Anasayfa » Genel » TRT Payı Nedir, Elektrikte TRT Payı Ne Kadar?

TRT Payı Nedir, Elektrikte TRT Payı Ne Kadar?

trt payı, trt payı nedir, trt payı payı ne kadar, 2021 trt payı, 2021 trt payı ne kadar, elektrikte trt payı ne kadar, 2021 elektrikte trt payı ne kadar

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından yapmış olduğu açıklamalarla birlikte elektrikte trt payının kaldırıldığı aktarmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından vatandaşlarımız  yıllardır elektrik faturasında trt payı olarak ödediğimiz trt payı nedir, elektrikte trt payı ne kadar ve daha  fazla soruların cevaplarını aramaya başladı. Bizlerde sizlere bu soruların cevaplarını aktaracağız.

Elektrikte TRT Payı Ne Kadar?

TRT Payı Nedir 

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun giderlerinin karşılanabilmesi için elektrik faturalarında TRT payı isimli bir bedel yer alır. TRT payı, faturada yer alan enerji tüketimi bedelinin %2’sine tekabül eder. Sanayi tipi kullanıcılardan TRT payı alınmamaktadır. Her iki kesintinin sona ermesiyle vatandaş her 100 TL’lik bir elektrik tüketim bedeli üzerinde 3.25 TL daha az ödeyecek.

Elektrikte TRT Payı Ne Kadar?

TRT Gelirleri Kanunlarına istinaden aktif elektrik enerjisi bedeli üzerinden %2 oranında alınan ve TRT’ye iletilen bedeldir. Sanayi sicil belgesine sahip müşteriler ve OSB’ler için TRT muafiyeti uygulanmaktadır. KDV: 3065 Sayılı K.D.V Kanunu 10. maddesinin G bendi uyarınca fatura üzerinden hesaplanan bedeldir. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından tespit edilen sektör alt yapı giderlerine ait katkı payıdır. Bu bedel faturalarda gösterilir.

3096 sayılı Türkiye Elektrik Kurumu Dışındaki Kuruluşların Elektrik Üretimi, İletimi, Dağıtımı ve Ticareti ile Görevlendirilmesi Hakkında Kanun uyarınca, aktif enerji tüketim tutarı üzerinden % 0,7 oranında alınan bedeldir. (1 Ocak 2021 tarihi öncesi Enerji Fonu oranı aktif enerji tüketim tutarı üzerinden %1 olarak alınmaktaydı.)

TRT Payı Başka Hangi Faturalarda Vardır?

TRT katkı payı, elektrik faturalarından başka hiçbir faturada bulunmaz. Ancak TRT bandrolü gördüğünüz her elektrikli cihazdan, basılı yayın ürününden ve konser vb. biletinden TRT katkı payı alınmaktadır.

Türkiye Radyo-Televizyon Kurumunun aşağıdaki ürünlerden katkı payı almaktadır:

Elektrikte TRT Payı Ne Kadar?

  • Radyo, televizyon, video ve birleşik cihazlar
  • Elektrik enerjisi hasılatı
  • Radyo ve televizyon vasıtasıyla yapılan her çeşit ilan ve reklam ile faaliyet gelirleri,
  • Film, bant, plak, nota, dergi, kitap ve benzerlerinin yapım, yayın ve satışı
  • Radyo ve televizyonla ilgili her türlü ticari işlemler ve ortaklıklar
  • Düzenlenecek konser, temsil ve benzeri programlara giriş ücreti ve bu yerlerde yapılacak ilan ve reklam

TRT Payı Hangi Kanunla Kanunlaşmıştır?

Elektrik faturalarından TRT Payı tahsil edilmesi; 3093 sayılı Türki̇ye Radyo-Televi̇zyon Kurumu Geli̇rleri̇ Kanunu ve 5784 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun 11. maddesi ile tanımlanmıştır.

 

Yorum yapın