokiyiabi

Sayfanın Konusu : General Rütbeleri, subay rütbeleri , assubay rütbeleri er erbaş rütbeleri , General nedir, Orgeneral nedir  Korgeneral nedir ,albay nedir ,mareşal nedir,  Yarbay nedir, bin başı nedir, üsteğmen nedir subay nedir , yüzbaşı nedir  Açıklamalarını hazırladık

NOT :Yorum Yaparmısınız Rica etsek

GENERAL RÜTBELERİ 

General Rütbeleri ve Açıklamaları


SUBAY RÜTBELERİ 

Subay Rütbeleri ve Açıklamaları


ASSUBAY RÜTBELERİ 

Assubay rütbesi ve Açıklamaları

ER ERBAŞ RÜTBELERİ

Er erbaş rütbeleri açıklaması

Asteğmen

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde en küçük rütbeli subaydır. Bugün Türkiye’deki sistemde fakülte mezunları arasından seçilen ve Astsubay Kıdemli Başçavuş ile Teğmen arasındaki bir rütbedir.

Görev aldıkları birliklere göre değişmekle birlikte, görev sürelerinin son 1 ya da 3 ayında teğmen rütbesi alırlar


Teğmen

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde rütbesi Asteğmen ile Üsteğmen arasında olan, takım komutanlığı yapan subaydır.


Takım:

İhtiyaçlara ve koşullara göre sayısı değişmekle beraber temel olarak 50 askerden oluşan askeri birliktir. Komutanı Teğmen’dir.

Normal şartlar altında görev süreleri 3 yıldır. Kara, hava ve deniz harp okulu öğrencileri, 4 yıllık eğitimlerinin ardından bu rütbe ile mezun olurlar. Ayrıca 12 ay yedek subay olarak askerlik hizmetini yapan üniversite mezunları, terhis tarihlerinden bir ay önce teğmen rütbesini kazanırlar. TSK, 4-6 yıllık eğitim veren üniversitelerin ihtiyaç duyduğu bölümlerinden mezun olanları, yapılacak seçme sınavı ve eğitimi müteakip sözleşmeli veya muvazzaf subay statüsünde teğmen olarak istihdam etmektedir.


Üsteğmen

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde rütbesi Teğmen ile Yüzbaşı arasında olan subaydır.

Toplam görev süreleri 6 yıldır. Bunun ilk üç yılı üsteğmen, ikinci üç yılı ise kıdemli üsteğmen olarak geçirilir. Ancak erken terfi ile, 5 yılın sonunda da yüzbaşı olunabilir. Kıdemli Üsteğmenler bölük komutanlığı yapabilirler.


Yüzbaşı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde rütbesi Üsteğmen ile Binbaşı arasında olan subaydır. Genelde bölük komutanı olurlar. Normal şartlarda görev süreleri 6 yıldır.

Binbaşı


Türk Silahlı Kuvvetleri’nde rütbesi Yüzbaşı ile Yarbay arasında olan subaydır.

Normal şartlarda görev süreleri 5 yıldır. Orduda tabur biriminin komutanı olarak adlandırılır ve üstsubay sınıfına dahil olunan rütbedir. Bu rütbede deniz kuvvetleri dışında şapkaya sırma, omuzdaki apolete defne yaprağı eklenir.


Yarbay

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde rütbesi Binbaşı ile Albay arasında olan subay.

Normal şartlar altında görev süreleri üç yıldır. Kara kuvvetlerinde ve jandarma’da alay komutanı yardımcısı veya idari görevlerde, Deniz kuvvetlerinde gemi komutanlığı veya benzeri görevlerde, Hava kuvvetlerinde ise filo komutanlığı gibi görevlerde bulunurlar. Bu rütbe, albaylık rütbesine hazırlama maksadını güttüğü için bekleme süresi kısadır ve yarbaylar bekleme sürelerinin bitimiyle, kadro şartlarının da uygun olması durumunda derhal bir üst rütbeye atanır.


Albay

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Yarbay’dan sonraki subay rütbesi.

Genelde alay komutanı olurlar. Normal şartlarda görev süreleri 8 yıldır. Askeri şura’da durumları uygun olarak değerledirilenler terfi ederek Tuğgeneral rütbesi almaya hak kazanır.


Alay:

17.yy’da ortaya çıkmış bir askeri birliktir. İhtiyaca göre sayısı 1000 askerden oluşur. Komutanı Albay’dır.


Tuğgeneral

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde en düşük seviyedeki general rütbesi. Deniz kuvvetlerinde tuğamiral.

Albaylıktan sonraki rütbedir. Kıta görevlerini Tugay Komutanı olarak yaparlar. Osmanlı döneminde sancakbeyi ve mirliva gibi isimlerle anılır.

Tugay sayısı ihtiyaçlara göre değişmekle beraber 5000 askerden oluşan askeri birliktir. Organizasyonunda piyade bölüklerinden, tank gücüne, istihkam bölügüne her türlü ikmal ve muhabere birimine sahiptir. Tugayın en önemli özelliği, kendi kendine yetebilen en küçük askeri birlik olmasıdır. Komutanı Tuğgeneral’dir.


Tümgeneral

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde rütbesi Tuğgeneral ile Korgeneral arasında olan subay, general. Deniz kuvvetlerinde tümamiral.

Orduda Tümen Komutanı olarak görev yaparlar. Normal şartlar altında görev süresi 4 yıldır.


Tümen:

Moğolca’da 10,000 anlamına gelen sözcük.”arvan-myang”. Savaş şartlarına ve ülkelere göre değişmekle beraber mevcudu genelde 10,000 ile 20,000 kişiden oluşan, kendi başına askeri harekat yapabilecek en küçük askeri birliktir. Komutanı Tümgeneral’dir.


Korgeneral

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde rütbesi Tümgeneral ile Orgeneral arasında olan subay, general. Deniz kuvvetlerinde koramiral.

Kıta görevlerini Kolordu Komutanı olarak yaparlar. Normal şartlar altında görev süreleri 4 yıldır.


Orgeneral

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en yüksek rütbesi. Deniz kuvvetlerinde oramiral.

Kıta görevlerini ordu komutanı olarak yaparlar. Kuvvet komutanları da orgeneral’dir. Şu anda Türkiye’de 14 tane orgeneral/oramiral vardır. Normal şartlar altında görev süreleri 4 yıldır.


MAREŞAL

Mareşal iki meydan savaşından zaferle dönen veya bir savaşta pekçok cepheyi birden idare ederek zafer kazanan, denizde ve havada da eşiti bir başarı gösteren, Türk Silahlı Kuvvetleri için en az orgeneral (denizci ise oramiral) rütbesine sahip subaylara, T.B.M.M. tarafından verilen bir askeri rütbedir. Bu rütbe yukarıda belirtilen şartlar haricinde süre beklemeyle kazanılamaz. Deniz kuvvetlerindeki eşiti “Büyük Amiral” dir.

Türkiye tarihinde iki Mareşal vardır: Mustafa Kemal Atatürk ve Fevzi Çakmak

Mustafa Kemal Atatürk’e mareşal rütbesi Sakarya Meydan Muharebesi’nden sonra, Fevzi Paşa ve İsmet Paşa’nın yasa önerisiyle T.B.M.M. tarafından verilmiştir.

Fevzi Çakmak’a ise , mareşal rütbesi , özel kanuna istinaden T.B.M.M. yetkilerini elinde bulunduran Mustafa Kemal Atatürk tarafından , Dumlupınar Zaferi ‘nın akabinde ( 31 Ağustos ) verilmiştir.

Spread the love
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share