Tarla Kuşları Hakkında Bilgiler

0
414

Tarla Kuşları, Tarla Kuşları nedir, Tarla Kuşları hakkında bilgiler, Tarla Kuşları özellikleri, Tarla Kuşları bakımı, Tarla Kuşları beslenmesi, Tarla Kuşları yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Tarla Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse; Tarla Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.


Tarla Kuşları Nedir

Tarla kuşu, çayır kuşu, toygar, turgay isimleri ile de bilinen, toygargiller familyasına ait küçük, ötücü bir kuş türü.

Tarla Kuşları Hakkında Bilgiler

Ötücükuşlar (Passeriformes) takımından Alaudidae familyasına ait yaklaşık 80 kuş türünün ortak adı. Tarlalarda yuva yaparlar. Sırtı kahverengi, karnı beyaz olan, küçük ötücü bir çayır kuşudur. Toygar olarak da bilinir. Gagaları küçük ve dar bir koni biçiminde ya da uzun ve aşağı kıvrık olabilir. Boyları 15-23 cm arasında değişir. Erkek tarla kuşunun tepesi kırmızıdır. Bozkırlarda, ekili alanlarda yaşarlar. Eskidünya’ya özgü türlerdendir.

Tarla Kuşları Özellikleri

Rahatsız edildiğinde, diğer toygarlar gibi yürüyerek ya da koşarak uzaklaşmak yerine yere çömelir. Uçarken yere inmeden hemen önce kurşun gibi kendisini bırakarak düşer. Üreme döneminde kanat çırparak havada asılı kalır ve bu şeklideyken öter. Uçuş sırasında kanat panelini oldukça düz tutar, kanat örtülerini ise gerideki kör noktaya doğru döndürür. 100’e yakın kuş türünün sesini taklit ettiği söylenir.

Tarla Kuşları Yaşam Alanları

Ağaçsız açık alanları, çiftlikleri, yaylaları, otlakları, kırları, fundalıkları, kıyı kumullarını ve ekili alanları seven bir kuştur.3000 metre yukseklikteki daglardaki duz alanlardada bulunur Yerdeki otların arasında iyi gizlenmiş yuva yapar. Yuva yaparken kurumuş otlar, yosun parçaları, lifli kök parçaları hatta bazen de at kılı kullanır. Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da yayılış gösterir. Türkiye’de de yaygın olarak görülürler.

Tarla Kuşları Beslenmesi

Tohum, dane, salyangoz ve böceklerle beslenir. Ağırlıklı beslenmesini yerde dolaşıp bulduğu tohumlar oluşturur ancak özellikle üreme sezonunda menüsünü böceklerle (örümcekler, güveler, sinekler,omurgasızlar) zenginleştirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here