Ana Sayfa BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ Ülkerin Sahibi Kimdir

Ülkerin Sahibi Kimdir

Author

Date

Category

Ülkerin Sahibi Kim 2018,Ülker Hakkında Bilgiler

Ülker’in sahibi

Ülker kac yılında kuruldu
Ülker kim kurdu

22 Şubat 1944 tarihinde Sabri Ülker ve Asım Ülker tarafından İstanbul’da kurulan Ülker Bisküvi ve Sanayi A.Ş gıda üreticisi firmalar arasında önemli bir yere sahiptir.

Sabri Ülker resimleri
Ülkerin kurucusu sabri Ülker

Ürünlerini 110 ülkeye ihraç edebilen marka Türkiye’nin en büyük 108. sanayi kuruluşudur.

İlk çikolata üretimi fabrikasyonu yapan firma olması nedeniyle Türkiye’de geniş bir kitleye hitap eden Ülker’in Atlas Gıda, Atlantik Gıda, BİM, Biskot Bisküvi, Birleşik Dış Ticaret ve İstanbul Gıda gibi yan kuruluşları bulunmaktadır.

Kim Kurdu : Sabri Ülker ve Asım Ülker

Ali Ülker, Pladis’e yapılan hisse satışı hakkında açıklamalarda bulundu. Satışın, tamamen teknik bir konu olduğunu ifade eden Ülker, şöyle konuştu:

Pladis’in sahibi kim? Yıldız Holding.

Yıldız Holding’in sahibi kim? Yıldız Holding’in sahibi iki tane holdingtir.

Bu pek bilinmez. Çok bilmeye de gerek yok.

Murat Ülker
Murat Ülker yıldız Holding’in yönetim Kurulu başkanı

Kökler Holding ile Üs Holding.

Kökler Holding, Murat Ülker’in tarafı.

Üs Holding de annemin yani Ahsen Hanım’ın tarafı.

Pladis, tüm bisküvi ve çikolata işini Yıldız Holding’deki Ülker hisselerini aldı. Yıldız Holding’in altındaki Pladis’e koyduk. Tamamen teknik bir şey. Bütünlüğü sağlamak için.”

İNGİLTERE MERKEZLİ BİR FİRMA AMA ANA MERKEZ TÜRKİYE’DE

Pladis’in İngiltere’de kurulu bir şirket olduğunu ama ana merkezinin Türkiye’de Yıldız Holding olduğuna dikkat çeken Ülker, şöyle devam etti:

Ülker Bisküvi, farkında bile değilsinizdir Mısır’daki ve Suudi Arabistan’daki ayrı kurulmuş işleri ve fabrikaları satın aldı. Yakın takip eden yatırımcılar biliyor. Ortadoğu’yu Ülker’de topladık, Yıldız’daki Ülker hisseleri Pladis’e kaydırarak Ülker’i Pladis’in altına koyduk. Yapılan iş bu. Bu kadar basit. Pladis, merkezi İngiltere’de olmakla beraber, ana merkezi Türkiye’de, Yıldız Holding’dir.

Yıldız Holding nerede? Kısıklı’da.

Yıldız Holding’in sahibi kim? Kökler ve Üs Holding. Ahsen Özokur ve Murat Ülker. Bu kadar basit. Dışarıya giden bir şey yok. Sağ cepten sol cebe aldık. Yabancıya satış yok.”

“BU KONUDA BİR KASIT GÖRÜYORUM”

Ülker Bisküvi’nin Türkiye’de Borsa’ya kote olduğunu hatırlatan Ali Ülker, “O zaman Ülker’in bütün karı, bütün varlığı Türkiye’dedir, Türkiye’den yatırımcılara dağılır. Amerika’da da yatırımcısı var Ülker’in. Amerika’ya da kar payı gönderiyoruz talep edildiği takdirde. Olay bu. Aslında basit. Sosyal mecrada bu kadar işlenmesi, bu konuda bir kasıt görüyorum. Aslında dışarıya giden bir şey yok” ifadelerini kullandı.

İŞİMİZİN YÜZDE 60’I TÜRKİYE’DE

Türk şirketi olarak dünya markalarını satın aldıklarının belirten Ali Ülker, şunları söyledi:

“Biz bir Türk şirketi olarak dışarıda birçok işletmeyi, Amerika’da, İngiltere’de, bisküvinin beşiğindeki işletmeleri, 1834’te kurulmuş olan işletmeleri, markaları devraldık, satın aldık ve kendi kontrolümüze aldık. Zapt etmek için merkezi oraya kurduk. Çünkü orada da Türkiye’deki kadar bir işimiz var İngiltere’de. Bugün İngiltere pazarının yüzde 26’sı Ülker Ailesi’nin kontrolünde olan şirketlere ait, bisküvi pazarının 4’te birinden fazlası. En yakın takip eden yüzde 7-8. Bizi takip eden en yakın firma yüzde 7-8. Allah’a şükürler olsun. Burada takdir beklerken başkalarından, ‘dışarı mı kaçıyorsunuz, nereye gidiyorsunuz?’ Yüzde 60’ı işimizin Türkiye’de.” Programın sonunda konuşan MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Gürses ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkanı Murat Bayizit, Ali Ülker’i Bursa’da, MÜSİAD’ çatısı altında ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Ali ülker kimdir
Ali ulker yıldız Holding’in yönetim Kurulu başkan yardımcısı

Ali Ülker ;Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Endüstride Polimerlerin Elde Edilmesi ve Kullanım Alanları Nelerdir, Polimer Nedir?

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan çok sayıda moleküllün kimyasal bağlarla yüksek molekül ağırlıklı bileşikler olan polimer konusuna değinmek istiyoruz. Peki polimer nedir, polimer kullanım...

İndikatör Nedir, İndikatör Çeşitleri Nelerdir?

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan ph belirteçleri, çözeltinin ph'sına bağlı olarak renk değiştiren karmaşık yapıdaki organik bileşenler yani indikatör konusuna değinmek istiyoruz....

Şarj Edilebilir Piller Nelerdir?

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan elektrik üretmek için gerçekleşen kimyasal tepkimenin ters akım aracılığıyla eski haline dönüştürülebildiği ve tekrardan elektrik üretecek hale...

Paslanma Nedir, Paslanmadan Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan genellikle kimyasal bir etkiyle bir madde üzerinde zamanla oluşan yıpranma ve aşılmaya yol açan paslanma konusuna değinmek istiyoruz....

İnsan Vücudunda Bulunan Tampon Çözeltiler, Tampon Çözeltiler Nelerdir?

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan zayıf asit ve konjuge bazın veya zayıf baz ve konjuge asitin karışımında oluşan tampon çözelti konusuna değinmek...

Son Yorumlar