Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Tavşancıl Kuşları Hakkında Bilgiler

0

Tavşancıl Kuşları, Tavşancıl Kuşları nedir, Tavşancıl Kuşları hakkında bilgiler, Tavşancıl Kuşları özellikleri, Tavşancıl Kuşları bakımı, Tavşancıl Kuşları beslenmesi, Tavşancıl Kuşları yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Tavşancıl Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse Tavşancıl Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.

Tavşancıl Kuşları Hakkında Bilgiler

Tavşancıl Kuşları Nedir

Tavşancıl, atmacagiller familyasından bir kartal türü. Büyüklüğü 55–65 cm civarındadır. Uçuşta uzun kanatları, kuyruğu ve boynuyla büyük bir arı şahinine benzer. Kaya kartalından küçüktür. Beyaz gövde altı kanat altındaki geniş siyah şerit ve koyu renkli kuyruk ucu ile kontrast içindedir. Üstten beyaz sırtı belirir.

Tavşancıl Kuşları Hakkında Bilgiler

Tavşancıl (Hieraaetus fasciatus), atmacagiller (Accipitridae) familyasından bir kartal türü. Büyüklüğü 55–65 cm civarındadır. Uçuşta uzun kanatları, kuyruğu ve boynuyla büyük bir arı şahinine benzer. Kaya kartalından küçüktür. Beyaz gövde altı kanat altındaki geniş siyah şerit ve koyu renkli kuyruk ucu ile kontrast içindedir. Üstten beyaz sırtı belirir. Genci üstten kahverengi, alttan kestene kızılıdır. Süzülürken ve dönerek yükselirken kanatlarını düz tutar. Ayaklar ve gözler, sarıdır. Genellikle memeliler ve kuşları avlarlar. Ana ötüşü melodik bir ‘klui-klui-klui’dır. Ormanlık ve çoğunlukla kayalık dağalarda yaşar. Kışın daha açık arazilerde bulunur. Genellikle bir ağaç veya kayalıkta yaptığı yuvasına 1-3 yumurtayı bırakan yerleşik, üreyen bir kuştur.

Tavşancıl Kuşları Özellikleri

Üreme döneminde ailenin besinini bulmakla sorumludur. Uçarken ve av sırasında daha çevik ve atiktirler. Yumurtalarını ve yavrularını düşmanlarından korurlar. Tavşancıllar, süzülürken ve dönerek yükselirken kanatlarını düz tutarlar.Ailenin güvenliğini de en iyi şekilde yapar.

Tavşancıl Kuşları Yaşam Alanları

Güney Avrupa, Sahara Çölü’nün hem kuzey hem de güney kısmından Endonezya ‘ya kadar olan bölgelerde görülür.
Deniz seviyesinden 1500 m yüksekteki orman alanları, tepeleri yaşam alanı olarak tercih eder.
Afrika da savanalarda, orman kıyılarında, geniş ağaçların bulunduğu sazlık arazilerdeki açık alanlarda görülür.
Diğer şahinler gibi yamaçlarda avlansa da ağacın içinden aniden çıkarak avını yakalayabilir.

Tavşancıl Kuşları Hakkında Bilgiler

Tavşancıl Kuşları Beslenmesi

Tavşancılların en karakteristik özelliklerinden birisi de beslenme (av) sırasında çift olarak hareket etmeleridir.
İki kartalın da avlanmak için uyguladıkları değişik taktikleri vardır.Bu sayede daha verimli av yaparlar.
Üreme dönemlerinde, dişi yumurtalar üzerinde yatarken avlanıp yiyecek taşıma görevi erkeğin görevidir.
Tavşancılların av konusunda çok başarılı olduğunu düşünmek çok da doğru sayılmaz. Çünkü pek çok av yakalama denemeleri sonuçsuz kalmaktadır.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap