Trablusgarp Savaşı Hakkında Bilgiler, Trablusgarb Savaşı Özellikleri Nelerdir?

0
130

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan 1911-1912 Türk-İtalyan Savaşı, 1911-1912 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu ve İtalya Krallığı arasında geçen bir savaş olan trablusgarp savaşı hakkında bilgi vereceğiz. Peki trablusgarp savaşı nedir, trablusgarp savaşı nedenleri, trablusgarp savaşı özellikleri hakkında sizlere en ayrıntılı bilgileri vermek adına sizlere bu yazıyı hazırladık.

Trablusgarp Savaşı Nedenleri Nelerdir?

Trablusgarp Savaşı Nedir?

Tarih 28 Eylül 1911, İtalya Osmanlı Devleti’ne nota verdi. Verilen bu nota aslında işgalin bahanesiydi. Osmanlı Devleti ise kendisine verilen bu notaya cevap vermekte hiç gecikmedi. Fakat İtalya’nın niyeti daha en başından belliydi. Çoktan işgal hazırlıklarını başlatmıştı. Böylece İtalya 29 Eylül 1911’de Osmanlı Devleti’ne savaş ilan etti.

İtalya hızla gelişen siyasi birliği için hammadde arayışına girmişti. 16. yüzyılda baş gösteren sömürgecilik anlayışını elden kaçıran İtalya, siyasi birliğinde gelişim sağladıktan sonra konumu itibariyle Trablusgarp’a yönelmişti. Tabi Osmanlı Devleti ‘de zaten durum itibariyle iyi bir konumda değildi ve eski gücü yoktu. Yani, Trablusgarp’ı koruyamayacak nitelikte değildi.

Osmanlı Devleti bölgeyi İtalyanlara bırakmak istememektedir. Fakat İtalyan donanması işgalleri sürdürmektedir. Böylece On iki Ada ve Rodos’u işgal etmişlerdir. Savaşın bitmesini isteyen İtalya, Osmanlı Devleti’ni barışa zorlamaktadır. Zaten Balkan Savaşları başlamış ve Osmanlı Devleti her ikisiyle mücadele edemeyeceği için anlaşma imzalayarak Trablusgarp’taki tüm subaylarını geri çağırmıştır.

Trablusgarp Savaşı Nedenleri Nelerdir?

 • İtalya İmparatorluğu’nun ham madde ve Pazar arayışına girmesi
 • Trablusgarp’ın konumu itibariyle İtalya’ya yakın bulunması
 • İtalya’nın Trablusgarp’ın geri bırakıldığını ve Hristiyanlara kötü davranıldığını iddia etmesi
 • Diğer büyük devletlerin İtalya’ya verdiği destek
 • Osmanlı Devleti’nin bölge ile kara bağlantısının olmaması
 • Kara ile bağlantının bulunmayan bölgede donanmanın yetersiz kalması

Trablusgarp Savaşı Nedenleri Nelerdir?

Trablusgarp Savaşı Hakkında Bilgiler

İtalya 28 Eylül 1911 tarihinde Osmanlı Devleti’ne nota verdi. Bu nota bir nevi işgalin bahanesiydi. Osmanlı Devleti ise söz konusu notaya cevap vermekte gecikmedi. Fakat niyeti baştan belli olan İtalya çoktan seferberlik hazırlıklarını tamamlamıştı. 29 Eylül 1911’de ise, İtalya Osmanlı Devleti’ne savaş ilan etti.

talya siyasi birliğini çok geç tamamlamış ve de hızla gelişen sanayisi için hammadde arayışına girmiştir. 16. yüzyılda başlayan sömürgecilik yarışını da kaçıran İtalya, siyasi birliğini sağladıktan sonra sahneye çıkmıştır. Konumu itibariyle Trablusgarp’a yakın konumda olması da savaşın oluşmasındaki etmenlerdendir. Osmanlı’nın eski gücünde olmaması ve Trablusgarp’ı koruyamaması ise savaşın başlamasında önemli bir rol oynamıştır.

Osmanlı Devleti ile İtalya Trablusgarp Savaşı’yla karşı karşıya geldi. 1911-1912 yılları arasında gerçekleşmiş olan bu savaş aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün de ilk savaşıdır. Osmanlı Devleti’nin Trablusgarp bölgesini İtalya’ya bırakmak istememesiyle İtalyan donanması işgallerini sürdürmüştür. On iki Ada ve Rodos’u da işgal eden İtalya, savaşın bir an önce bitmesi için Osmanlı Devleti’ni barışa zorlamıştır.

Trablusgarp Savaşı Özellikleri Nelerdir?

 • Trablusgarp Savaşı İtalya’nın hammadde ve pazar arayışında olması
 • İtalya’ya Trablusgarp’ın çok yakın konumda bulunması
 • Osmanlı Devleti’nin İtalya’ya kara bağlantısı olmaması
 • Osmanlı Devleti’nin donanmasının yetersiz olması
 • Büyük devletlerin İtalya’yı yanında istemesi gibi nedenlerdir.
 • Osmanlı Devleti Kuzey Afrika’daki son toprak parçasını kaybetmiştir.
 • 12 Ada Yunanistan’ın işgal etme ihtimaline karşı İtalya’ya geçici olarak bırakılmıştır.
 • Osmanlı Devleti halifelik gücünü kullanarak bölge halkı ile dini ve kültürel bağlarını sürdürmek istemiştir.
 • Trablusgarp uçağın ilk defa kullanıldığı savaş olarak tarihte tarih kayıtlarda yerini almıştır. (Ancak Trablusgarp savaşında uçak savaş amacıyla değil bildiri dağıtmak amaçlı kullanılmıştır.)
 • Mustafa Kemal’in ilk savaşıdır. Savaş sonunda Mustafa Kemal Binbaşı rütbesine yükselmiştir.

Trablusgarp Savaşı Nedenleri Nelerdir?

Performans/Proje Ödevleri;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here