Ana SayfaEĞİTİMSüksesyon Nedir, Süksesyon Nasıl Gerçekleşir?

Süksesyon Nedir, Süksesyon Nasıl Gerçekleşir?

Author

Date

Category

performans ödevi, proje ödevi, süksesyon, süksesyon nedir, süksesyon hakkında bilgiler, süksesyon özellikleri

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan belli bir zaman diliminde ekolojik topluluğun tür yapısındaki değişim süreci olan süksesyon hakkında bilgi vereceğiz. Peki süksesyon nedir, süksesyon  özellikleri nelerdir, süksesyon  hakkında sizlere en ayrıntılı bilgileri vermek adına sizlere bu yazıyı hazırladık.

Süksesyon Nasıl Gerçekleşir? 

Süksesyon Nedir?

Zaman içerisinde ekolojik topluluğun tür yapısında meydana gelen sıralı değişim sürecine süksesyon yani sıralı değişim denmektedir. Belirli bir zamandan kasıt edilen 10 yıldır. Bunun yanında herhangi bir türün tükenmesine karşılık da bu zaman milyonlarca yıl sürebilmektedir.

Süksesyon sıralı olarak gerçekleşen değişimdir. Bu yüzden de bir başlangıç noktası bulunur. Başlangıç noktasına göre de çeşitli şekillerde isimlendirilir. Primer süksesyon ya da sekonder süksesyon buna örnektir. Belirli olan herhangi bir bölgede yaşayan canlı türü zaman içerisinde yerini farklı bir canlı türüne bırakır. Bu türler zamanla birbirini izleme yoluyla ortaya çıkar. Sıralı değişim bu şekilde gerçekleşir.

Süksesyon Nasıl Gerçekleşir? 

Aynı alan içerisinde birbiriyle ilişkili olarak yaşayan popülasyon topluluklarına kominite denilmektedir. Komitelerin en belirgin özelliklerinden biri zamanla popülasyonlarındaki canlı türlerinin değişime uğramasıdır. Belli bir bölgede yaşayan canlı türünün uzun zaman dilimini içerisinde yerini farklı canlı türüne bırakmasına süksesyon denilmektedir. Süksesyon farklı biyoloji kaynaklarında sıralı değişim olarak da adlandırılmaktadır.

Belli bir bölgedeki türlerin zaman içinde birbirini izleyerek ortaya çıkışına süksesyon adı verilmektedir. Suksesyon başlangıç noktalarına bağlı olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlar “Primer Suksesyon” ve “Sekonder Suksesyon” dir. Suksesyon ister primer isterse sekonder olsun, üzerinde hiçbir bitki ve bitki üreme organları bulunmayan tamamen çıplak bir alanda (ortam) doğal vejetasyonun meydana gelebilmesi için vejetasyon oluşumunda geçecek evreler aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

Süksesyon Nasıl Gerçekleşir? 

Performans/Proje Ödevleri;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar