Ana SayfaEĞİTİMTYT-AYT NEDİR? KİMLER GİREBİLİR?

TYT-AYT NEDİR? KİMLER GİREBİLİR?

Author

Date

Category

Uzun süredir hala TYT ve AYT sınavlarının ne olduğunu, ne işe yaradığını bilmeyen insanlar var. Bizde onları düşünerekten TYT ve AYT sınavlarının ne olduğunu sizlere aktaracağız.

Biliyosunuz ki ÖSYM hemen hemen her sene eğitim sisteminde değişikliğe gidiyor onlarda biride TYT ve AYT sınavları peki nedir bunlar;

Arkadaşlar bu sınavlar ÖSYM,nin 2018 yılında değiştirdiği YGS,nin 2018 yılından itibaren YKS olarak adlandırılacağı. Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı olan adıyla bu sınav TYT ve AYT olmakla beraber iki bölümden oluşmaktadır.

TYT-Temel Yeterlilik Testi

AYT-Alan Yeterlilik Testi

Yani arkadaşlar bu sınavlar YKS kapsamında iki farklı oturumdan oluşmaktadır.

Peki TYT-AYT Sınavlarına kimler girebilir bütün bölümler katılabilir mi ?

TYT Sınavı dört bölümden oluşmaktadır bunlar; Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimlerdir. Bu sınava bütün adaylar katılmak zorundadır, aksi halde sınavlara girmemiş sayılırlar. TYT sınavında baraj puanı 150’dir.

AYT SInavı ise yoğun bilgi gerektiren bir sınavdır. Burada ise Edebiyat- Sosyal Bilimler, Matematik,Fen Bilimleri-Sosyal Bilimler2 bölümünden oluşmaktadır.

Bu sınava lise dengi, açıköğretim liseleri vb girebilir. Ortaöğretim kurumlarında bekleme durumunda olanlar, ortaöğretim kurumunu bitirmiş olanlar yine girmeye hak kazanmışlardır.

Önceki İçerikKar Kapıya Dayandı!
Sonraki İçerikTARİH’TE BUGÜN NE OLDU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar