Tersiyer Hakkında Bilgiler

1
778

Tersiyer, tersiyer nedir, tersiyerin özellikleri, tersiyer hakkında bilgiler, tersiyer ne yer, tersiyer nerelerde yaşar

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Tersiyer hakkında bahsetmek gerekirse; Tersiyer, çok küçük bir memeli türüdür. Sevimlilikleri ile dikkat çekmektedir.

Tersiyer Nedir

Güneydoğu Asya’nın adalarında yaşayan tersiyer; küçük, değişik görünümlü bir memeli hayvandır. Vücut uzunlukları ise yaklaşık 9-16 cm.dir. Kuyrukları ise uzunluğundan iki kat fazladır.

Tersiyer Hakkında Bilgiler/Özellikleri

Dünyada bilmediğimiz ve görmediğimiz birçok hayvan vardır. Bunlardan biri de Tersiyerlerdir. Türkçede Cadı Makigili olarak anılır. Güneydoğu Asya’nın adalarında yaşayan ve primat türlerinden olan küçük değişik görünümlü bir memeli hayvandır. Vücut uzunlukları yaklaşık 9-16 cm.dir. Kuyrukları ise 13-28 cm olarak vücut uzunluğundan iki kat fazladır. Bu şirin hayvancıkların ağırlıkları sadece 60- 160 gram arasıdır. Tüyleri kısa ve yumuşaktır. Vücut ölçülerine göre elleri büyük, bacakları da uzundur. Vücut büyüklüğüne göre maymunlar gurubu içerisinde en uzun bacağa sahip olan tersiyerlerdir. Bu hayvanlar ağaçlarda yaşarlar ve çok hızlı tırmanırlar. Adeta ağaca yapışmış vaziyette dururlar, onu ağaçtan ayıramazsınız. Bunun nedeni tutunma özelliği çok yüksek avuçlara sahip olmasıdır. Çok büyük gözleri vardır. Göz yuvarlakları beyinlerinden daha büyüktür.

Tersiyer Ne Yer

Tesiyerler etoburdur. Primatlar familyasından bitkisel beslenmeyen tek türdür. Kelebek, termit (beyaz karınca), örümcek, yengeç, yarasa, kurbağa, kuş, yılan gibi hayvanlarla beslenirler. Uçan bir hayvanı uzun parmaklarıyla çok kolay yakalayıp yerler. Yerde yürüyen hayvanı önce gözleyip sonrada ani hamle yaparak hedefin üzerine zıplarlar. Yakaladığı hayvanı ısırarak öldürürler, sonra da bir ağaca çıkıp avın kafa tasından yemeye başlarlar.

Tersiyer Nerelerde Yaşar

Güneydoğu Asya’nın adalarında yaşamaktadırlar.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here