Anasayfa » KİM KİMDİR » Turgay Ciner Kimdir?

Turgay Ciner Kimdir?

Turgay Ciner kimdir, Turgay Ciner, Turgay Ciner Biyografisi, Turgay Ciner hakkında kısa bilgiler, Turgay Ciner yaşı kaç, Turgay Ciner ne zaman doğdu, Turgay Ciner boyu kaç, Turgay Ciner hakkında merak edilenler, Turgay Ciner çocuğu var mı, Turgay Ciner hakkında kısa notlar, Turgay Ciner hakkında bilinmesi gerekenler,

Bugün sizlere, Turgay Ciner hakkında kısa ve detaylı biyografisini hazırladık.

 

Turgay Ciner, 1 Mart 1956, Hopa,Artvin, Laz kökenli Türk iş adamı. Lise öğrenciliğinde çay ocaklarında çıraklık yapmış olan Ciner, ticari yaşama üniversite yıllarında atılarak oto yedek parçacılığına başlamıştır.

Turgay Ciner Kaç Yaşında?

Turgay Ciner Kimdir?

Turgay Ciner, 1956 yılında Hopa-Artvin’de doğmuştur. Lise öğrenciliğinde çay ocaklarında çıraklık yapmış olan Ciner, ticari yaşama üniversite yıllarında atılarak oto yedek parçacılığına başlamıştır. 28 yaşında İstanbul Talimhanede bulunan dükkanında kardeşi Tuncer Ciner ile Almanya’dan Mercedes otomobil ithal etmeye başlaması ilk önemli ticari girişimidir.

1988 yılında 32 yaşına geldiğinde Anadolu Endüstri Holding’in ortaklarından Osman Yazıcı ile birlikte ortak iş yapmaya başlamış olup, Anadolu Endüstri’nin Irak’taki taahhütlük işlerini devralarak 1990 yılına kadar Irak’ta anahtar teslim işler yapmıştır. Körfez krizi ile birlikte Rus pazarına yönelen Ciner, bölgede tekstil yatırımlarına başlamıştır. Türkiye’de ise Ceytaş, Mensucat Santral ve Penyelüks’ü satın almıştır.

1995 yılında özelleştirilen Havaş’ın (Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş.) yüzde 60’ını 1998’de ise tamamını satın almıştır. 1997 yılında ise, İsviçre Havayolları (Swissair) ile işletme ortaklığına gitmiştir. Medya sektörüne girmesi ise Sabah Grubu’na 1998 yılında ortak olması ile başlamıştır. Ciner Grubu, daha sonra Kanaltürk’ü alma girişimi sonuç vermeyince Kanal 1 ve Habertürk kanallarını satın almıştır. Turgay Ciner evli ve iki çocuk babasıdır. Büyük oğlu Atilla kendi inşaat şirketini yürütmektedir.

Turgay Ciner Nereli ve Ne Zaman Doğdu?

Turgay Ciner, 1956 yılında Hopa-Artvin’de doğmuştur. Lise öğrenciliğinde çay ocaklarında çıraklık yapmış olan Ciner, ticari yaşama üniversite yıllarında atılarak oto yedek parçacılığına başlamıştır.

Turgay Ciner Serveti Ne Kadar?

Turgay Ciner, Forbes Türkiye’nin 2017’de hazırladığı “En Zengin 100 Türk” listesinde 1.6 milyar dolarlık servetiyle 14. sırada yer almaktadır.

Yorum yapın