Anasayfa » EĞİTİM » Televizyonun Yararları İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Televizyonun Yararları İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

televizyonun yararları ile ilgili kompozisyon, televizyonun yararları ile ilgili kompozisyon örnekleri, televizyonun yararları ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 televizyonun yararları ile ilgili kompozisyon, 2021 televizyonun yararları ile ilgili kompozisyon örnekleri, televizyonun yararları ile ilgili kısa kompozisyonlar, televizyonun yararları ile ilgili kompozisyon ödevleri, televizyonun yararları ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Televizyon veya kısaca TV, bir vericiden elektromanyetik dalga halinde yayınlanan görüntü ve seslerin, ekranlı ve hoparlörlü elektronik alıcılar sayesinde yeniden görüntü ve sese çevrilmesini sağlayan haberleşme sistemidir. Bizde size televizyonun yararları ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Televizyonun yararları ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, televizyonun yararları ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Televizyonun Yararları İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Televizyonun Yararları İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Ülkemizde, içinde televizyon olmayan ev neredeyse yoktur. Hatta birçok aile, farklı odalarına televizyon aldığı için birden fazla televizyon kullanmaktadır. Hayatımızda büyük bir öneme sahiptir. Çoğumuzun en çok vakit geçirdiği eylemlerden biri televizyon izlemektir. Televizyonun hem faydaları hem de zararları vardır. Bu fayda ve zararın miktarını belirleyen ise, biz insanların onu nasıl kullandığıdır.

Televizyonun yararları arasında şunları söylemek mümkündür. Televizyon yararlıdır; çünkü dünyanın dört bir köşesinde meydana gelen olayları bize anında bildirir. Her şeyden haberdar olmamızı sağlar. İnsan öğrenmesinde etkilidir. Aşırı izletmemek şartı ile çocuklara izlettirildiğinde, çocukların dil gelişimine katkıda bulunur, kelime hazinesini geliştirir. İnsanların eğlenme ihtiyacını giderir ve faydalı programlar sayesinde daha kültürlü olmamızı sağlar.

Ancak tüm bu yararlarının yanında, televizyonun zararları da çoktur. Televizyonun zararları hakkında şunları söylemek mümkündür. Gereğinden fazla izlendiğinde vaktimizin ziyan olmasına sebep olur. Daha faydalı işlerle meşgul olmamız gerekirken, televizyon önünde harcadığımız zaman buna engel olur. Çok izleyenlerde çeşitli göz rahatsızlıklarına sebep olur. Özellikle televizyona bağımlı hale gelen çocukların asosyalleşmesine sebep olur. Çocukların içine kapanık, duygularını ifade edemeyen bireyler olmasına sebep olur. Televizyonun yararları ve zararları biraz da bizim elimizdedir. Doğru kullanırsak yararlıdır; ama aşırıya kaçarsak ve boş, faydasız programları izlersek zararlıdır.

Televizyonun Yararları İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Televizyon radyodan sonra, resimli radyo olarak algılananmış ve sosyal hayatın içine girmiştir. Bununla birlikte birçok sosyolojik tespitlerin merkezinde aptal kutusu olarak da isimlendirilmiştir. Televizyon bir kitle iletişim aracıdır. Teknolojik gelişmelerin en gözde icatlarından biri olan televizyon insan hayatının her anlamda her yerinde yer almaktadır. Evlerde, iş yerlerinde, okullarda, hastanelerde ve sayısız sosyal mekanlarda televizyon daima insanla iletişim ve etkileşim halindedir.

İnsanın sosyal hayatının neredeyse merkezinde yer alan televizyon, sunduğu yayın imkanlarıyla dünyayı adeta küçük bir köy haline getirerek mesafe kavramını ortadan kaldırmıştır. Dünyanın bir ucundan diğer ucuna canlı yayınlarla yapılan bağlantılar insanları her şeyden her an haberdar etmektedir. Böyle olmasına rağmen insan hayatında sosyolojik, fizyolojik ve psikolojik değişiklikler meydana getirmiştir. Zaman ve enerji israfına yol açması, insanları esir alması gibi olaylar nedeniyle aptal kutusu olarak adlandırılmıştır. Bunun nedeni hazırcı ve kolaycı iletişimin ve bilginin kaynağı olarak kullanılmasıdır.

Her kitle iletişim aracı gibi televizyon da gerektiğinde ve gerektiğince kullanılmalıdır. Televizyon kitlesel iletişim aracıdır ve öyle kalmalıdır. Araçların amaçsallaştırılmaması gerekir. Araçlar, amaç haline dönüşürse anlamını ve önemini kaybeder. Bu anlam kaybı domino etkisi oluşturarak bütün insani ilişkilere tesir eder. Bu nedenlerle televizyon bir araç olarak kullanılması ve belli amaçlar için iş görücü bir araç olarak kalması gerekir. Böylece insani ilişkileri ve sosyal faaliyetleri etkilememiş olur.

Televizyonun Yararları İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın