Ana SayfaEĞİTİMTaş Yerinde Ağırdır İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Taş Yerinde Ağırdır İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Author

Date

Category

taş yerinde ağırdır ile ilgili kompozisyon, taş yerinde ağırdır ile ilgili kompozisyon örnekleri, taş yerinde ağırdır ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 taş yerinde ağırdır ile ilgili kompozisyon, 2021 taş yerinde ağırdır ile ilgili kompozisyon örnekleri, taş yerinde ağırdır ile ilgili kısa kompozisyonlar, taş yerinde ağırdır ile ilgili kompozisyon ödevleri, taş yerinde ağırdır ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size taş yerinde ağırdır ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. taş yerinde ağırdır ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, taş yerinde ağırdır ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Taş Yerinde Ağırdır İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Taş Yerinde Ağırdır İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Kişinin kıymeti; onu en çok tanıyanlar, onun özelliklerini, meziyetlerini bilenler tarafından bilinir ve anlaşılır. Bilinmedik bir ortamlarda, tanımadık insanların arasında bulunanların gerçek değeri anlaşılmaz. Zira ait olduğu yerde; tüm meziyetlerini, kişisel özelliklerini, gücünü ve bilgisini insanlara göstermiş ve kendisini onlara kabul ettirmiştir. Bu yüzden, her insanın en fazla değer gördüğü, itibar edildiği, sevildiği ve sahiplenildiği yerde yaşaması gerekir. Aksi takdirde kişinin değeri anlaşılmaz ve kendisinden de hiçbir şekilde istifade edilmez.

Derler ki her horoz kendi çöplüğünde öter. Bunun sebebi ise, her horozu, kendi çöplüğünü iyi tanıması ve ona göre hareket etmesidir. Başkasının çöplüğünde dolaşan horozlar, ne ile karşılaşacaklarını, hangi belaya maruz kalacaklarını bilmezler. Bunu bilseler dahi, böyle bir durum karşısında nereye kaçacaklarını tayin edemezler. Taş yerinde ağırdır atasözü bazen ”insanların, kişiliklerine uygun bir şekilde yaşamaları gerektiği” manasında da kullanılmaktadır. Örneğin öğretmen dediğin kişi öğretici ve örnek olmalıdır. Öğretmenliğe yakışmayan davranışları, onu gözden düşürür ve iyice itibarsızlaştırır. Yahut herkes, bulunduğu mevkiyi, makamı bilmeli ona göre hareket etmelidir. Asıl uzmanlık alanı ekonomi olan birinin Milli eğitim Bakanı yapılması çok sakıncalıdır.

Zira eğitim, bir ekonomistin gözü ile bakılacak bir durum değildir. Ekonomi uzmanı, maliye ile ilgili konularda kendini gösterebilir, faydalı olabilir; lakin onu eğitim bakanı yaptığınızda muhakkak çuvallar ve işleri berbat hale getirir. Bu nedenle taş yerinde ağırdır; yani herkes kendi uzmanlık alanı ile ilgili işlerde bulunmalıdır. Taş düştüğü yerde ağırdır sözü, hayatımızın her alanında tatbik etmemiz gereken bir atasözüdür. Bunun manasını uygulamayıp, kendi alanı dışında işlerde faaliyet göstermeye çalışanlar hiçbir fayda sağlamayacakları gibi, insanlara zararlı hale bile gelebileceklerdir.

Taş Yerinde Ağırdır İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Bir insan kendi kişiliği ile övünmeli ve buna göre kendine ders çıkartmalı çünkü insan kusurları ile güzeldir insanoğlu bu hatalarla kendini düzeltir. Ağırbaşlı mütevazi insanlar boşboğazlık yapıp saçma şeyler söylemedikleri ortama göre davranan ve saygılı insanlardır. Ağırbaşlı insanların kişiliği özellikleri başkalarının oyuncağı değildir yani o Ağırbaşlı insanın kişiliği gururu iki paralık oynanacak bir kişilik değildir anlamına gelir.

İnsan her ortamda eski köye yeni adet getirmemeli ortada ne konuşuluyor ise bir yorum ilave etmeli ve her şeye yorum yapıp gülmemek kendini göstermek bir ağırbaşlı insanın yaptığı davranışlara örnektir. Herkes, her şey kendi çevresinde önem taşır. Çünkü kişi bulunduğu yerde tanınmış, kendisine bir çevre edinmiş, hatırı sayılır bir yere gelmiştir. Yabancısı olduğu bir yerde yeterince tanınmadığı gibi kıymeti de bilinmez.

Taş yerinde ağırdır, Taş yerinde ağırdır atasözünün anlamı, Taş yerinde ağırdır anlamı şu şekilde :Herkes, her şey kendi çevresinde önem taşır. Çünkü kişi bulunduğu yerde tanınmış, kendisine bir çevre edinmiş, hatırı sayılır bir yere gelmiştir. Yabancısı olduğu bir yerde yeterince tanınmadığı gibi kıymeti de bilinmez.

Taş Yerinde Ağırdır İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Spread the love

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar