Anasayfa » BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ » Tarihe Geçen Komutanlar

Tarihe Geçen Komutanlar

Antik Çağ

1. Joshua MÖ 1.200

Hz. Musa’nın halefi Joshua, eski bir İsrail komutanıydı. En ünlü zaferi Ürdün Nehri yakınındaki Eriha kentini fethetmesiydi.

2. Miltiades MÖ 550-489

MÖ 490’da yapılan Maraton Savaşı’nda büyük bir başarı göstermiştir. Yenilikçi taktiksel konuşlandırması sayesinde az sayıdaki askeri güç ile Persleri yenmiştir.

3. I. Leonidas MÖ 540-480

300 Spartalı filminden hatırlayacağımız bir isim. Binlerce Persli karşısında 300 askeriyle destansı bir savunma vermiştir.

4. Themistocles MÖ 524–459

Atinalı komutan Themistocles, Salamis Deniz Muharebesi’ndeki başarısıyla ülkesini Perslerin saldırılarına karşı korumuştur.

5. Philip II MÖ 382–336

Büyük İskender’in babası, Makedonya kralı Philip II. Bütün Yunanistanı fethedip, büyük bir ordu kuran komutan, uğradığı suikaste kadar ülkeyi yönetmiştir.

6. Büyük İskender MÖ 336-323

Babasından devraldığı ülkeyi, Ege’den Hindistan’a kadar genişletti. Zaten o dönem bilinen dünya o kadardı. Efsaneye göre çözenin dünyanın hükümdarı olacağı söylenen Ankara yakınlarındaki Gordion düğümünü çözmeye çalışmış, başaramayınca kesmiştir. 32 yaşındayken ölmüştür. Sıtmadan mı yoksa cinayetten mi öldüğü tam olarak bilinmiyor. Bir görüş ise doktorun ona verdiği ilaçların uzun süre kullanımı karaciğerini bitirmiş olması.

7. Çin Şi Huang MÖ 247-210

Çin’in ilk imparatoru. Meşhur Çin Seddi’ni inşaa ettirmiştir. Yaptığı fetihlerle merkezi bürokratik bir devlet kurmuştur. Yazı karakterlerini, para birimini, ağırlık ve uzunluk ölçülerini standartlaştırmış, herkes için geçerli bir yasa yapmıştır. Eski geleneklerin unutulması için Konfüçyüsçü bilim adamlarının yazdığı kitapları yaktırmıştır.

8. Hannibal MÖ 247-183

Kartacalı komutan, Kartaca ve Roma arasında yapılan, Antik çağın en zorlu savaşı Cannae Muharebesi’ni kazanmıştır. Tüm zamanların en büyük askeri dehalarından biri olarak kabul edilir.

9. Afrikalı Scipio MÖ 236-183

Zama Muharebesi’nde ünlü Kartaca komutanı Hannibal’ı yenmiştir. Roma adına savaşan komutan Kuzey Afrika’yı Roma’ya katmıştır.

Roma Cumhuriyeti’ni Roma İmparatorluğu yapan Sezar, dünyanın en etkili insanlarından biri olarak kabul edilir. Kazandığı zaferlerin ardından diktatöre dönüşen komutan, Brutus önderliğindeki eski cumhuriyetçi rejimi isteyen bir grup senatör tarafından öldürüldü.

11. Marcus Agrippa MÖ 63-12

Sezar’ın ölümünden sonra evlatlığı Octavian ve generallerinden Marcus Antonius arasında geçen Aktium Deniz Muharebesi’ni Octavianus kazanarak Roma’nın tek lider olmuştur. Octavianus’un filosunu Marcus Agrippa komuta ediyordu. Tiyatrolar, yollar, kaplıcalar yaparak Roma’yı İmparatorluğa yakışır bir başkent yapmıştır. Hazırladığı dünya haritasını tamamlayamadan ölmüştür.

12. Arminius MÖ 17-21

Roma ordusunu Varus Savaşı’nda yenilgiye uğratmış Almanya yakınlarındaki Çerusker kabilesinin şefiydi.

13. Atilla 395-453

Hun hükümdarı Atilla, saltanatı sırasında Batı ve Doğu Roma İmparatorluklarının en korkulan düşmanlarından biriydi.

Yorum yapın