Anasayfa » BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ » Türbülans Nedir? Türbülans Neden Oluşur?

Türbülans Nedir? Türbülans Neden Oluşur?

Türbülans, Türbülans nedir, Türbülans hakkında bilgiler, Türbülans girince ne olur, Türbülans olunca uçak düşer mi ,Türbülans anında ne yapılır

Sevgili okurlar, sizlere türbülans hakkında bilgiler vereceğiz. Peki türbülans nedir, türbülans neden oluşur? Hepsi ve daha fazlası yazımızda.

Türbülans Hakkında Bilgiler

Türbülans Nedir?

Bilim çevrelerinde çözülmesi gereken bir sorun olarak görülen türbülansa dair yapılan bilimsel araştırmalar, bu konuda bir çözüm vermemiştir. Bakıldığında dünyanın farklı bölgelerinde oldukça farklı bilim adamları tarafından yürütülen bu araştırmalar, türbülansın önlenmesine yönelik bilgiler verememiştir. Aksine, son yıllarda yapılan modern bilimsel araştırmalar sayesinde türbülans olayının her ölçekte gerçekleşen bir düzensizlik olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Günümüz yolculuk sisteminin en önemli parçalarından birisi oluşturan hava yolu ulaşımında sorun olmaktan çıkması için onlarca yıldır uğraşan bilim insanları, bu duruma ancak uçakların aerodinamik yapılarını türbülansa uygun hale getirerek güvenli bir yolculuk haline getirmeyle müdahale edebilmişlerdir. Uçak yolculuğuna bu şekilde çözüm bulunurken, türbülans hakkında yapılan araştırmalar insanların yaşamlarında önemli sorun haline gelen birçok olaya çözüm olmasını sağlamıştır.

Türbülans Nasıl Oluşur?

Türbülans en basit şekliyle düzensiz hava hareketi olarak tanımlanabilir. Güneş’ten gelen enerjideki değişimler nedeniyle atmosfer basıncında ortaya çıkan farklılıklar, farklı hızlarda hareket eden hava kütleleri, havanın bir dağ kütlesi çevresindeki hareketi, fırtınalar, jet akımları gibi farklı nedenlerle oluşabilir.

Türbülans Neden Olur?

Atmosferimizi oluşturan hava daima hareket halindedir. Bir uçak uçarken havanın bu hareketliliğinden faydalanır. Uçağın stabil bir şekilde uçabilmesi için kanatların altından ve üzerinden akan hava akımlarının düzenli olması gerekir. Bazı hava olayları sonucunda bu hava akımları bozulabilir ve hava boşlukları oluşabilir. Bu durumlarda da türbülans yaşanabilir. Türbülansın oluşmasında tek bir sebep değil, birçok etmen vardır. Türbülans isimleri de bu etmenler doğrultusunda şekillenir. Örneğin açık hava türbülansı, sıcaklık sapması türbülansı ve hamle türbülansı gibi. Türbülans, akademik açıdan hala araştırılan bir konudur. Türbülansa yol açan etmenlerin çok fazla sayıda olması nedeniyle hakkında net bir tanım yapmak bu nedenle zordur.

 

Yorum yapın