Türk japon Dostluğu Ertuğrul 1890 Fragmanı izle

Türk japon Dostluğu Ertuğrul 1890 Fragmanı izle

29 Aralık 2015 0 Yazar: Cokiyiabi

Ertuğrul 1980 filmi kapak resmi

Türk-Japon dostluğunu anlatan Ertuğrul 1890 fragmanı İZLE

Türk-Japon dostluğunu anlatan 2 gerçek hikayenin yer aldığı Ertuğrul 1890 filminin fragmanı yayınlandı.

Fragmanı izle hd

Türk-Japon ortak yapımı Ertuğrul 1890 filmini beyaz perdeye taşıyan yönetmen Mitsutoshi Tanaka, AA muhabirine yaptığı açıklamada, film fikrinin, bundan 10 yıl önce Ertuğrul Fırkateyni faciasının meydana geldiği Kuşimoto kasabasındaki bir arkadaşının, o dönem Osmanlı diplomatlar tarafından yazılmış bir mektubu kendisine göstermesiyle oluştuğunu söyledi.

İKİ AYRI YÜZ YIL, İKİ GERÇEK HİKAYE

Uzun yıllardır proje üzerinde çalıştığını ve destek aradığını belirten Tanaka, filmde 1890’da Japonya’da batan Osmanlı Fırkateyni Ertuğrul’un hikayesi ile 1985’te 215 Japon vatandaşının 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın talimatıyla İran-Irak savaşından kurtarılmasının anlatıldığını ifade etti.

Ertugrul 1980 fragmanı

FİLMİN ÇEKİLMESİNİ EN ÇOK KUŞİMOTO KÖYLÜLERİ İSTEDİ”

Tanaka, filmin projesini oluştururken birçok kez Türkiye’ye geldiğini, ayrıca Ertuğrul faciasının gerçekleştiği Kuşimoto kasabasındaki köylülerle de fikir alışverişinde bulunduğunu aktardı.Ertuğrul Fırkateyni faciasının 120. yılı anmaları için Kuşimoto’ya gittiğini belirten Tanaka, orada yaşadığı bir anıyı şöyle anlattı:”Anma için köylüler toplanmıştı. Yaklaşık 750 kişilik bir toplulukta 2 kişi sahneye çıktı, saygı duruşunda bulunarak ağlamaya başladı. Kendilerini 1985’te Tahran’dan Türklerin kurtardığını anlatarak, ‘Eğer siz 120 yıl önce Türk askerlerini kurtarmasaydınız biz orada çoktan ölmüştük’ dediler. Tokyo’dan anma için gelmişlerdi. O an bir film sahnesi gibiydi. Filmin çekilmesini en çok Kuşimotolular istedi.”

Ertuğrul 1980 filmi

SENARYODA OLMAMASINA RAĞMEN AĞLADILAR

Tanaka, filmin çekimine geçen yıl Japonya’da başladıklarını dile getirdi. Çalışmaları sırasında en büyük desteği Japon ve Türk halkından aldığını aktaran Tanaka, şöyle devam etti:”Kuşimoto çekimleri esnasında Japon kadınlar Türk oyuncular için Türk yemekleri, Japon oyuncular içinse Japon yemekleri yaptı. Japonya’daki film çekimleri esnasında Kuşimoto halkı film setinde gönüllü olarak çalıştı. Sette 69 Türk askerinin kurtarılması sahnesinde 200 köylü rol aldı. Türk askerlerini kurtaran kişilerin torunları olan bu köylüler, kurtarılma sahnesinin ardından 69 askeri uğurlama sahnesinde bir yandan el sallıyorlar bir yandan da senaryoda olmamasına rağmen hepsi ağlıyordu. Adeta o anları tekrar yaşıyorlardı.”

