Teknoloji Bağımlılığı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

0
137

teknoloji bağımlılığı kompozisyon ödevi, teknoloji bağımlılığı ile ilgili kompozisyon ödevleri, teknoloji bağımlılığı ile ilgili ödevler  kompozisyon örnekleri, teknoloji bağımlılığı ile ilgili kompozisyon, teknoloji bağımlılığı ile ilgili kompozisyon örnekleri, teknoloji bağımlılığı ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır

Zevke neden olan madde veya davranışların artan miktarlarda tekrarlanmasıyla oluşan biyopsikososyal bir bozukluk olan durumlara bağımlılık denir. Bağımlılık; sevdiklerimize, değer verdiğimiz insanlara zarar vermemizi ve hatta onları çok incitebilmemizi sağlayabilir. Sizlerde bu duruma düşmek istemiyorsanız herhangi bir madde bağımlılığı durumuna düşmeyin. Bizde sizlere bu konu hakkında farkındalık oluşturmak adına teknoloji bağımlılığı ile ilgili kompozisyon örnekleri hazırladık. Peki teknoloji bağımlılığı ile ilgili kompozisyonlar nelerdir, teknoloji bağımlılığı ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, teknoloji bağımlılığı ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır? Hepsi ve daha fazlası yazımızda.

Teknoloji Bağımlılığı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Teknoloji Bağımlılığı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Teknoloji, hayatımızı kolaylaştıran bilim ve teknik uygulamalarının cihaz haline getirilmiş araçları olarak hayatımızda yer almaktadır. Teknolojinin yararları olduğu gibi ister istemez zararları da olmaktadır. Teknolojinin yaygınlaşması ve kullanımının hızla artması zararlarının da yayılmasına neden olmuştur. teknolojinin en önemli zararlarından biri olarak teknoloji bağımlılığı gelmektedir. Teknoloji bağımlılığı sağlık problemleri arasında yer almaktadır.

Teknoloji bağımlılığı, insanların teknik cihazlara ve araçlara bağlı olarak hayatını sürdürürken teknolojiden kopamaması anlamına gelmektedir. Bu da hem bedensel hem de ruhsal sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Teknoloji bağımlılığı nedeniyle insanların hayatında zaman zaman ve enerji bakımından israfın yaşanmasına neden olmaktadır. Bu israf sağlık israfı olarak da yaşanmaktadır. Kişilerin araçlara ve cihazlara bağlı olan hayatı hıza, hazza ve tüketime kapı açmakta ve bu da sınırsız olarak meydana gelmektedir.

Teknoloji bağımlılığı zamanı yönetememe sorunun en başta yaşanmasına neden olmaktadır. İnsanların yerli yersiz teknik cihazlarla olan ilişkisi haddini aşınca bağımlılık gibi ruhsal sorunların gündeme gelmesi söz konusu olmaktadır. Teknoloji bağımlılığının önüne geçilmesi için aşırı gidilmemesi, planlı hareket edilmesi, programlı olunması ve kökten ve hepten terk edilmemesi gerekir. Böylece teknoloji ile kurulan ilişkilerin makul bir seviyeye ulaşması ya da çekilmesi gerçekleşir. Teknoloji yararlı kullanılırsa yararlıdır.

Teknoloji Bağımlılığı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Teknoloji hayatımızın her alanındadır. Gün geçtikçe bilimin gelişmesi teknolojinin gelişmesine vesile olmaktadır. Teknolojinin gelişmesi de etrafımızda teknik cihazların çoğalması anlamına gelmektedir. Teknoloji sayesinde her işimizi zamana, mekana ve mesafeye bağlı kalmadan hemen hallederiz. Teknolojinin yararları olduğu gibi zararları da bulunmaktadır. Teknolojinin zararları insan sağlığı açısından geri dönüşü olmayan sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Teknolojinin neden olduğu sağlık sorunlarından biri de bağımlılıktır. Teknoloji bağımlılığı insanlarda birçok sağlık sorunun yaşanmasını da tetiklemektedir.

Teknolojinin neden olduğu bağımlılık özellikle internetin keşfi, yayılması ve akıllı telefonun icat edilmesiyle baş göstermiştir. İnsanlar günlerinin önemli bir bölümünü teknik cihazların başında ve karşısında geçirmektedir. Bunun farkında olmadan enerji ve zaman zayiyatına neden olmaktadırlar. Teknoloji bağımlılığının ileri boyutlarında çevreye zarar verme, öfke kontrolü sorunu yaşama, gerçek ile hayali karıştırma, düşüncede ve davranışta bozukluk gibi bağımlılık sorunları yaşanmaktadır. Teknoloji bu yönleriyle oldukça zararlıdır. Bu nedenle ölçülü ve tutarlı olarak kullanılması gerekir.

Teknoloji hayatımızda olmazsa olmazdır. Teknolojiyle yaşamayı öğrenmek gerekir. Bununla beraber teknolojiden korunmak da gerekir. Teknolojinin zararlarından korunmak için iradeli bir kullanım gerçekleştirmemiz gerekir. İnsan iradesine göre teknoloji faydalı ve gerekli olduğu yerlerde kullanılması gereken bir araç olmalıdır. Teknolojinin amaç olması bütün düzeni alt üst etmektedir.

Teknoloji Bağımlılığı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here