Anasayfa » HAYVANLAR ALEMİ » Türkiye’de Bulunan Endemik Hayvan Türleri Nelerdir ? Akbaş Nerede Yetişir ?

Türkiye’de Bulunan Endemik Hayvan Türleri Nelerdir ? Akbaş Nerede Yetişir ?

Türkiye’de Bulunan Endemik Hayvan Türleri Nelerdir, Akbaş Nerede Yetişir,Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Türkiyeyi bazalırsak Türkiye’de bulunan ve sadece Türkiye’de yaşayan endemik hayvanları ele alalım.

AKBAŞ

Yaşam süresi yaklaşık 12 yıl olan Akbaş Köpeği, çok güçlü koruma içgüdüsü nedeniyle çoban köpeği ve koruma olarak kullanılan bir türdür. Ağırlıkları erkeklerde ortalama 50 kg. iken, dişilerde 45 kiloya kadar ulaşabilir. Sakin ve zeki yapıları onları kolay eğitilebilir kılsa da, tehlike durumunda olağanüstü saldırgan ve güçlü tepkiler verir.

Çift katlı uzun tüylerinin rengi beyaz, dudak ve burun ucu renkleri kahverengi ve siyahtır. Göğsü oldukça geniş ve kaslı, kalçası ve beli dar bir yapıdadır.

Akbaş, ülkemize has geçmişi ile anavatanı Anadolu olan Türk çoban köpeği olma özelliği ile nam salmıştır. Dünya üzerinde ki en eski köpek cinsleri arasında yer almakta olan bu tür, 3000 yıldan fazla tarihi ile bir hayli eski bir türdür. Özellikle ülkemizin batı kesimlerinde sıklıkla görülmekte olan Akbaş çoban köpeği dünya üzerinde ki bir çok çoban köpeğinin akrabası olduğu düşünülmektedir.

Tarih boyunca her daim koruma amacı ile kullanılmış olan Akbaş köpeği daha çok çiftliklerde ve çobanların sürülerini kurt ve diğer saldırgan hayvanlara karşı koruması amacı ile sahiplenildiği bilinmektedir. Tamamen ülkemize has ırk olma özelliğine sahip Akbaş köpeği sayıca oldukça az olmasından dolayı nadir görülen bir köpek ırkıdır. Sağlıklı ve güçlü olması nedeniyle yalnızca ülkemizde değil dünyanın bir çok farklı noktasında savunma ve koruma amacı ile köpek severler tarafından sahiplenilmektedir.

Akbaş Köpeğinin Görünümü 

Amerika’da üstün başarı ödülüne layık görülen Akbaş çoban köpeği Kangal cinsi köpeği andıran vücut yapısı ile bir hayli dikkat çekmektedir. Güçlü ve atletik vücut yapısına sahip bu cins ortalama 80 cm uzunluğuna sahip olup 60 kilograma kadar ulaşabilmektedir.

Beyaz tüy rengi ile tanınmakta olan Akbaş köpeği hafif kreme çalan tonlaması ile oldukça sağlıklı bir görünüme sahiptir. İnce ve fırçayı andıran tüy sertliği ile oldukça yoğun bir kaplamaya sahiptir. Uzun çene yapısı ve güçlü dişleri ile parçalama yeteneği oldukça gelişmiş olan Akbaş, güçlü gövdesi ile bir hayli kaslı yapıda görülmektedir.

Yorum yapın