Türk japon filmi

KAĞITTAN LALELERİ UNUTAMIYORUM”

Tanaka, Tahran Hava Limanı’ndan 200’ü aşkın Japon’un kurtarılması sahnesini çektikleri İstanbul’da, 50 yaşlarındaki kadınların kağıttan yaptıkları laleleri sette görevli Japon ekibine hediye etmesini hala unutamadığını söyledi.Çekimde 650 Türk’ün rol aldığını belirten Tanaka, “Sabahın erken saatlerinde başlayan çekimlerin ardından bir kadının ağladığını fark ettim. Neden ağladığını sorduğumda ise ‘Biz küçükken ilkokulda hayat bilgisi dersinde Ertuğrul Fırkateyni’nin hikayesini duyuyorduk. O yüzden ağlıyorum’ dedi. Bu 2 toplumun birbirine olan sevgisinden başka bir şey değildi. Türkler ve Japonlar birbirinden habersiz ağlıyordu.”

Japon türk filmi

BU DOSTLUĞU, GELECEK NESİLLER DE BİLSİN İSTEDİM”

Tanaka, çalışmaları sırasında birçok mucizeyle karşılaştığını, zaman zaman ümitsizliğe kapılmasına rağmen yılmadığını vurgulayarak, “Bu film 2 ülke arasındaki dostluğu daha da güçlendirecek. Bu dostluğu gelecek nesillerin de bilmesini istedim. Türk ve Japon halkının zevk alacağı ve duygulanacağı bir film için elimden geleni yaptım” diye konuştu.

TÜRK OYUNCULAR HARİKA”

Filmde görev alan Türk oyuncuların “harika” olduğunu dile getiren Tanaka, “Oyunculuk temelleri çok iyiydi. Çok iyi bir performans gösterdiler. Çok memnun kaldım” dedi.

Tanaka, Türkiye’den Cem Yılmaz’ı takip ettiğini belirterek, “Kendisi çok samimi. Kendisinin birkaç film çekiminde de bulundum” ifadelerini kullandı.Filmin Japonya galasının, binlerce kişinin katılımıyla yapıldığını aktaran Tanaka, dünya prömiyerinin ise 1 Aralık’ta Tokya’da yapılacağını, filmin 5 Aralık’ta Japonya’da, 25 Aralık’ta ise Türkiye’de vizyona gireceğini söyledi.

TÜRKLERİ KURTARAN JAPONLARIN TORUNLARINA ÖZEL GÖSTERİM

Tanaka, Ertuğrul faciasının gerçekleştiği Kuşimoto’da filmin 22-24 kasım tarihleri arasında günde 3 kez olmak üzere toplam 9 kez gösterileceğini ifade etti.Kuşimoto’da 125 yıl önce Türk askerlerini kurtaranların torunlarına özel bir sunum yapacaklarını dile getiren Tanaka, filmi izleyen Japonların tepkilerine ilişkin, “Aldığım tepki hep aynı. Herkesin filmin başından sonuna kadar ağladığını gördüm. Bugüne kadar Türkiye’ye hiç gitmediklerini ancak en kısa zamanda Türkiye’yi ziyaret etmek istediklerini söylüyorlar” dedi.

ERTUĞRUL 1890 FİLMİ 25 ARALIK’TA VİZYONDA

Çekimlerine 2014 yılının aralık ayında Japonya’da başlanan filmin yapımcılığını, Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Japonya’da ise Ertuğrul Film Partners üstlendi.

Film, 5 Aralık’ta Japonya’da, 25 Aralık’ta ise Türkiye’de vizyona girecek.

Uygulayıcı yapımcılığı Böcek Yapım tarafından gerçekleştirilen filmin Türkiye çekimleri, İstanbul, Kapadokya ve Antalya’da, Japonya çekimleri ise Kuşimoto ve Kyota’da yapıldı.Senaryosunu Eriko Komatsu yazdığı filmin, senaryo ve tarih danışmanlığını Prof. Dr. İskender Pala yaptı. Yönetmen yardımcılığını da Uğur Karaaslan ve Oğuz Uydu’nun üstlendiği filmde rol alan Türk ve Japon oyuncular ise şöyle:”Tamer Levent, Melis Babadağ, Murat Serezli, Deniz Oral, Mehmet Özgür, Kenan Ece, Hakkı Haluk Cömert, Cem Cücenoğlu, Mert Aygün, Naoto Takenaka, Yuı Natsukawa, Toshıyukı Nagashıma, Ayumı Takano, Takashı Sasano, Shioli Kutsuna.”

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •