Umran İnan Kimdir?

Umran İnan Kimdir?

6 Ağustos 2020 0 Yazar:

Umran İnan kimdir,Umran İnan nereli,Umran İnan eşi kim ,Umran İnan Biyografisi, Umran İnan oynadığı filmler,Umran İnan hangi dini benimser, Umran İnan hakkında kısa bilgiler,Umran İnan yaşı kaç,Umran İnan ne zaman doğdu,Umran İnan boyu kaç, Umran İnan göz rengi nedir, Umran İnan, Umran İnan hakkında merak edilenler, Umran İnan çocuğu var mı, Umran İnan hakkında notlar,Umran İnan hakkında kısa notlar,Umran İnan hakkında bilinmesi gerekenler

 

Sevgili okurlar; bugün sizlere oyuncu, sporcu, sanatçı vb gibi isimlerin biyografilerini hazırladık. Sevdiğiniz, beğendiğiniz, hayranı olduğunuz ve sıkça takip ettiğiniz kişilerin merak edilen yanlarını, iyi huylarını, kötü huylarını önünüze sereceğimiz bir biyografi hazırladık. Takipçisi olduğunuz kişinin hakkındaki yazıyı okuduktan sonra artık onu daha iyi tanıyacak ve daha iyi bir şekilde betimleyeceksiniz. Umarım bu biyografi yazımız size faydalı olur.

Umran İnan Nereli?

2009 yılından bu yana Koç Üniversitesi Rektörü olarak görev yapmakta olan Prof. Dr. Umran S. İnan, 1972’de lisans, 1973’te yüksek lisans eğitimini Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde tamamladı. Prof. Dr. İnan, 1977’de Elektrik – Elektronik Mühendisliği dalında Stanford Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı. Stanford Üniversitesi’ndeki akademik hayatı boyunca jeofizik, yakın uzay, iyonosfer ve atmosfer fiziği, radyasyon kuşakları, elektromanyetik dalga-temel parçacık etkileşimi ve çok düşük frekanslı radyo bilimi alanlarında çalışmalar yaptı.

 

Umran İnan Kimdir?

1972 yılında lisans, 1973 yılında yüksek lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde tamamladı. 1977 yılında Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünde Robert Helliwell’den Jeofizik ve Çok düşük frekans Radyo Bilimi alanında doktorasını aldı. Bir süre daha Stanford’da doktora sonrası araştırmacı ve kısmi zamanlı öğretim üyesi olarak çalıştıktan sonra 1982’de Stanford Üniversitesinde tam kadrolu öğretim üyesi (Yardımcı Doçent) olarak atandı. 1985’te Doçent oldu ve1992 senesinde yine Stanford Üniversitesi’nden profesör unvanını alarak 2009 yılına kadar akademisyenlik görevine devam etti. 1997 yılında yine Stanford Üniversitesi’ne bağlı olan Uzay, Telekomünikasyon ve Radyobilimi Labratuvarları’nın (STAR) Direktörü olarak atandı ve bu görevi de Eylül 2009’a kadar sürdürdü. Stanford’daki akademik hayatı boyunca Jeofizik, Yakın Uzay, İyonosfer ve Atmosfer Fiziği, Radyasyon Kuşakları, Elektromanyetik Dalga-Temel Parçacık Etkileşimi, ve Çok düşük frekanslı Radyo Bilimi alanlarında çalışmalar yaptı ve şimdiye kadar yaklaşık 50 doktora öğrencisi mezun etti.

Prof. Umran İnan’ın 1973 yılından günümüze kadar birçok kuruluş ve organizasyona üyeliği ve yine birçoğundan aldığı ödüller mevcuttur. Uluslararası Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü, Uluslararası Radyobilim Birliği, Amerikan Fizik Kurumu, Elektromanyetik Akademisi, Tau Beta Pi Akademisi, Sigma XI Akademisi, İTÜ Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi Bilim Kurulu, TÜBA üyesi olmakla beraber, kendisi 1998 yılında Stanford Üniversitesi tarafından Tau Beta Pi ödülü, 1983, 1998 ve 2004 yıllarında Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) tarafından grup başarı ödülü, 2007’de Stanford Üniversitesi tarafından, lisans seviyesinde araştırmaları teşvik etme alanında gösterdiği üstün başarı sebebiyle Allan V. Cox Madalyası’nı almaya hak kazanmıştır. 1993 yılında ABD Antarktika Servis Madalyası’na da layık görülmüş ve bu sebeble Antarktika’daki tepelerden bir tanesi “İnan Tepesi” olarak isimlendirilmiştir. 2008 yılında ise URSI ve Royal Society tarafından Appleton ödülüne layık görülmüştür. Umran İnan, Temmuz 2010’da TÜBİTAK Özel Ödülü’nü almış, Aralık 2010 tarihinde de TÜBA asli üyesi olarak seçilmiştir.

 

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •