Ülser Hakkında Bilgiler

Ülser Hakkında Bilgiler

3 Şubat 2020 0 Yazar:

Ülser, Ülser nedir, Ülser hakkında bilgiler, Ülser özellikleri, Ülser belirtileri, Ülser tedavisi, Ülser nedenleri, Ülser ölümcül mü

Sevgili okurlar, bugün sizlere dünyada bulunan ve ender rastlanan ve bu hastalığa yakalanan kişilerde ölüme kadar gidebilecek hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedeceğiz. Sevgili okurlar bugün sizlere Ülser Hastalığı hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Ülser Hastalığı ile alakalı yazımız siz değerli okurlarımız için umarım faydalı bir yazı olur.

Mide Ülseri Hakkında Bilgiler

Ülser Nedir

Ülser, mide ya da onikiparmak bağırsağının, mide asidi ve pepsin gibi sıvılar tarafından tahrip edilip, doku kaybının oluşmasıdır. Doku kaybının yanı sıra mide ya da onikiparmak bağırsağında pepsinin de etkisi ile yaralar oluşur.

Ülser Hakkında Bilgiler

Ülser, mide ya da onikiparmak bağırsağının, mide asidi ve pepsin gibi sıvılar tarafından tahrip edilip, doku kaybının oluşmasıdır. Doku kaybının yanı sıra mide ya da onikiparmak bağırsağında pepsinin de etkisi ile yaralar oluşur. Enflamasyon adı verilen bu yaralar, ülkemizde mideden çok onikiparmak bağırsağında görülmektedir. Ülser erkeklerde kadınlara oranla 3 kat daha fazla görülmektedir. Özellikle 30-50 yaş grubunda daha çok görülen ülser, 60 yaş civarında kadınlarda daha çok ortaya çıkmaktadır.

Ülser Belirtileri Nedir ?

En sık rastlanan belirti karnın üst kısmında kemirme ve yanma şeklinde ağrı olmasıdır. Genellikle öğün aralarında meydana gelir. Gece hastayı uykudan uyandırabilir (daha çok duedenal ülserde). Yemek yemekle ve antiasit dediğimiz mide asidini nötürleyen çiğneme tableti ve pastillerle birkaç dakika ile birkaç saat arasında ağrı hafifler. Sonbahar ve ilkbaharda ağrıların sıklığı artar. Ülserli hastalarda daha az sıklıkla meydana gelen belirtiler bulantı, kusma (özellikle ağrı varken oluşur, kusunca ağrının azalması veya kesilmesi çok tipiktir) , iştahsızlık ve kilo kaybıdır.

Ülser Needenleri Nelerdir ?

Midenin iç kısmında, mideyi koruyan ve yapısının bozulmasını engelleyen katı bir tabaka bulunmaktadır. Ülser rahatsızlığın en büyük nedeni ”Helicobacter Pylori” adı verilen bakteridir. Katı tabakanın delinerek ve buna bağlı mide asidinin aşırı üretimine bağlı olarak mide korunmasız hale gelir ve yaralanmalar oluşur. Aşırı sinir, stres, mide asidinin düzensiz ve aşırı bir şekilde üretimi, tedavi sürecinde doğru sonuçlanmayan gastrit, karaciğer yetersizliği, kalp rahatsızlıkları, sindirimi zor olan besinlerin aşırı şekilde tüketilmesi, sigara, çay ve alkol gibi zararlı maddelerin aşırı bir şekilde vücuda alınması veya kullandığınız ilaçların zamanında önce ya da sonra tüketilmesi mide ülserinin en büyük nedenleri arasındadır.

Mide Ülseri Hakkında Bilgiler

Ülser Tedavisi Nedir ?

Mide ülseri tedavisi nedene bağlı olarak planlanır. Çoğu ülser ilaçlarla tedavi edilebilir, ancak nadir durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Genellikle tedavi, eğer mevcutsa H. pylori enfeksiyonunun tedavisi, ülsere yol açan ilaç kullanımının bırakılması (Özellikle NSAİİ grubu ilaçlar) ve ülsere yönelik ilaç tedavisi şekilde uygulanır.
Antibiyotikler: H. pylori enfeksiyonu teşhisinde genellikle iki veya üç antibiyotik reçete edilmektedir. Antibiyotikler bir haftada günde iki kez alınmalıdır. En çok kullanılan antibiyotikler amoksisilin, klaritromisin ve metronidazol’dür. İshal ya da ağızda metalik tat gibi hafif yan etkileri olabilir.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •