Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Tuzlu Su Timsahı Hakkında Bilgiler

0

Tuzlu su timsahı, tuzlu su timsahı nedir, tuzlu su timsahı hakkında bilgiler, tuzlu su timsahı özellikleri, tuzlu su timsahı nerelerde yaşar

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Tuzlu Su Timsahından bahsetmek gerekirse; Tuzlu Su Timsahı çok ölümcül bir canlıdır. Bu canlı dünyanın en ölümcül canlılarından biri olarak gösterilmektedir.


Tuzlu Su Timsahı Nedir

Dünyanın en uzun sürüngeni olan Avustralya tuzlu su timsahının boyu 7 metreyi geçebiliyor. Geniş bir besin yelpazesine sahip olan tuzlu su timsahları, daha çok pusu kurarak avlanıyor. Tuzlu su timsahlarının saldırılarında her yıl binden fazla kişi ölüyor.

Tuzlu Su Timsahı Hakkında Bilgiler/Özellikler

Tuzlu su timsahı için antik bir şaheser demek pek de yanlış olmaz zira bu muhteşem canlılar 200 milyon yıldan daha uzun süreden beri dünyadalar ve ilk var oldukları günden bugüne çok da fazla değiştikleri söylenemez. Deniz timsahının en büyük değişimi geçmişte yalnızca tuzlu suda yaşayabilirken bugün hem tuzlu hem de tatlı sularda yaşayabilir hale gelmiş olması. Bu da bu türün neden 200 milyon yıldır dünyadaki varlığını sürdürebildiğini açıklıyor; uyum sağlamak türlerin varlığını sürdürebilmesinin ilk koşulu çünkü. Tuzlu su timsahlarının dişileri birçok hayvan türünde olduğu gibi erkeklerinden daha küçük, dişi deniz timsahlarının boyu 2,1-3,5 metre arasında değişir. Ancak bugüne dek kayıt altına alınan en büyük dişi deniz timsahının boyu 4,2 metredir. Söz konusu erkek deniz timsahları olduğundaysa büyüklük yarı yarıya artar ve bu canlıların ortalama boyu 6 metreye ulaşır. Bu arada kayıt altına alınan en büyük erkek tuzlu su timsahının boyu ise 7,2 metredir! Yani erkek tuzlu su timsahları gerçekten de birer dev olarak tanımlanabilir.Bilim dünyasının bu canlılarla ilgili fikir ayrılığına düştüğü konuların başında görüp görmedikleri geliyor. Kimi araştırmacılar bu timsahların görme yetilerinin olduğunu ve renkleri ayrıştırabildiklerini iddia etseler de bunu kanıtlayacak bilimsel verilere sahip değiller.

Tuzlu Su Timsahları Nerelerde Yaşar

Tuzlu Su Timsahı diğer adıyla Deniz Timsahı hem tuzlu suda hem de tatlı suda yaşayabilen timsah türüdür. Güneydoğu Asya, Kuzey Avustralya ve Hindistan’ın doğu kesiminde yaşayan bu timsah türü köpekbalığından sığıra kadar birçok canlı ile beslenmektedir.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap