Tifüs Hakkında Bilgiler

Tifüs, Tifüs nedir, Tifüs hakkında bilgiler, Tifüs özellikleri, Tifüs belirtileri, Tifüs nedenleri, Tifüs tedavisi

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Tifüs hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Tifüs hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Tifüs Nedir ? Tifüs nedenleri nelerdir ?, Tifüs belirtileri nelerdir ?, Tifüs tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Tifüs

Tifüs Nedir

Tifüs, Rickettsia bakterilerinin etken olduğu bulaşıcı hastalıktır. Neden olan etken bakteriler hücre içinde yaşama özelliği gösterirler, hücre dışında uzun süre canlı kalamazlar. Bitlerin taşıdığı riketsia provazeki mikrobunun insanlara bulaşmasıyla gelişen bulaşıcı hastalıktır.

Tifüs Hakkında Bilgiler

Tifüs hastalığı çeşitli türdeki haşerelerin kişiyi ısırması sonucunda ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Tifüs hastalığına rickettsie ve prowezekil adında olan bir bakteri türü neden olmaktadır. Tifüs bitler, pireler veya akarlar tarafından yayılan bulaşıcı bir enfeksiyondur. Tifüs hastalığı özellikle çocukların bağışıklık sisteminin zayıf olmasından dolayı etkilerini çocuklarda daha fazla göstermektedir. Tifüs, yaşam standartlarının ve hijyen düzeylerinin zayıf olduğu Afrika, Güney Amerika ve Asya bölgelerinde bir sorundur. Tifüs tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Tifüs

Tifüs Belirtileri Nelerdir ?

  • Baş ağrısı
  • Yüksek ateş
  • Mide bulantısı, kusma ve ishal
  • Kuru öksürük
  • Karın ağrısı
  • Eklem ağrısı
  • Sırt ağrısı
  • Göğsünüzden vücudunuzun geri kalan kısmına yayılmış koyu lekeli döküntü (yüzünüzden, el avuçlarına ve ayak tabanlarına kadar)

Tifüs

Tifüs Tedavisi Nedir ?

Tifüs olup olmadığını kontrol etmek için kan testi veya cilt biyopsisi yapılabilir. Antibiyotikler enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılır. Genellikle test sonucunu almadan önce başlanır. Çoğu insan tedavinin başlamasından sonraki 48 saat içinde daha iyi hissetmeye başlar. Daha iyi hissetseniz bile, bitene kadar antibiyotikleri almaya devam etmek önemlidir. Ciddi tifüs olan kişilerin hastanede tedavi edilmesi gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir