Anasayfa » HAYVANLAR ALEMİ » Ulu Doğan Kuşları Hakkında Bilgiler

Ulu Doğan Kuşları Hakkında Bilgiler

Ulu Doğan Kuşları, Ulu Doğan Kuşları nedir, Ulu Doğan Kuşları hakkında bilgiler, Ulu Doğan Kuşları bakımı, Ulu Doğan Kuşları beslenmesi, Ulu Doğan Kuşları özellikleri, Ulu Doğan Kuşları yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Ulu Doğan Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse Ulu Doğan Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.

Ulu Doğan Kuşları Hakkında Bilgiler

Ulu Doğan Kuşları Nedir

Ulu doğan, doğangiller familyasından oldukça iri bir doğan türü.

Ulu Doğan Kuşları Hakkında Bilgiler

Doğan ; Doğangiller ( Falconidae ) familyasının, gündüz yırtıcı kuşları ( Falconiformes ) takımından olan bu yırtıcı kuş türlerinin ortak adı Doğan’dır. Bazı türlerine ise kerkenez adı da verilmektedir. Altmış kadar türü bulunmaktadır. Sırtında ve kanatlarında bulunan tüylerin rengi kül rengine, karnında bulunan tüyler beyaz renk, göğsüyle yanları kahverengi ve siyah çizgilerle doludur. Çene şeridinde bulunan siyah tondaki renk en belirgin özelliğidir.

Ulu Doğan Kuşları Özellikleri

Ulu doğan, 55–65 cm uzunluğunda ve 150–200 cm kanat genişliğindedir. Keskin olmayan kanatlarıyla kabaca ak sungura benzese de tüylerinin rengiyle bıyıklı doğana daha benzerdir. Ulu doğanlar karnındaki kahverengi tüylere zıt gri uçma tüyleriyle dikkat çekerler. Başları ve üst kısımlar daha açık kahve, göğüsten aşağı doğru çizgilidir. Erkekler dişilere benzer, gençler yetişiknler gibi, ancak daha koyu kahve tüylüdür. Ötüşleri keskin, kiy-iee şeklindedir.

Ulu Doğan Kuşları Yaşam Alanları

Bu tür, doğu Avrupa’dan Asya’nın Mançurya’ya kadar olan bölgelerinde bulunur. Dağılım alanının güneyinde bulunan türler haricinde genellikle göçmendirler, göç için kışları Etiyopya’ya, Arabistan Yarımadası’na, Kuzey Hindistan ve Batı Çin’e göçerler. Türün soyu, Asya’daki yaşam alanlarının kısmen azalmasına bağlı olarak tehlike altındadır. Ulu doğanlar, doğal yaşam ortamlarından şahincilik için zorla alıkonulurlar. 2004’teki verilere göre nüfusları 7,200 ve 8,800 arasındadır. Amerika’da birkaç üretme projesi bulunmaktadır.

Ulud Doğan Kuşları Hakkında Bilgiler

Ulu Doğan Kuşları Beslenmesi

Besininin büyük kısmını kuşlar oluşturur. Daha çok küçük ve orta boy ötücüleri avlar. Nadiren de olsa uçan iri böcekleri avlayabilir.

Yorum yapın