Anasayfa » SAĞLIK » Tetter Hakkında Bilgiler

Tetter Hakkında Bilgiler

Tetter, Tetter nedir, Tetter hakkında bilgiler, Tetter özellikleri, Tetter belirtileri, Tetter nedenleri, Tetter tedavisi

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Tetter hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Tetter hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Tetter Nedir ? Tetter nedenleri nelerdir ?, Tetter belirtileri nelerdir ?, Tetter tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Tetter

Tetter Nedir

Bir cilt hastalığıdır ve ciltte büyüklü küçüklü sivilce gibi yuvarlak, kırmızı, pütürlü lekeler oluşmasına neden olur. Temre’inin görülme sıklığı oldukça fazladır. Temre bir cilt hastalığıdır ve halk arasında genellikle nazardan dolayı çıktığı söylenir.

Tetter Hakkında Bilgiler

Bir çeşit deri hastalığıdır. Cilt üzerinde görüntü olarak kırmızı ve küçük kabarık lekelere neden olur ve cilde yayılır. Hastalıklı bölgeye dokunulduğu zaman pürüzlü ve pütürlü bir his uyandırır. Oldukça sık görülen bu hastalık cilt yüzeyinin tahriş olmasından kaynaklanır. Tahriş olmanın dışında otobüste, sokakta, okulda yani hijyenik olmayan, topluma açık ortamlara temas ettiğimiz yerlerden vücudumuza geçen bakterilerden de kaynaklanabilir. Cilt yapısı kuru olan kişilerde sıkça karşılaşılan bu hastalık ayrıca tüm cilt tiplerinde de görülebilir. Hastalığın ilerlemesi kişide psikolojik sorunlara da sebep olabilir. Cildin temizliğinin uygun temizleyiciler ile yapılması bakterilere karşı cilt koruması sağlayacaktır. Temre hastalığı özellikle küçük yaştaki çocuklarda sıkça görülür. Bunun dışında yetişkinlerde de yaygın bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Tetter

Tetter Nedenleri Nelerdir ?

  • Kozmetik malzemeler gibi cilde direk temas eden malzemelerden
  • Cildin temizlenmemesi
  • Kullanılan kalitesiz kremler
  • Temizlik ürünleri içerisinde alerjiye sebep olan hammaddeler
  • Cildin tahriş olması
  • Cildin bakteri üretmesi
  • Yenilen gıdalarda alerjik reaksiyon ile vücudun tepki vermesi
Tetter

Tetter Tedavisi Nedir ?

Cilt birden fazla tabakadan oluşmuştur. En üst tabakası sürekli dökülerek kendini yenileyen ölü cilt hücrelerinden oluşan tabakadır ve vücut açısından koruyucu bir kalkan vazifesi görmektedir. Cilt, kozmetikler, kimyasallar yada fiziksel travmalar ile tahriş olduğunda canlı cilt tabakaları hava ile temas eder ve enfeksiyona açık bir ortam oluşur. Cilt enfeksiyonlarında bazen tedaviye dirençli mikroorganizmalar ile karşılaşılabilir. Bu durumlarda sistematik tedavi denenir. Temre tedavisinde halk arasında birçok doğal yöntem kullanılmaktadır. Sirke sürmek, bitkisel özler sürmek gibi. Ancak bu uygulamaların çoğu ciltte daha fazla tahrişe neden olur, iyileşmeyi geciktirir ve nüksleri artırır. Ayrıca ciltte kalıcı izlere de sebep olabilir. Temre tedavisinde dermatolog yardımı almak şarttır. Kızarıklığın oluştuğu yerlerden alınacak sürüntü örnekleri boyanarak mikroskobik inceleme yapılır ve durumun mantar kaynaklı mı yoksa bakteriyel kaynaklı mı olduğu anlaşılmaya çalışılır.

Yorum yapın