Anasayfa » HAYVANLAR ALEMİ » Türkiye’de Bulunan Endemik Hayvan Türleri Nelerdir ? Türk Tazısı Nerede Yetişir ?

Türkiye’de Bulunan Endemik Hayvan Türleri Nelerdir ? Türk Tazısı Nerede Yetişir ?

Türkiye’de Bulunan Endemik Hayvan Türleri Nelerdir, Türk Tazısı Nerede Yetişir,Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Türkiyeyi bazalırsak Türkiye’de bulunan ve sadece Türkiye’de yaşayan endemik hayvanları ele alalım.

TÜRK TAZISI

Yerli av köpeği olarak da bilinen Türk Tazısı, özellikle görme ve koku alma yetisi ile ünlüdür. Bu yetisi sayesinde avlanan ırk, çeşitli tüy renklerine sahiptir. Vücudu ve kafası oldukça ince ve narin yapıdadır. Genellikle sahipsiz bir şekilde kırsal bölgelerde dolaşırlar ve kontrolsüz ürerler. Bu nedenle birbirlerinden farklı renk ve görünüme sahiptirler. İz sürmede ve av yeri tespitinde oldukça kabiliyetli olan Türk Tazıları, evcilleştirilip av hayvanı olarak da sıklıkla kullanılmaktadırlar. Türkiye’deki köpek ırkları içinde en az nüfusa bu ırk sahiptir.Bu ırka dair bilgiler 16.yüzyıla kadar dayanmaktadır.Bir minyatürde Kanuni Sultan Süleyman’ın şehzadelerinden biri, Türk tazısı ile avlanırken resmedilmiştir. Bu ırkın atalarının Kırgız tazısı olduğu sanılmaktadır.Orta Asya’dan Anadolu’ya yapılan göçler esansında getirildiklerine inanılmaktadır.İran Saluki Tazısı’na benzemektedirler fakat ondan daha iridir.

Türk Tazısının yurt dışına çıkarılmasında Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığının izni gerekmektedir.

Özelikle tavşan avında kullanılmak üzere üretilen bir köpek türüdür.Türkiye’nin Güney kesimlerinde rastlanır.Diğer Türk çoban köpekleriyle birlikte Anadolu kültüründe önemli bir yere sahiptirler.
Nadir rastlanan bir türdür.

Koku alma ve görme duyuları son derece iyi gelişmiştir.Parlak ve kahve renkli gözleri vardır,vücutlarındaki tüyler farklı farklı renklerde olabilir.Bu ırkın soğuk havalara olan direnci düşüktür.kafatasları ve vücut yapıları ince fakat uzun narin görünümlü bir ırktır.Türk tazısı uzun ayaklara sahiptir.Tüyleri kısa,kuyrukları ince,boyunları uzun ve göğüsleri derin olan bu köpeklerin karınları çekiktir.

Oldukça sakin bir karaktere sahip bu köpekler avlanmada başarıları yüksektir.İz sürmede ve avın yerini işaret etmede oldukça iyidirler.Soğuk mevsimlerde üşümesini engellemek için sırtına çul veya örtü sarılır.Türk Tazısı, bıldırcın, keklik, tavşan ve tilki avının yapıldığı, Orta ve Güney Anadolu’nun sulak yörelerinde bulunur.

 

Yorum yapın