Tarantula Isırması Hakkında Bilgiler

0
180

Tarantula Isırması, Tarantula Isırması nedir, Tarantula Isırması hakkında bilgiler, Tarantula Isırması özellikleri, Tarantula Isırması belirtileri, Tarantula Isırması nedenleri, Tarantula Isırması tedavisi, Tarantula Isırması ölümcül mü, Tarantula Isırmasında neler yapılmalı

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Tarantula Isırması hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Tarantula Isırması hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Tarantula Isırması Nedir ? Tarantula Isırması nedenleri nelerdir ?, Tarantula Isırması belirtileri nelerdir ?, Tarantula Isırması tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Tarantula Isırması

Tarantula Isırması Nedir

Şiddetli ağrı, karın bölgesinde sertleşme, şiddetli karın ağrısı, bulantı ve kusma, yüksek ateş, titreme nöbetleri, solunumun zorlaşması, terleme ve kramptır.

Tarantula Isırması Hakkında Bilgiler

Tarantula ismi İtalya’nın Güney’indeki Taranto Limanı’ndan geliyor. Taranto’da yapılan tarantella dansının hareketlerindeki kontrolsüz sıçramalar ve kasılmalar, tarantula ısırdığında da insanların aynı tepkileri verdiği düşünüldüğünden bu canlılara tarantula isminin konulmasına neden olmuştur. Tarantulalar oldukça sakin canlılardır ve çok nadir insanları ısırırlar. Savunma halinde ısırdıklarında, salgıladıkları zehirli sıvı ise bir arınınkinden daha az toksiktir. Yani öldürücü bir etkisi yoktur. Fakat, özellikle alerjik rahatsızlıkları olanlar, çocuklar ve yaşlılar da çok hassas davranılması gereklidir.

Tarantula Isırması

Tarantula Isırması Belirtileri Nelerdir ?

 • Isırılan yerde şişlik, şiddetli yanma ve kaşınma, deride kırmızı kabarıklık ve deri döküntüleri görülür.
 • Daha ciddi durumlarda ise yukarıdaki belirtilere ilaveten;
 • Şiddetli ağrı, karın bölgesinde sertleşme, şiddetli karın ağrısı, bulantı ve kusma, yüksek ateş, titreme nöbetleri, solunumun zorlaşması, terleme ve kramptır.

Tarantula Isırmasında Neler Yapılmalı ?

1970 ve sonrasında Kamboçya’da açlık ve kıtlığın artışından dolayı, alternatif besin kaynağı olarak ilk kez Tarantula’lar tüketilmeye başlanmış. 1990’larda ise dünya çapında da popüleritesi artarak temel besin kaynağı haline gelen tarantula ısırması, insan sağlığı açısından tehlikeli bir durum değildir ama yine de Tarantula’ların zehirli olmasından dolayı herhangi bir ısırılma durumunda ihmal edilmeden en kısa süre içerisinde bir doktora giderek kontrol edilmelidir. Tarantula’ları yetişkin insanlar için çok büyük sorun teşkil etmese de bebekler, çocuklar ve yaşlılar için oldukça tehlikeli olduğundan böyle bir durumun yaşanması halinde daha hassas davranılması gereklidir.

Tarantula Isırması

Tarantula Isırması Tedaivisi Nedir ?

 • Mutlaka hastaneye gidin.
 • Mümkünse örümceği hastaneye götürün.
 • Isırılan yeri suyla yıkayın ve temiz bir bezle kapatın.
 • Herhangi bir krem yada merhem sürmeyin.
 • Isırılan yeri hiç hareket ettirmeyin.
 • Zehrin miktarı ile zehirlenme şiddeti bağımsız olduğundan ısırılan yerin yukarda ya da aşağıda tutulması
 • önemli değildir.
 • Isırılan yerin üzerine veya çevresine sıkı bandaj yapmayın.
 • Zehri emerek, tükürerek, keserek, sıkarak, vb. boşaltmaya çalışmayın.
 • Unutmayın, bu tedavisi haftalar sürecek bir yaradır ve daha fazla zarar vermemek gerekir.
 • Panzehiri halen deneysel aşamadadır ve Türkiye’de yoktur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here