Tansiyon Düşüklüğü Hakkında Bilgiler

0
93

Tansiyon Düşüklüğü, Tansiyon Düşüklüğü nedir, Tansiyon Düşüklüğü hakkında bilgiler, Tansiyon Düşüklüğü özellikleri, Tansiyon Düşüklüğü belirtileri, Tansiyon Düşüklüğü nedenleri, Tansiyon Düşüklüğü tedavisi

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Tansiyon Düşüklüğü hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Tansiyon Düşüklüğü hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Tansiyon Düşüklüğü Nedir ? Tansiyon Düşüklüğü nedenleri nelerdir ?, Tansiyon Düşüklüğü belirtileri nelerdir ?, Tansiyon Düşüklüğü tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Tansiyon Düşüklüğü

Tansiyon Düşüklüğü Nedir

Tansiyon düşüklüğü (hipotansiyon) genellikle herhangi bir belirti veya soruna neden olmaz, çünkü kan basıncınız ne kadar düşük olursa felç veya kalp hastalığı riskiniz de o kadar düşük olur. Ancak baş dönmesi, mide bulantısı veya başka semptomlar yaşarsınız.

Tansiyon Düşüklüğü Hakkında Bilgiler

Birçok insan düşük tansiyondan (hipotansiyon) endişe duyar, ancak çoğunlukla buna gerek yoktur. Bazı insanlar normalden düşük bir kan basıncı seviyesine sahiptir. Genel olarak bu iyi olarak kabul edilir, çünkü kan basıncınız ne kadar düşük olursa felç veya kalp hastalığı riskiniz de o kadar düşük olur. Ancak, birkaç vakada kan basıncının düşük olması sorunlara neden olabilir, bu nedenle doktorunuzla konuşmanız gerekebilir. Tansiyon ölçülürken tansiyon aletindeki ilk numara (üstteki) atar damarlarda kalbin damarları kanla doldurduğundaki sırada ortaya çıkan basınç; ikinci numara (alttaki) ise kalp atışlar arasında dinlenirken gerçekleşen basınç miktarıdır.

Tansiyon Düşüklüğü

Tansiyon Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir ?

  • Gebelik
  • Tiroid (hipotiroidizm), diyabet veya düşük kan şekeri (hipoglisemi) gibi hormonal problemler
  • Bazı reçetesiz satılan ilaçlar
  • Yüksek tansiyon, depresyon veya Parkinson hastalığı gibi bazı reçeteli ilaçlar
  • Kalp yetmezliği
  • Kalp aritmileri (anormal kalp ritimleri)
  • Kan damarlarının genişlemesi veya genişlemesi
  • Isı bitkinliği veya sıcak çarpması
  • Karaciğer hastalığı
Tansiyon Düşüklüğü

Tansiyon Düşüklüğü Tedavisi Nelerdir ?

Kan basıncınız düşükse (hipotansiyon), ancak herhangi bir semptomunuz yoksa, tedavi gerekmez. Semptomlar yaşıyorsanız, doktorunuz hangi tedavinin gerekli olduğunu belirlemek için hipotansiyonunuzun altında yatan nedeni bulmaya çalışacaktır. İlaç kullanıyorsanız ve doktorunuz düşük kan basıncına neden olabileceğinden şüpheleniyorsa, muhtemelen bir ilaç değişikliği önerebilir veya dozunuzu değiştirebilir. Bu, yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisi için kullanılan ve Parkinson hastalığını tedavi etmek için kullanılan ilaçları içerir. Doktorunuz kalp rahatsızlığı, adrenal bez yetmezliği veya sinir rahatsızlığı gibi bir rahatsızlığın kan basıncınızın düşmesine neden olduğundan şüpheleniyorsa, daha fazla test ve tedavi için hastaneye sevk edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here